2500 zł mandatu dla rowerzystów. Tak nowy taryfikator każe traktować jeżdżących po pijaku

Śląska Policja
Kontrola drogowa (zdjęcie ilustracyjne)

Gdy ktoś siada na rower po wypiciu alkoholu, musi od 1 stycznia 2022 r. liczyć się z poważnymi konsekwencjami finansowymi. Dostanie 2500 zł mandatu, jeśli złapie go policja.

Nie ma przebacz. Każdy pijany rowerzysta, który zostanie złapany przez policję, od 1 stycznia 2022 r. zostanie ukarany 2500-złotowym mandatem. To jedna ze zmian, którą przynosi nowy taryfikator mandatów. Przekonali się o tym boleśnie (dla portfela) kolejni dwaj rowerzyści, którzy w woj. śląskim zdecydowali się na jazdę „na podwójnym gazie”.

2,5 tysiąca złotych mandatu. Bez negocjacji

  Policjanci ze świętochłowickiej drogówki na ulicy Bytomskiej zatrzymali do kontroli drogowej pewnego rowerzystę. Okazał się nim 52-letni mieszkaniec Chorzowa. Policjanci wykazali się niezłą intuicją, bo badanie trzeźwości wykazało, że rowerzysta ma w organizmie blisko 2 promile alkoholu. Nieodpowiedzialny chorzowianin zakończył swoją przejażdżkę mandatem karnym w wysokości 2,5 tysiąca złotych.

  Z kolei w Bieruniu policjanci mieli do czynienia z rowerowym recydywistą. Aż dwa razy natrafili na tego samego mężczyznę, który jechał na rowerze pijany. Raz dostał mandat w wysokości 2,5 tysiąca, ale niczego go to nie nauczyło, bo znowu wsiadł na rower pod wpływem alkoholu. Bieruńscy policjanci nie okazali mu łaski, i wlepili kolejny mandat na 2,5 tys. zł. W sumie za tę kwotę (5 tys. zł) rowerzysta mógłby z powodzeniem sprawić sobie wypasiony nowy rower. 

  Więcej o nowym taryfikatorze mandatów: 
  Nowe stawki mandatów od 1 stycznia 2022 roku. 1500 zł za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu

  W mocy za to pozostaje przepis, który mówi o tym, że za jazdę po pijanemu rowerem rowerzysta nie może stracić prawa jazdy na pojazdy mechaniczne - jeśli takowe posiada. Co najwyżej może być przez sąd orzeczony wobec niego zakaz kierowania pojazdami niemechanicznymi, na maksymalnie 3 lata. 

  Reagujmy na nietrzeźwych kierowców - apelują policjanci

  Policjanci ostrzegają, że nietrzeźwi kierowcy wszelkich pojazdów, nie tylko samochodów, stanowią poważne zagrożenie na drodze. Eliminowanie ich z dróg jest jednym z priorytetów policji. Ważne jest również współdziałanie policjantów i społeczeństwa. 

  - Reagujmy, jeśli widzimy pijanego kierowcę - również kierującego rowerem! Nie pozwólmy mu kontynuować dalszej jazdy. O takim fakcie możemy powiadomić najbliższą jednostkę policji - również anonimowo, dzwoniąc pod numer 112 - apelują policjanci. 

  Subskrybuj 24kato.pl

  google news icon

  czytaj więcej:

  Kontrola drogowa

  34 pijanych kierowców zatrzymała policja na ulicach Katowic

  Mężczyzna podejrzany o kradzież smartwatcha ze sklepu w Galerii Katowickiej

  Ukradł smartwatcha w Galerii Katowickiej. Poznajesz go?

  Zatrzymani za pobicie na Mariackiej, Katowice

  Pobili dwóch mężczyzn na Mariackiej. Policjanci ich tropili

  18-latek próbował popełnić samobójstwo, Katowice os. Witosa

  Strzelił sobie w głowę. Przed oczami miał cmentarz

  Zatrzymanie osób podejrzanych o sutenerstwo

  Zarabiali na cudzej prostytucji. 5 osób zatrzymano

  Pirotechnicy musieli wkroczyć do akcji

  Doprowadzili do wybuchu bankomatu, żeby wykraść pieniądze

  Telefon

  Stare numery policji przestaną działać