34 pijanych kierowców zatrzymanych na ulicach Katowic tylko w grudniu 2021. Niektórzy mieli po 2 promile alkoholu w organizmie

Codziennie ulicami Katowic jeżdżą pijani kierowcy. Policja zatrzymała 34 z nich tylko w grudniu 2021 r. A ilu nie ujawniono... Rekordziści mieli ponad 2 promile alkoholu we krwi.

Śląska Policja
Kontrola drogowa

Katowiccy policjanci skrupulatnie wyliczyli, że w samym grudniu 2021 r. (choć do końca miesiąca jeszcze trochę zostało) zatrzymali aż 34 kierowców "na podwójnym gazie". Wśród nich był nawet jeden kierowca autobusu komunikacji miejskiej, który będąc pod wpływem alkoholu wiózł pasażerów!

23 z nich odpowie za popełnienie przestępstwa, jakim jest prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości. Grożą im nawet 2 lata w więzieniu oraz zakaz prowadzenia pojazdów.

Ogólnopolska akcja policji "Myśl Trzeźwo"

Dzisiaj, 30 grudnia 2021 r. w całej Polsce rozpoczęła się akcja informacyjno-edukacyjna "Myśl Trzeźwo", przygotowana przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wspólnie z firmą Neptis S.A., operatora komunikatora Yanosik. Potrwa do 16 stycznia 2022 r. Jej celem jest uświadamianie kierowcom nie tylko skutków prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu, ale również odpowiedzialności karnej za kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu i „nieświadomej nietrzeźwości” kierującego, który pił alkohol poprzedniego dnia.

Pijani kierowcy na ulicach Katowic

Policjanci często wyłapują nietrzeźwych kierowców, gdy są wzywani do wypadków czy zdarzeń drogowych. Tak było na ul. Leśnego Potoku w dzielnicy Janów, gdzie 36-letni kierujący hyundaiem, jak się później okazało - mając ponad 2 promile alkoholu w organizmie - nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu i doprowadził do zderzenia z prawidłowo jadącym audi. Sprawca zdarzenia, jaki i starszy od niego o rok kierowca audi, z ogólnymi obrażeniami ciała zostali przewiezieni do szpitala.

Ponad 2 promile alkoholu miał również kierujący pojazdem marki Tata, który na ul. Bogucickiej nie dostosował prędkości do panujących warunków atmosferycznych, utracił panowanie nad pojazdem i uderzył w bariery energochłonne. 25-letni obywatel Ukrainy został zatrzymany. W samochodzie wiózł również kompletnie pijanego kolegę. Mężczyzna nie potrafił ustać na własnych nogach. Ze względu na zagrożeni jego zdrowia, a nawet życia, policjanci podjęli decyzję o umieszczeniu mężczyzny w izbie wytrzeźwień.

Do pościgu za kierującym renault, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej doszło na ul. Borki w Burowcu. Policjanci katowickiej drogówki zatrzymali 20-letniego mieszkańca naszego miasta, który uciekł przed policjantami, bo prowadził auto pod wpływem alkoholu. Wynik badania wskazał, że miał prawie promil w organizmie. W wyniku pościgu doszło do uszkodzenia policyjnego radiowozu. Mężczyzna został zatrzymany i osadzony w policyjnym areszcie.

Prawie 2 promile miał też 47-letni mieszkaniec Bytomia, który na ul. Ligockie, jadąc dacią logan doprowadził do kolizji z renault traffic. Nietrzeźwy kierujący samochodem osobowym nie zachował bezpiecznej odległości i najechał na tył renault. Teraz odpowie nie tylko za spowodowanie kolizji, ale również za jazdę w stanie nietrzeźwości.

Sami mieszkańcy zgłaszają podejrzanych kierowców

Są jednak pozytywy w tej policyjnej litanii przypadków nietrzeźwych kierowców. Kilka razy dzięki czujności mieszkańców Katowic udało się zatrzymać pijanych za kierownicą zanim doszło do poważnego wypadku albo nawet tragedii. Tak było na ul. Podhalańskiej w Bogucicach, kiedy to kobieta stojąc w kolejce w sklepie spożywczym zwróciła uwagę na pijanego mężczyznę robiącego zakupy. Po wyjściu ze sklepu pan ten wsiadł do samochodu i chciał odjechać z parkingu. Na szczęście skutecznie udaremniono mu to i wezwano policjantów katowickiej drogówki. Badanie trzeźwości wskazało, że 52-letni kierujący fiatem punto miał prawie 1,5 promila alkoholu w organizmie.

Ponad 2 promile miał kierujący volkswagenem, który zatrzymał samochód, chcąc wymienić uszkodzoną oponę. Zauważył go inny kierujący, kiedy mężczyzna na ul. 1 Maja ledwo stojąc na nogach usiłował odkręcił koło. Świadek natychmiast powiadomił katowickich policjantów, a ci zatrzymali pijanego kierowcę.

Za kierownicą siadają nie tylko nietrzeźwi mężczyźni. Jak się okazało, 37-letnia kobieta, mieszkanka Oświęcimia, która zatrzymała na ul. Bagiennej inny pojazd, by prosić kierowcę o wymianę opony w swoim aucie, też miała solidnie "w czubie", dokładnie 1,5 promila. Trafiła na kierowcę, który natychmiast powiadomił policjantów katowickiej drogówki.

Za jazdę po pijaku grożą dotkliwe kary, również finansowe

Policjanci katowickiej drogówki przypominają, że zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat więzienia. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obowiązkowo orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych w przypadku osoby, która po raz pierwszy prowadziła w stanie nietrzeźwości, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem pod wpływem alkoholu.

W sprawach o wypadki drogowe spowodowane przez nietrzeźwych kierujących sąd obligatoryjnie orzeka nawiązkę w wysokości nie mniejszej niż 10 tys. złotych. Wydłużono również okres, na jaki orzekany jest środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, z 10 do 15 lat, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten będzie orzekany, określono na poziomie 3 lat.

Należy również pamiętać, że osoba, która dopuszcza się kierowania pojazdem, dla której stosowne uprawnienie zostało wcześniej cofnięte w drodze decyzji administracyjnej wydanej przez właściwego starostę, popełnia przestępstwo z art. 180a kk. Kierującemu grozi wtedy kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Niezależnie od rodzaju zastosowanej kary, sąd może także orzec zakaz prowadzenia pojazdów.

Ponadto, jeżeli sprawca prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego był wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo sprowadzenie katastrofy w ruchu lądowym, sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy, spowodowanie wypadku w ruchu lub art. 355 § 2 popełnione w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo kierował w stanie nietrzeźwości w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon