Dom bliźniak w Katowicach. Góra dla dzieci, dół - dla rodziców. Zaprojektowały go Joanna Kubieniec i Katarzyna Długosz

Wydawałoby się, że to zwykły bliźniak, jakich wiele w katowickich Panewnikach. Jednak wnętrze tego domu zachwyca dopracowanym wyglądem. Autorkami wnętrz są katowickie projektantki, Joanna Kubieniec i Katarzyna Długosz z pracowni Kubieniec + Długosz.

Ten dom w zabudowie bliźniaczej nie jest wielki. Ma 93 m2. Znajduje się w katowickich Panewnikach, słynących nie tylko z bazyliki (która nota bene znajduje się na terenie Ligoty), ale też z Lasów Panewnickich. Bliskość lasów to jeden z powodów, z których to miejsce cieszy się dużym powodzeniem wśród klientów szukających dla siebie nowego miejsca do życia w Katowicach.

Przyjazne miejsce wypoczynku dla rodziny

Wnętrze tego bliźniaka w Panewnikach zaprojektowały katowickie projektantki, Joanna Kubieniec i Katarzyna Długosz. Inwestorzy chcieli, by piętro domu było przeznaczone na strefę dla dzieci, z oddzielnymi pokojami i łazienką. Za to na parterze, oprócz strefy dziennej i kuchni, przewidziano sypialnię rodziców. Z przestrzeni kuchni miał być zapewniony wgląd do części dziennej. Oprócz jasno wydzielonego podziału funkcjonalnego, inwestorom zależało na przytulnej domowej atmosferze i naturalnych, wytrzymałych materiałach, tak by przestrzeń ich domu była przyjaznym miejscem odpoczynku dla całej rodziny.


- Na parterze dzięki częściowemu wyburzeniu ścian działowych wiatrołapu udało się otworzyć kuchnię i wpuścić do wnętrza więcej naturalnego światła. Przeszklenie w czarnej ramie stanowi zamknięcie wiatrołapu, a dodatkowo szklane drzwi przesuwne ze szkłem ornamentowym domykają strefę salonu, by zapewnić nieco prywatności, kiedy salon pełni funkcję sypialni - mówią Joanna Kubieniec i Katarzyna Długosz.

Kuchnia jest... różowa

Dzięki wprowadzeniu do wnętrz szklanych ścianek udało się we wnętrzu uzyskać wrażenie większej przestrzeni, jednocześnie z wydzieleniem niezbędnych funkcji. Zabudowa kuchenna z wysuwanym dodatkowym blatem pozwala na wygodne użytkowanie kuchni, a dodatkowo jest to też miejsce do spożywania posiłków przez dzieci.

Co ciekawe, kuchnia ma oryginalny "niekuchenny" kolor - różowy. Projektantki przyznają, że zrobiły to nieco przewrotnie. W zestawieniu z ciemniejszym drewnem, złamanymi beżami i bielami całościowo wnętrze charakteryzuje spójność.

W strefie salonu wysoka zabudowa drewniana oraz biało-czarny regał stanowią główny trzon do przechowywania, zarówno odzieży, jak i pościeli czy książek i akcesoriów. Także łazienka na parterze, wykończona w stonowanych barwach, z wykończeniami ze stali szczotkowanej, daje możliwość relaksu.

Piętro dla dzieci ma nieco inny charakter

Piętro dla dzieci jest nieco inne w charakterze od strefy wspólnej. - Odcinamy się kolorystycznie od strefy parteru na poziomie klatki schodowej. Złamane beże na ścianach zastępuje czysta biel, a delikatne odcienie naturalnych kolorów są uzupełnione mocniejszymi kolorami - tłumaczą projektantki.

Tutaj każdy z mieszkańców wybrał wiodący kolor, którym zostały podkreślone drzwi do pokoju, by podkreślić ich indywidualizm. Łazienka chłopców mieści w sobie także zabudowę z pralką i szafą gospodarczą. Pokoje są dopasowane do wieku oraz zainteresowań dzieci.

W całym wnętrzu zastosowane zostało oświetlenie architektoniczne, by jak najlepiej oświetlić przestrzeń. Dodatkowo w wybranych miejscach wprowadzono dekoracyjne oprawy, nadające ciekawszego charakteru.

Mieszkanie Katowice moderna13

Może Cię zainteresować:

Mieszkanie w perle katowickiego modernizmu. Z ogrodem zimowym w obłym ryzalicie. Netflix mógłby tu nakręcić polskie "Selling Sunset"

Autor: Katarzyna Pachelska

07/06/2023

Wnętrze mieszkania ul Szafranka Katowice

Może Cię zainteresować:

Tak mieszkać w Katowicach! Śląskie architektki odnowiły apartament w modernistycznej kamienicy w centrum miasta

Autor: Katarzyna Pachelska

12/04/2022

Mieszkanie Bytom

Może Cię zainteresować:

Najpiękniejsze mieszkanie w kamienicy na Śląsku? Dwupoziomowy apartament w Bytomiu z wystrojem z lat 20. XX wieku

Autor: Katarzyna Pachelska

02/09/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon