16-piętrowe bloki na osiedlu Pierwsza Dzielnica. Budowa już się zaczęła. Od 10 tys. złotych za m2

Mieszkania w pierwszych trzech budynkach nowego osiedla Pierwsza Dzielnica przy Strefie Kultury rozeszły się szybko. Teraz śląski deweloper, TDI Estate, zaczął budowę kolejnego etapu Pierwszej Dzielnicy, czyli 16-piętrowych apartamentowców. Zaczęła się też sprzedaż nowych mieszkań. Zobacz wizualizacje nowej części osiedla.

Drugi etap osiedla Pierwsza Dzielnica, położonego tuż przy Strefie Kultury w Katowicach, w dzielnicy Bogucice, już nie jest tylko na etapie planu. Zaczęła się budowa nowych apartamentowców. Będą stały za trzema już wybudowanymi i będą od nich wyższe o 4 piętra. Wraz z początkiem budowy zaczęła się też sprzedaż mieszkań z II etapu. Cena metra kwadratowego mieszkania zaczyna się od 10 tysięcy 100 zł.

Osiedle Pierwsza Dzielnica w Katowicach się rozrasta

Nowych budynków w sumie ma być aż sześć, ale na razie będą wybudowane tylko dwa. Do II kw. 2024 roku mają powstać dwa 16-piętrowe budynki, w których łącznie znajdzie się 256 mieszkań i apartamentów o zróżnicowanych metrażach, lokale usługowe oraz pomieszczenia wspólne dla mieszkańców. Pomiędzy budynkami zaplanowano przestrzenie rekreacyjne, trasę spacerową oraz bieżnię i rolkostradę.

Nowe apartamentowce Pierwszej Dzielnicy zaprojektowała, podobnie jak pierwsze, pracownia Medusa Group z Bytomia.

Każdy z budynków drugiego etapu Pierwszej Dzielnicy będzie miał ok. 55 m wysokości, 17 kondygnacji naziemnych oraz dwie podziemne. Do wyboru są:

  • kawalerki (od ok. 30 m kw.),
  • mieszkania 2-, 3-, 4-pokojowe,
  • apartamenty (do 145 m kw.) na trzech ostatnich piętrach.

Ma tu być zielono

Na parterach zaplanowano funkcje usługowe. Dodatkowo w każdym z budynków jeden z lokali zostanie przeznaczony pod przestrzeń wspólną dla mieszkańców. Powstaną w nich dwie sale: ruchowa i rozrywkowa. Przewidziane są również lobby recepcyjne, wózkownie i rowerownie. Parking podziemny będzie miał 264 miejsca postojowe, komórki lokatorskie oraz stacje ładowania samochodów elektrycznych.

– Pierwszą Dzielnicę wyróżniać będzie zielone zagospodarowanie terenu. Pomiędzy budynkami i wokół nich powstanie spokojna, zielona, parkowa przestrzeń rekreacyjna, wypełniona wielogatunkowymi roślinami oraz elementami małej architektury. Naszym głównym celem jest stworzenie miejsca, w którym mieszkańcy i osoby przyjezdne komfortowo spędzą czas – mówi Aleksandra Posmyk, manager ds. sprzedaży w TDJ Estate. – Nazwa inwestycji podkreśla, że znajdujemy się w centrum miasta i budujemy jego nową tkankę. Realizujemy ten cel z pełną odpowiedzialnością. Pierwsza Dzielnica będzie osiedlem otwartym, integrującym się ze Strefą Kultury, a wraz z budową kolejnych etapów inwestycji, także z dzielnicą Bogucice – dodaje.

Obecne pozwolenie na budowę dotyczy czterech budynków. Inwestycja realizowana będzie etapowo – w pierwszej kolejności, w drugim etapie, powstaną dwa budynki. Docelowo Pierwszą Dzielnicę tworzyć będzie łącznie dziewięć budynków.

Osiedle ma ożywić dzielnicę Bogucice

– Pierwsza Dzielnica jako całość ma w założeniu stworzyć nową, otwartą na otoczenie przestrzeń i ożywić dzielnicę Bogucice, która pozostawała dotychczas na uboczu. Uhonorowaliśmy dawny przebieg ul. Bogucickiej, by mieszkańcy, przez powstający park, mogli łatwo przejść do centrum miasta i korzystać z komunikacji miejskiej. Budynki zaprojektowaliśmy jako punktowe, aby nie tworzyły formy ekranu i nie przyjęły formy wydzielającego muru – mówi o koncepcji Pierwszej Dzielnicy jej autor, Przemo Łukasik z pracowni Medusa Group.

– Wartością drugiego etapu budowy jest przede wszystkim zieleń. Powstaje tu stuprocentowa przestrzeń biologicznie czynna, na której stworzymy autentyczny, przyrodniczy pejzaż. To ważne nie tylko w kontekście odpowiedzialności za środowisko, ale również rewitalizacji przestrzeni poprzemysłowych. Odradzająca się natura na nieurodzajnym gruncie po dawnej kopalni zagra więc pierwsze skrzypce. Powstanie również specjalna pętla do biegania, a także przestrzeń dla najmłodszych. Parkingi zostaną usytuowane pod budynkami, by nie ingerować w strefę rekreacji. Zieleń spełni finalnie rolę integrującą wszystkie budynki Pierwszej Dzielnicy, a także przestrzenie otwarte wokół Muzeum Śląskiego, budynku Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Międzynarodowego Centrum Kongresowego. Pragniemy, aby ta przestrzeń pozostała ogólnodostępna dla wielopokoleniowego środowiska – dodaje Przemo Łukasik.

Elewacja budynków zostanie wykonana z dwóch elementów – grafitowego tynku oraz aluminiowej konstrukcji balkonów i loggii, uzupełnionych szklanymi, przesuwnymi panelami Lumon. Chronią one przed wiatrem i deszczem, a dodatkowo tworzą ciekawy efekt wizualny.

Managerowie TDJ Estate chwalą się, że mieszkania w Pierwszej Dzielnicy mają ponadstandardową wysokość pomieszczeń, a najwyższe kondygnacje są wyposażone w klimatyzację oraz ogrzewanie podłogowe.

Przypomnijmy, że w pierwszym etapie, od czerwca 2019 r. do połowy 2021 roku, w Pierwszej Dzielnicy powstały trzy 12-kondygnacyjne budynki, 265 mieszkań, 14 lokali usługowych oraz ogólnodostępna przestrzeń wokół inwestycji na powierzchni ok. 7100 m kw.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon