Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Defilada przeszła przez Katowice [ZDJĘCIA]

Ołnierze Na Defiladzie
Nawet gwiazdy występujące w Sylwestra przed Spodkiem nie przyciągają do Katowic takich tłumów, jakie przyjechały dziś tutaj, aby oglądać Defiladę "Wierni Polsce". Przemarszowi wojsk przyglądało się bezpośrednio przy trasie około 200 tysięcy ludzi!

Po raz pierwszy zorganizowano tradycyjną defiladę z okazji Święta Wojska Polskiego poza Warszawą. O zlokalizowaniu jej w Katowicach zdecydowano ze względu na przypadającą 16 sierpnia setną rocznicę wybuchu pierwszego powstania śląskiego. W uroczystościach wzięły udział najważniejsze osoby w państwie, w tym m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Głównym punktem uroczystości był przemarsz ok. 2 600 żołnierzy Wojska Polskiego oraz sił sojuszniczych Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji. Przez katowickie ulice przejechało również 185 różnych pojazdów militarnych, zaś na śląskim niebie mogliśmy zobaczyć 60 statków powietrznych. Co ciekawe, pierwszy raz w wojskowej defiladzie wzięli udział górnicy z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu oraz orkiestra górnicza.

O bezpieczeństwo 200 tysięcy Polaków zgromadzonych przy trasie defilady dbało ponad 2 200 policjantów wspieranych przez żołnierzy Żandarmerii Wojskowej, funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa i słuchaczy Szkoły Policji w Katowicach. W realizacji tego zadania śląskiemu garnizonowi pomagali mundurowi z Kielc, Rzeszowa, Wrocławia, Gorzowa, Opola, Krakowa, Łodzi oraz Poznania. Na szczęście nie zanotowano żadnych poważniejszych incydentów, które mogłyby zagrozić uczestnikom defilady. Doszło jedynie do kilku mniej znaczących zdarzeń, a w kilku przypadkach policjanci pomagali rodzicom w znalezieniu dzieci zgubionych w tłumie.

defilada Wierni Polsce w Katowicach

defilada Wierni Polsce w Katowicachfot. Magdalena Grabowska

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search