14. Marsz Autonomii - w deszczu i z pandemicznymi ograniczeniami

Marsz

Ulicami Katowic po raz 14. przeszedł Marsz Autonomii. W tym roku w strugach deszczu i – z powodu pandemii koronawirusa – ograniczony do 150 osób.

Marsz Autonomii organizowany jest co roku w okolicy 15 lipca, czyli rocznicy uchwalenia przez Sejm RP Statusu Organicznego Województwa Śląskiego, który nadawał przedwojennemu województwu szeroką autonomię. W tym roku przypada setna rocznica tego wydarzenia, ale zamiast hucznego świętowania był skromny marsz. Z powodu epidemiologicznych obostrzeń mogło w nim wziąć udział jedynie 150 osób.

RAŚ chce poszerzenia samorządności regionów

Uczestnicy Marszu Autonomii chcą znacznego poszerzenia samorządności regionów, na wzór państw Europy Zachodniej, takich jak Hiszpania, Szwajcaria czy Niemcy. Jerzy Gorzelik, przewodniczący Ruchu Autonomii Śląska, podkreślił po marszu, że to właśnie ustawa sprzed stu lat, nadająca regionowi autonomię, powinna być dziś inspiracją dla rządzących Polską, a nie dekret komunistycznej Krajowej Rady Narodowej z 6 maja 1945 r., który tę autonomię zniósł.

- Dzisiaj obserwujemy kierunek odwrotny do wzmacniania samorządności. Oby był to tylko przejściowy trend. Podobno tuż przed śmiercią z reguły przeżywa się krótki okres wzmożenia - mam nadzieję, że to wzmożenie oznacza rychłą śmierć centralizmu i koniec centralistycznego myślenia, bo tego potrzebujemy jako obywatele (…) Decentralizacja, której formą jest autonomia, ma bardzo znaczący wpływ na jakość naszego życia, to nie jest żadna fanaberia – podkreślił Jerzy Gorzelik.

Lider regionalistów przypomniał, że w przyszłym roku planowany jest kolejny spis powszechny, w którym będzie można deklarować narodowość śląską.

- To dla nas, Ślązaków, bardzo ważne wydarzenie, w którym możemy potwierdzić swoje istnienie, negowane przez instytucje państwowe – tłumaczył przewodniczący RAŚ.

W setną rocznicę przyznania autonomii przedwojennemu województwu śląskiemu działacze RAŚ zamierzają także wywiesić wielkoformatowe flagi Górnego Śląska w najbardziej charakterystycznych i ważnych miejscach regionu.

źródło: PAP

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj dyskusję

czytaj więcej: