Rawa katowice

24 tony osadu, śmieci, a nawet lodówka. To wszystko było w Rawie

24 tony osadu, mnóstwo śmieci, w tym pływająca lodówka. Tak właśnie wyglądała katowicka Rawa. Na szczęście to już przeszłość. Koryto rzeki nareszcie jest oczyszczone.

Jak podaje Urząd Miasta, podczas prac usunięto 24 tony osadu. W pierwszej kolejności z koryta Rawy wyciągane były różnego rodzaju śmieci, które pracownicy umieszczali na betonowych półkach. Następnie pakowano je do worków i przekazywano do utylizacji przez Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Same ręce do oczyszczenia rzeki jednak nie wystarczyły. W niektórych miejscach do wydobycia rzeczy zalegających na dnie konieczne było użycie koparki.

24 tony osadu w 592 godziny

Główne prace prowadzone były przez Katowickie Wodociągi. Dla pracowników, którzy brali udział w czyszczeniu koryta Rawy, doprowadzenie rzeki do porządku było nie lada wyzwaniem. Łącznie przepracowali 592 godziny, w sumie z półek rzeki usunięto 24 tony osadu. Pozbyli się także zalegających tam śmieci, w tym wielkogabarytowych, wśród których znalazła się między innymi lodówka.

To już kolejne porządkowanie Rawy. Trzy lata temu prowadziliśmy kompleksowe oczyszczanie w części od Brackiej do Sokolskiej, w tym na odcinkach podziemnych. Były to prace, które trwały kilka miesięcy. Wyrównano wtedy brzegi oraz półki rzeki. Teraz prowadzone były prace doraźne na odcinku od Rynku do ul. Bohaterów Monte Cassino. Prace zasadnicze już się zakończyły, a obecnie trwa porządkowanie terenu wzdłuż rzeki na bulwarach Rawy – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Równolegle z pracami Katowickich Wodociągów rozpoczęło się porządkowanie terenów zielonych w pobliżu rzeki Rawy przez Zakład Zieleni Miejskiej. W ramach nich zostanie odnowionych 120 ławek oraz mała architektura, znajdująca się wzdłuż koryta rzeki.

Uporządkowano także roślinność, ze szczególnym uwzględnieniem korzeni wrastających w koryto rzeki. Ostatecznie wszystkie prace prowadzone przeze ZZM mają się zakończyć do końca kwietnia. W prace zaangażowany został także Miejski Zarząd Ulic i Mostów. Po zakończeniu prac przez Katowickie Wodociągi, MZUiM zajął się wykonaniem napraw i uzupełnieniem ubytków w nawierzchni bulwarów Rawy.

czytaj dyskusję

czytaj więcej:Polecamy: