Marek Plura walczy o życie w szpitalu. Śląski senator od urodzenia zmaga się z rzadką chorobą

Śląski senator Marek Plura walczy o życie w szpitalu. Polityk jest w ciężkim stanie - jak ustaliliśmy - po powikłaniach grypowych. Plura od urodzenia cierpi na postępujący zanik mięśni, porusza się na wózku inwalidzkim. Mimo choroby, od kilkunastu lat jest aktywnym politykiem i działaczem społecznym.

Marek Plura

- Stan Marka jest bardzo ciężki. W nocy z wtorku na środę trafił do szpitala w Katowicach z problemami oddechowymi - mówi jeden z polityków PO, u którego potwierdziliśmy tę informację. Lekarze walczą o życie senatora. Jego rodzina prosi o uszanowanie prywatności. Plura jest żonaty, ma dwójkę dzieci.

Pochodzi z Raciborza, od dawna mieszka w Katowicach

W lipcu Marek Plura skończy 53 lata. Pochodzi z Raciborza, od dawna mieszka w Katowicach. W tym mieście zaczynał swoją polityczną karierę - jako radny (w 2006 roku). W 2007 i 2011 roku zostawał posłem z okręgu katowickiego, startując z listy Platformy Obywatelskiej. W latach 2014-2019 był także europosłem, zaś od blisko czterech lat sprawuje mandat senatora, również w Katowicach.

Plura, mimo swojej choroby i wózka inwalidzkiego, od lat jest jednym z najaktywniejszych polityków walczących o sprawy związane ze śląską tożsamością: język regionalny czy mniejszość etniczną. Sam dwukrotnie składał w Sejmie ustawy mające zalegalizować język śląski. Był także współautorem obywatelskiego projektu wprowadzenia do ustawy o mniejszości narodowych i etnicznych mniejszości śląskiej.

Walczy o sprawy śląskie i równouprawnienie osób z niepełnosprawnościami

Wielokrotnie inicjował działania na rzecz tożsamości i historii Śląska: jedną nich była wystawa Silesius, prezentowana zarówno w Polsce, jak i Parlamencie Europejskim w Brukseli. Prezentowała ona sylwetki wybitnych Ślązaków. Długo zanim powstał Panteon Górnośląski.

Drugim kluczowym polem działalności Plury jest równouprawnienie i wspieranie aktywności osób z niepełnosprawnościami. W 2002 r. zainicjował Konkurs Lady D. im. Krystyny Bochenek, promujący niepełnosprawne kobiety aktywne w różnych dziedzinach życia. Był posłem sprawozdawcą ustaw dotyczących m.in. języka migowego czy poprawy systemu edukacji i zabezpieczenia społecznego, które łącznie przyczyniły się do ratyfikacji przez Polskę Konwencji ONZ o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

Ślonskie fany

Może Cię zainteresować:

Będzie kolejny projekt ustawy w sprawie języka śląskiego. Do siedmiu razy sztuka?

Autor: Maciej Poloczek

17/10/2022

ABC Empatii Piekary Śląskie

Może Cię zainteresować:

Spotkanie z senatorem Markiem Plurą. ABC Empatii - podręcznik wiedzy o niepełnosprawności

Autor: Tomasz Stankiewicz

09/03/2022

Ślonsko fana

Może Cię zainteresować:

Dziś Dziyń Ślōnskij Fany, czyli Dzień Śląskiej Flagi - 15 lipca. Fajrujecie?

Autor: Maciej Poloczek

15/07/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon