„300+” – chętnych na dodatkowe świadczenia nie brakuje. Wciąż trwa nabór wniosków

Do 30 listopada można składać wnioski do programu „Dobry start”, w ramach którego przyznawane jest dodatkowe świadczenie w wysokości 300 złotych na wyprawkę szkolną dla dziecka. W województwie śląskim do rodziców i opiekunów z tego tytułu trafiło już niemal 130 milionów złotych.

Back to school 2737002 1920

Zainteresowanie programem „Dobry Start” w naszym regionie jest spore. Na Śląsku i Zagłębiu wniosek złożyło 333 tysiące osób. Jest to drugi wynik w skali całego kraju, ustępujący tylko województwu mazowieckiemu (421 tysięcy). W sumie blisko 90% uprawnionych do złożenia wniosku o świadczenie „300+”, zdecydowało się na aplikację. Łączna kwota, jaka trafi do na konto rodziców i opiekunów w całym kraju to ponad miliard złotych.

Program "Dobry start" to 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Rodziny otrzymują świadczenie bez względu na dochód. Co ważne, jeżeli ktoś jeszcze nie złożył wniosku o 300+, to nic straconego, ma na jeszcze trochę czasu, bo do końca listopada tego roku. Wnioski składamy tylko elektronicznie, a wypłata świadczenia jest realizowana na rachunek bankowy – przypomina Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Pieniądze wypłaci ZUS

Od roku szkolnego 2021/22 za dodatek „300+” odpowiada Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dotychczas zajmowały się tym właściwe organy gminne i powiatowe. Wnioski do ZUS-u można kierować wyłącznie drogą elektroniczną, a sama placówka ma zapewnić w pełni zautomatyzowany proces obsługi programu "Dobry start".

Sprawna obsługa tego zadania przez ZUS była możliwa dzięki elektronizacji i automatyzacji. W ostatnim czasie mocno na to postawiliśmy i widzimy już tego efekty. Zaawansowane informatycznie systemy pozwoliły na szybką obsługę wniosków i wypłatę pieniędzy. Automatyzacja pozwoliła również odciążyć pracowników ZUS" – mówi profesor Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Wnioski drogą online można składać, tak jak w latach ubiegłych, od 1 lipca do 30 listopada przez portal informacyjno-usługowy Emp@tia (na stronie https://empatia.mpips.gov.pl/), przez bankowość elektroniczną lub portal PUE ZUS.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Alicja Omięcka

Podwyżki dla pracowników Kolei Śląskich już od 1.10.2021!

WSS nr 3 w Rybniku

Nadzieja dla jednego z najbardziej zadłużonych szpitali

Zdjęcie Główne

Bezpieczna przyszłość z dotacją

Marcin Banot i Leo Urban podczas wspinaczki

Śląski Spiderman znów zaatakował Paryż. I znów mu się udało!

Wodny plac zabaw, Katowice, ul. Gliwicka

Wodne place zabaw. Lokalizacja, godziny otwarcia

Przegląd samochodu zmiany 2021

Przegląd techniczny samochodu. Będą zmiany

Zabawki

Zabawka Roku 2021. Najlepsze zabawki na Dzień Dziecka