15 lipca Dniem Śląskiej Flagi. Żółto-niebieskie sztandary na ulicach Katowic

W Dziyń Ślónskij Fany region zakwitł na żółto-niebiesko. Kolory Śląska pojawiły się 15 lipca 2021 roku także w centrum Katowic, m. in. na ulicy 3 Maja.

Dzień Śląskiej Flagi powstał w 2012 roku z inicjatywy ówczesnego posła (dziś senatora) Marka Plury. Obchodzony 15 lipca ma uświęcać rocznicę nadania Górnemu Śląsku autonomii, a dekorowanie miast i osiedli flagami ma stanowić wyraz dumy z bycia Ślązakiem. W tym roku „fany” ozdobiły jedną z głównych ulic miasta – ul. 3 Maja. Złoto-modre barwy przystroją także osiedle Nikiszowiec, gdzie parlamentarzysta Plura wraz ze stowarzyszeniem Ślonsko Ferajna będą rozdawać również śląskie flagi (w godz. 11-17, ul. Krawczyka 5).

Wydarzenia towarzyszące obchodom

Poprzednie obchody tego święta nie stroniły od debat i konferencji na temat śląskości, happeningów (chociażby Silesian Human Flag z udziałem akrobaty Aleksandra Lechniaka), koncertów, warsztatów czy animacji sportowo-rekreacyjnych. Świadomość lokalnego patriotyzmu jest rozprzestrzeniana na wszystkie pokolenia Ślązaków, tak aby regionalność budziła tylko dumę i nadzieję. Tegoroczny rozmach Dnia Śląskiej Flagi został storpedowany przez epidemiologiczne obostrzenia, jednak na ulicach można zauważyć udekorowane balkony i okiennice.

Historia śląskiej autonomii

15 lipca jest ważną datą w historii Śląska. Tego dnia w 1920 roku uchwalono Statut Organiczny Województwa Śląskiego, sformułowany w ustawie konstytucyjnej Sejmu Ustawodawczego. Gwarantował on Górnemu Śląsku własny budżet, policję oraz władzę. Aż do 1945 roku tekst statutu był obowiązujący, dopiero wówczas oficjalnie Krajowa Rada Narodowa zniosła wszelką autonomię regionu. Przypominanie o tych wydarzeniach, a także o barwach, którymi posługiwali się już setki lat temu śląscy Piastowie to jedna z misji dzisiejszego święta.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon