23 mld złotych ma do rozdania samorządom rząd. Startuje drugi nabór do Programu Inwestycji Strategicznych

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki we wtorek, 28 grudnia 2021 r., ogłosił drugi nabór do Programu Inwestycji Strategicznych w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład. Do samorządów ma trafić ponad 23 mld zł.

Kancelaria Premiera
Premier Mateusz Morawiecki

- Kończy się kolejny rok pod znakiem pandemii i jeżeli chcemy gospodarczo jak najlepiej wyjść z tych ogólnoświatowych tarapatów, to musimy inwestować. Inwestycje są kluczem do tworzenia nowych miejsc pracy, modernizacji państwa i infrastruktury – mówił na konferencji premier Mateusz Morawiecki. Zdaniem premiera ma się do tego przyczynić Program Inwestycji Strategicznych. Właśnie ruszył drugi nabór po środki z tego programu.

- Będziemy kładli nacisk na projekty modernizacyjne i te, które tworzą miejsca pracy. Zgodnie z nasza obietnicą Polski Ład ma przyczynić się do utworzenia około pół miliona nowych miejsc pracy – mówił Mateusz Morawiecki.

W drugim naborze do Programu Inwestycji Strategicznych, który zakończy się 15 lutego 2022 r., samorządy mogą składać trzy wnioski – do 5 mln zł, do 30 mln zł oraz do 65 mln zł. Premier Morawiecki podkreślił, że środki z pierwszego naboru otrzymało blisko 100% samorządów.

W pierwszej turze pula środków wyniosła ok. 23 mld zł. Drugi nabór środków ma się zamknąć w kwocie 20 mld zł. Bezzwrotne dofinansowanie może wynieść nawet do 95% wartości inwestycji.

Samorządowcy podkreślają jednak, że rządowy Polski Ład, który jest przedstawiany jako pomoc i wsparcie, oznaczać będzie znaczne uszczuplenie gminnych budżetów. Związek Miast Polskich przeanalizował rządowy program w zakresie podatków i z tych wyliczeń wynika, że samorządy w ciągu 10 lat stracą na tych zmianach 145 mld zł, podczas gdy budżet centralny zyska 27 mld zł.

Katowice stracą 161 mln złotych tylko w 2022 r.

Różowo nie będzie również w Katowicach.

Do tej pory w Katowicach tak prowadziliśmy finanse, by wydatki bieżące (koszt codziennego utrzymania i działania miasta, pensje etc.) nigdy nie rosły szybciej niż dochody bieżące. Dzięki temu Katowice zawsze miały bardzo dobrą sytuację. Niestety, rok 2022 wszystko zmienia, a przyczyną są spadające dochody miast z podatków PIT i CIT, za co odpowiada „Polski ład”. Nadwyżka operacyjna Katowic skurczy się z 200 mln zł w 2021 r. do niewiele ponad 7 mln zł. Szacujemy, że na zmianach podatkowych Katowice stracą setki milionów złotych. W 2022 roku będzie to 161 mln, zł, rok później 190 mln zł, w 2024 roku 224 mln zł, zaś za cztery lata - 248 mln zł – mówi Danuta Lange, skarbnik miasta Katowice.

Przeczytaj więcej: Budżet Katowic na 2022 rok uchwalony. Wpływy wyniosą 2,4 mld zł, wydatki o 400 milionów większe

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon