Górnicy protestowali w Katowicach

Protest pod pgg 1024x573

Przed siedzibą PGG w Katowicach odbył się protest. Manifestowali zwykli górnicy, ale nie związki zawodowe. Nie chodzi jednak tylko o pieniądze...

Przed siedzibą Polskiej Grupy Górniczej pojawili się wczoraj górnicy. Protestowali z powodu mobbingu, obcięcia wynagrodzeń i niesprawiedliwego traktowania pracowników.

Sytuacja była na pierwszy rzut oka dziwna. Górnicy otrzymali niedawno premie, PGG przynosi zyski (493 mln zł na czysto w ubiegłym roku), a związki zawodowe nie strajkują. Okazuje się, że aby zrozumieć sprawę trzeba nieco spojrzeć w przeszłość.

Weź owcę, daj owcę i niech pracownik będzie wdzięczy

Tak można opisać działanie zarządu (przynajmniej tak sądzą górnicy). Skarżą się o obcięte wynagrodzenia za dwa miesiące, nie wypłacenie części należnej im czternastki. Twierdzą, że wypłata była mniejsza o ok. 1000 zł w dwa wspomniane miesiące, zaś premia od PGG wynosiła między 900 a 1550 zł brutto. Jej wysokość ustalono podczas rozmów ze związkowcami.

Nic więc dziwnego, że pracownicy czują się oszukani. Działania spółki można wziąć za czysty marketing.

Ręka rękę...

Nie tylko jednak to rozsierdziło górników. Sebastian Darul na łamach portalu Rybnik.com.pl powiedział m.in.:

Dalej mamy różnorakich „cichociemnych" sprzątających biura, łażących po placach, ale mających dniówki dołowe, i to pewnie lepsze niż nie jeden z nas!!! Albo Ci, co dyrektorom odbijają blachy przychodząc pod „zegary" w bluzie roboczej i dżinsach, robiąc z siebie idiotów.

Wspominał także, że tąpnięcie pod kopalnią Staszic, wbrew stanowisku władz kopalni, miało związek z pracami. Podobno pracownicy fedrowali w czterech przodkach, znajdujących się obok siebie. Ponadto Górnicy twierdzą także, że w kopalniach występuje mobbing, a odpowiedzialni ludzie za uchybienia i wypadki, dalej mają kierownicze Stanowiska. Według pracowników ludzie są zwalniani niezgodnie z prawem za branie L4.

fot. stopklatka z nagrania protestu / Silesia24 / facebook.com

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj dyskusję

czytaj więcej: