25 podziemnych zbiorników retencyjnych w Katowicach ma zapobiec powodziom błyskawicznym

W Katowicach trwa rozbudowa infrastruktury deszczowej, m.in. docelowo w różnych częściach miasta będzie 25 zbiorników retencyjnych, które potrafią zmagazynować duże ilości wody spływającej w krótkim czasie, i tym samym zapobiec tzw. powodzi błyskawicznej. Projekt opiewa na 100 mln złotych.

Pewnie pamiętacie słynną Wenecję katowicką - czyli zalany 27 lipca 2019 r. tunel pod Rondem. Powstawały na ten temat nawet memy, z gondolą płynącą przy wjeździe do tunelu. Oberwanie chmury spowodowało tzw. powódź błyskawiczną w centrum miasta. Duża ilość betonu w tym rejonie miasta też nie pomogła w tej sytuacji.

Rozbudowa infrastruktury deszczowej w Katowicach

By zapobiegać skutkom nagłych zjawisk pogodowych, m.in. powodziom błyskawicznym, które - niestety - mogą się pojawiać coraz częściej, co wynika ze zmian klimatu, Katowice prowadzą rozbudowę infrastruktury deszczowej w mieście.

Składają się na nią między innymi zespoły podziemnych zbiorników retencyjnych. Potrafią one zmagazynować duże ilości spływającej w krótkim czasie wody opadowej i w kontrolowanym tempie skierować ją do dalszej części sieci. Dzięki temu infrastruktura deszczowa utrzymuje przepustowość i może zapobiec powstawaniu tzw. powodzi błyskawicznych.

- Zmiany klimatu wiążą się z coraz częstym występowaniem ekstremalnych zjawisk pogodowych i nagłych ulew z ogromnymi ilościami wody, z którymi musi poradzić sobie infrastruktura kanalizacyjna. Dlatego realizujemy projekt „Uporządkowanie systemu gospodarowania wodami opadowymi w Katowicach”, który pozwala nam zabezpieczyć się przed lokalnymi podtopieniami, a także wykorzystywać zmagazynowaną wodę do różnych celów, jak np. pielęgnacja zieleni miejskiej. Tak więc z jednej strony to funkcja zabezpieczająca, a z drugiej ekologiczne i ekonomiczne zyski wpisujące się w założenia gospodarki o obiegu zamkniętym – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Dwa projekty o wartości ponad 100 mln zł

Celem projektu jest skuteczne zarządzanie wodami opadowymi i ochrona mieszkańców Katowic oraz infrastruktury przed skutkami ekstremalnych zjawisk pogodowych. Obecnie Katowickie Inwestycje S.A. realizują dwa etapy tego projektu o wartości ponad 100 mln zł. Dotyczy on wybudowania i zmodernizowania łącznie ponad 8 km sieci kanalizacji deszczowej, jak również powstania 25 podziemnych zbiorników retencyjnych, w różnych częściach miasta, m.in.

  • w Parku w Dąbrówce,
  • przy Centrum Przesiadkowym w Brynowie.,
  • przy ul. Dudy-Gracza.

Łączna pojemność wszystkich 25 zbiorników wyniesie ponad 11 mln litrów, podczas gdy jeden basen olimpijski mieści w sobie 3,5 mln litrów. Inwestycja uzyskała dofinansowanie z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 w wysokości około 55 milionów złotych.

Dodatkowo, w kontrolowaniu sytuacji pomagają również urządzenia pomiarowe, przy pomocy których monitoruje się stan wód w kanalizacji czy ciekach.

- Dzięki nim, tak jak miało to miejsce podczas ostatniej ulewy, otrzymujemy na bieżąco informacje na temat warunków, jakie aktualnie panują w wyznaczonych do weryfikacji punktach. Tym razem system wszedł w tryb alarmowy i powiadomił nas o zbliżającym się 70-procentowym wypełnieniu kolektorów przy ulicach Kossutha, Pułaskiego i Kościuszki po czym w tych miejscach zwiększyła się częstotliwość pomiarów – mówi Adam Turek-Kidawa, z-ca kierownika działu planowania i eksploatacji kanalizacji deszczowej Katowickich Inwestycji S.A. – Całe szczęście sytuacja szybko się unormowała i wszystkie nasze systemy powróciły do normalnego trybu pracy – dodaje.

Czytaj też:

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Cholonek

Zbigniew Rokita: Postawmy w Katowicach pomnik Cholonka

Katowice Szopienice huta

Szopienicki Uthemann. Nasz mały śląski Czarnobyl

Skwer w Katowicach

Zielony Budżet Katowice. Rekordowa liczba wniosków

Osiedle przy ul. Korczaka, Katowice

Nowe osiedle z programu Mieszkanie Plus na 500 mieszkań

Meble IKEA

IKEA Katowice jak second hand. Od 22 listopada nowa usługa

DSC04861a

Autobusy wodorowe na Śląsku. Metropolia otrzymała 81 mln zł

Metropolia GZM chce zakupić 20 autobusów zasilanych wodorem

Metropolia GZM chce zakupić 20 autobusów zasilanych wodorem.