7-letnia Agatka, chora na nowotwór, poleciała z Pyrzowic specjalnym samolotem na leczenie do USA

Stan chorej na nowotwór mózgu o IV stopniu złośliwości. 7-letniej Agatki Kuberskiej, do tej pory przebywającej w szpitalu w Katowicach, w ostatnich dniach bardzo się pogorszył. Choć zbiórka na leczenie dziewczynki w USA jeszcze się nie zakończyła, rodzice zdecydowali o przetransportowaniu jej jak najszybciej do San Diego. Dziewczynka wraz z mamą poleciała 3 grudnia 2021 r. z Pyrzowic specjalnym samolotem medycznym.

7-letnia Agata Kuberska z Częstochowy choruje na nowotwór, rdzeniaka zarodkowego, guza mózgu o IV stopniu złośliwości. Zakwalifikowano ją na leczenie w California Protons Therapy Center w San Diego w USA. Kosztuje ono w sumie 8 milionów złotych.

Leczenie w USA będzie kosztować ok. 8 mln złotych

Trwa zbiórka na leczenie dziewczynki na portalu siepomaga.pl www.siepomaga.pl/waleczna-agatka. Zebrano już ponad 2 miliony złotych. Niestety, stan dziewczynki drastycznie się pogorszył. Dlatego rodzice dziewczynki zdecydowali się rozpocząć leczenie w USA, pomimo niepełnej kwoty zebranej na leczenie.

- Niestety nowotwór nie reaguje na chemioterapię, powodując coraz poważniejsze dolegliwości - potworne bóle głowy, złe widzenie i bardzo duże problemy z oddychaniem. Córeczka musiała przejść natychmiastową operację, dzięki której jej stan się ustabilizował, ale to tylko doraźna pomoc. Dalsza chemioterapia nie będzie kontynuowana - informują rodzice dziewczynki.

"Naświetlania to w tym momencie JEDYNA MOŻLIWOŚĆ wyleczenia! Ze względu na bardzo szybki progres choroby Agata musi rozpocząć protonoterapię już w najbliższych dniach. Nie może czekać do stycznia, tak jak to było planowane, NIE MA TYLE CZASU" - piszą rodzice Agatki na portalu siepomaga.pl

Lot do USA na pokładzie specjalistycznego samolotu medycznego

Dzisiaj, w piątek 3 grudnia 2021 r. dziewczynka została przetransportowana na pokład specjalistycznego samolotu medycznego, którym poleci do San Diego, gdzie rozpocznie się jej leczenie.

Agatka i jej mama Katarzyna Kuberska polecą do San Diego odrzutowcem medycznym - Bombardieriem Learjet 45 Centrali Lotów Sanitarnych. Aby zapewnić dziewczynce stałą opiekę medyczną, na pokładzie samolotu będzie jej towarzyszył lekarz pediatra. Wybrany do tej misji samolot jest wyposażony w sprzęt medyczny porównywalny do tego, który znajduje się na oddziałach intensywnej terapii.

Lot Agaty potrwa około 19 godzin, wliczając w to postoje na paliwo.

W piątek rano karetka pogotowia odebrała Agatę z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła II w Katowicach i przetransportowała bezpośrednio do Międzynarodowego Portu Lotniczego „Katowice” w Pyrzowicach im. Wojciecha Korfantego.

Po wylądowaniu w Porcie Lotniczym San Diego, kolejna karetka odbierze dziewczynkę i jej mamę z odrzutowca, a następnie pod nadzorem lekarza zabierze do Rady Children’s Hospital w San Diego.

Centrala Lotów Sanitarnych organizuje lotniczy transport medyczny na całym świecie. Organizuje pediatryczny transport medyczny, który jest indywidualnie dostosowany do potrzeb chorego dziecka.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon