18 września w Katowicach ruszają bezpłatne szczepienia na grypę dla seniorów. Sprawdź, gdzie można się zapisać

Od poniedziałku (18 września) w Katowicach rozpoczynają się bezpłatne szczepienia seniorów przeciwko grypie. Z możliwości takiej mogą skorzystać osoby od 65. roku życia.

pixabay.com
Szczepienie

Szczepienia seniorów przeciwko grypie prowadzone są w Katowicach od ponad półtorej dekady.

- W tym roku na realizację tego programu zaplanowaliśmy ponad 300 tys. zł, dzięki czemu zaszczepić się będzie mogło blisko 3,7 tys. seniorów – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Bezpłatne szczepienia przeciwko grypie dla katowickich seniorów

W tym roku zapisy do udziału w programie oraz szczepienia w 20 placówkach rozpoczną się 18 września. Jak zastrzega ratusz, z bezpłatnych szczepień ochronnych mogą skorzystać wyłącznie mieszkańcy Katowic – do przychodni należy zgłosić się z dowodem osobistym (możliwość szczepienia dotyczy urodzonych do dnia 31 grudnia 1958 roku włącznie). W związku z ograniczoną liczbą zakontraktowanych świadczeń o udziale w akcji szczepień decyduje kolejność zgłoszeń.

- Grypa może być bardzo niebezpieczną chorobą, zwłaszcza dla osób o obniżonej odporności, w tym seniorów. Nawet jeśli samą grypę przechorujemy łagodnie, to niestety jesteśmy narażeni na liczne i często bardzo poważne powikłania, z zapaleniem mięśnia sercowego włącznie. Dlatego szczepienia przeciwko grypie są istotnym elementem profilaktyki - mówi Krzysztof Zaczek, prezes zarządu Szpitala Murcki, jednej z placówek realizującej szczepienia w ramach programu.

Katowicki program szczepień dla seniorów realizowany jest już od ponad 15 lat. Jak się okazuje dobre praktyki katowickiego samorządu w tym zakresie zostały zauważone i częściowo skopiowane w skali ogólnopolskiej - gdyż od tego roku podobny projekt wdrożyły Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia. Jednak niewątpliwą przewagą katowickiego programu jest to, że każdy jego uczestnik podczas jednej wizyty w przychodni zostaje zakwalifikowany do szczepienia przez lekarza i zaszczepiony przez pielęgniarkę posiadającą odpowiednie uprawnienia.

Szczepienia ochronne przeciwko grypie są rekomendowane jako podstawowa metoda profilaktyki zachorowań przez kilkanaście uznanych Towarzystw Naukowych na świecie, w tym Komitet Doradczy ds. Szczepień (ACIP) WHO, Amerykańską Akademię Pediatrii.

Wizualizacja odnowionych kamienic przy Mariackiej

Może Cię zainteresować:

Katowice. Trzy kamienice dla seniorów przy ulicy Mariackiej. TBS je przebuduje

Autor: Katarzyna Pachelska

20/08/2021

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon