Rynek w Katowicach 100 lat temu. Był znacznie mniejszy niż dzisiaj, ale już z tramwajami

Rynek w Katowicach w XX wieku. Tak kiedyś wyglądał. Dzisiaj możemy zobaczyć go tylko na starych fotografiach. Niektóre kamienice wyburzono, inne wysadzili w powietrze radzieccy żołnierze. Tylko tramwaje jak jeździły, tak jeżdżą dalej przez sam środek.

Rynek w Katowicach, jakiego nie pamiętacie. Kamienice, których w większości już nie ma i klimat tego miejsca który możemy sobie już dzisiaj tylko wyobrazić.

Rynek sprzed 100 lat. Tego miejsca już nie ma

Tak wyglądał Rynek w Katowicach na początku XX wieku. Na dużym placu, wokół którego stały okazałe kamienice, tętniło życie. Głównie odbywały się tu targi, na które przybywali wystawcy i kupcy z całego regionu Śląska. Rynek był również miejscem różnego rodzaju spotkań kulturowych i towarzyskich. Rozbudowana linia tramwajowa przed rokiem 1907 stała się centrum komunikacyjnym między Katowicami, Bytomiem czy Mysłowicami.

Oglądając stare fotografie, warto zwrócić uwagę na dawną piękną architekturę wokół Rynku. Jednym z obiektów godnych uwagi, jest Teatr Miejski, dziś Teatr Śląski (a po drodze - Teatr Polski). Powstał on w latach 1906-1907, w miejscu dawnego ratusza miejskiego, na którego tyłach znajdowało się niewielkie więzienie.

Jednak Rynek kiedyś był znacznie mniejszy niż dzisiaj, rozciągał się między Teatrem a jednopiętrową, niezbyt okazałą kamienicą, która została wyburzona pod koniec lat 60. XX wieku, by na jej miejscu wybudować Skarbek. W tej kamienicy na parterze znajdował się elegancki sklep kolonialny Louisa Borinskiego. Plac Kwiatowy nie był placem, a zabudowaną przestrzenią.

Plac wielkich wydarzeń

Zabudowa wokół rynku, zmieniała się z upływem lat. Południowa pierzeja Rynku spłonęła w 1945 roku, prawdopodobnie podpalona przez radzieckich żołnierzy. Północna pierzeja, usytuowana w miejscu kontrowersyjnego budynku, w którym znajduje się szalet miejski i restauracja Aioli, z czterema kamienicami, została wyburzona do lat 60. XX w.

Wspominając dawny rynek w Katowicach, należy pamiętać, że odbyły się na nim ważne uroczystości polityczne. Jednym z takich wydarzeń, było przyłączenie Górnego Śląska do Polski. W uroczystościach tych przemawiał marsz. Józef Piłsudski, który przyznawał odznaczenia wojskowe.

Dzisiaj będąc na rynku w Katowicach, pamiętajmy, żeby podziwiać dawne perełki architektury. Mamy okazję zobaczyć je na żywo. Kiedyś będą tylko na starych fotografiach.

Katowice Jurand Jarecki22

Może Cię zainteresować:

Niepowtarzalne kolorowe zdjęcia Katowic z lat 60. i 70. Z teki architekta Juranda Jareckiego, który pokochał to miasto

Autor: Katarzyna Pachelska

10/09/2022

Zdjęcie śródmieścia Katowic z 1975 roku

Może Cię zainteresować:

Tak widział Katowice lat 70. niemiecki fotograf. DOKP, Spodek, Koszutka i Korfantego w epoce Gierka i Karwowskiego z "Czterdziestolatka"

Autor: Arkadiusz Nauka

23/06/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon