„Polskie Oscary” zostały rozdane. Wyróżnienia dla filmów związanych ze Śląskiem, a największym zwycięzcą gali Polskiej Akademii Filmowej jest „IO”

Tegoroczne „polskie Oscary” zostały rozdane. Polska Akademia Filmowa uhonorowała 18. laureatów. Najwięcej nagród przyznano filmowi „IO” w reżyserii Jerzego Skolimowskiego. Dwie wręczono filmom związanym z naszym regionem.

Polskie Nagrody Filmowe ORŁY
Orły 2023 laureaci nagrody filmowej ujawnieni

W poniedziałek, 6 marca odbyła się uroczysta ceremonia wręczenia Polskich Nagród Filmowych „Orły”. Nominacje zostały ogłoszone podczas konferencji prasowej, która odbyła się 8 lutego. W tym roku nagrody przyznawano w 18 kategoriach. To odkrycie roku, najlepsza drugoplanowa rola kobieca, najlepsza drugoplanowa rola męska, najlepszy dźwięk, najlepszy film dokumentalny, najlepsza charakteryzacja, najlepszy film europejski, najlepsze kostiumy, najlepsza scenografia, najlepszy montaż, najlepszy filmowy serial fabularny, najlepsza muzyka, najlepsze zdjęcia, najlepsza główna rola męska, najlepsza główna rola kobieca, najlepszy scenariusz, najlepsza reżyseria oraz najlepszy film.

„Orły” 2023. Poznaliśmy tegorocznych zwycięzców

Podczas gali najczęściej nagradzany był film „IO” Jerzego Skolimowskiego. Produkcja otrzymała wyróżnienia w kategoriach: najlepsza muzyka, najlepsze zdjęcia, najlepszy scenariusz, najlepsza reżyseria oraz najlepszy film.

Nagród nie zabrakło także dla śląskiego środowiska filmowego. Pochodzący z Katowic Damian Kocur, za reżyserię i scenariusz do filmu „Chleb i sól”, został nagrodzony w kategorii odkrycie roku. Statuetkę wręczył mu Zbigniew Zamachowski.

– Jest mi niezmiernie miło, że nasz film został dostrzeżony przez koleżanki i kolegów polskiego filmu! Gratulacje dla wszystkich pozostałych nominowanych i nagrodzonych – skomentował swoje wyróżnienie śląski reżyser.

Natomiast nagroda w kategorii najlepszy film dokumentalny została przyznana „Lombardowi” w reżyserii Łukasza Kowalskiego. Wyróżnienie odebrali: producentka Anna Mazerant oraz sam Łukasz Kowalski. Film „Lombard” został nakręcony na Bobrku, bytomskiej dzielnicy, przy ulicy Wytrwałych. Opowiada historię próby uratowania upadającego biznesu w poprzemysłowej dzielnicy.

Najpierw myślałem, że to będzie film właśnie o przedmiotach oraz o historiach, które stoją za nimi. Szybko zorientowałem się jednak, że dużo ciekawsze, bardziej poruszające są historię ludzi, które te przedmioty przynoszą i to właśnie na klientach lombardu chciałem skupić uwagę kamery. Ale po pewnym czasie, te historie zaczęły się powtarzać. Do lombardu, najczęściej przychodzili ludzie szukający pomocy, wyrzuceni na margines społeczny. Kolejne osoby, przynosiły kolejne dramatyczne historie – powiedział, wspominając początki filmu, dla portalu Ślązag Łukasz Kowalski.

Nagrodę w kategorii najlepsze kostiumy otrzymała Dorota Roqueplo za inwencję w filmie „Brigitte Bardot cudowna”. Produkcja została wyreżyserowana przez Lecha Majewskiego (przypominamy: katowiczanina). Część scen kręcono w Pałacu Kawalera w Świerklańcu, Katowicach oraz Zabrzu.

Historia osiołka podbiła serca jury

Największy sukces odniósł „IO” w reż. Jerzego Skolimowskiego. Podczas gali polski reżyser i scenarzysta połączył się z Los Angeles. – Ta liczba nagród, którą „IO” otrzymuje, i otrzymuje zasłużenie, to najlepsza rekompensata, w związku z inną imprezą. Państwo wiedzą, o jakiej imprezie mówię... – uśmiechał się nawiązując do sytuacji na festiwalu w Gdyni, gdzie jego film został pominięty. – Honory, które spotkają mnie ze strony Akademii to więcej niż rekompensata. To uznanie zawodowców, którzy sami robią filmy i są w stanie docenić wysiłek i zaangażowanie twórców.

Oto lista pozostałych zwycięzców:

  • Najlepszy film europejski: „Ennio", reż. Giuseppe Tornatore
  • Najlepszy film dokumentalny: "Lombard", reż. Łukasz Kowalski
  • Odkrycie roku: Damian Kocur "Chleb i sól"
  • Najlepszy filmowy serial fabularny: „Wielka woda”, reż. Jan Holoubek, Bartłomiej Ignaciuk, Netflix
  • Najlepsze kostiumy: Dorota Roqueplo „Brigitte Bardot cudowna”
  • Najlepsza muzyka: Paweł Mykietyn „IO”
  • Najlepsza charakteryzacja: Liliana Gałązka „Johnny”
  • Najlepsze scenografia: Marcelina Początek-Kunikowska „Orzeł. Ostatni patrol”
  • Najlepszy dźwięk: Radosław Ochnio, Michał Fojcik „Orzeł. Ostatni patrol”
  • Najlepszy montaż: Agnieszka Glińska „Silent Twins”
  • Najlepsze zdjęcia: Michał Dymek „IO”
  • Najlepsza drugoplanowa rola kobieca: Maria Pakulnis „Johnny”
  • Najlepsza drugoplanowa rola męska: Andrzej Seweryn „Śubuk”
  • Najlepszy scenariusz: Jerzy Skolimowski, Ewa Piaskowska „IO”
  • Najlepsza reżyseria: Jerzy Skolimowski „IO”
  • Najlepsza główna rola kobieca: Dorota Pomykała „Kobieta na dachu”
  • Najlepsza główna rola męska: Dawid Ogrodnik „Johnny”
  • Najlepszy film: „IO”, reż. Jerzy Skolimowski
  • Laureatem za całokształt twórczości został Jan A. P. Kaczmarek.
      Lombard Na planie filmu

      Może Cię zainteresować:

      „Lombard” zdobywa nagrody, gorzej wiedzie się jego bohaterom. „Działalność lombardu jest chwilowo zawieszona, trwają poszukiwania nowego miejsca na biznes”

      Autor: Maciej Poloczek

      25/12/2022

      Chleb i sól

      Może Cię zainteresować:

      Nagrodzony w Wenecji film "Chleb i sól", nakręcony przez Ślązaków, wchodzi do kin

      Autor: Katarzyna Pachelska

      25/01/2023

      Przycienty lechu majewski

      Może Cię zainteresować:

      Magiczny Śląsk i siermiężna PRL w nowym filmie Lecha Majewskiego „Brigitte Bardot cudowna”

      Autor: Teresa Semik

      28/10/2022

      Subskrybuj ślązag.pl

      google news icon