7-letnia Agatka, chora na nowotwór, poleciała z Pyrzowic specjalnym samolotem na leczenie do USA

Stan chorej na nowotwór mózgu o IV stopniu złośliwości. 7-letniej Agatki Kuberskiej, do tej pory przebywającej w szpitalu w Katowicach, w ostatnich dniach bardzo się pogorszył. Choć zbiórka na leczenie dziewczynki w USA jeszcze się nie zakończyła, rodzice zdecydowali o przetransportowaniu jej jak najszybciej do San Diego. Dziewczynka wraz z mamą poleciała 3 grudnia 2021 r. z Pyrzowic specjalnym samolotem medycznym.

7-letnia Agata Kuberska z Częstochowy choruje na nowotwór, rdzeniaka zarodkowego, guza mózgu o IV stopniu złośliwości. Zakwalifikowano ją na leczenie w California Protons Therapy Center w San Diego w USA. Kosztuje ono w sumie 8 milionów złotych.

Leczenie w USA będzie kosztować ok. 8 mln złotych

Trwa zbiórka na leczenie dziewczynki na portalu siepomaga.pl www.siepomaga.pl/waleczna-agatka. Zebrano już ponad 2 miliony złotych. Niestety, stan dziewczynki drastycznie się pogorszył. Dlatego rodzice dziewczynki zdecydowali się rozpocząć leczenie w USA, pomimo niepełnej kwoty zebranej na leczenie.

- Niestety nowotwór nie reaguje na chemioterapię, powodując coraz poważniejsze dolegliwości - potworne bóle głowy, złe widzenie i bardzo duże problemy z oddychaniem. Córeczka musiała przejść natychmiastową operację, dzięki której jej stan się ustabilizował, ale to tylko doraźna pomoc. Dalsza chemioterapia nie będzie kontynuowana - informują rodzice dziewczynki.

"Naświetlania to w tym momencie JEDYNA MOŻLIWOŚĆ wyleczenia! Ze względu na bardzo szybki progres choroby Agata musi rozpocząć protonoterapię już w najbliższych dniach. Nie może czekać do stycznia, tak jak to było planowane, NIE MA TYLE CZASU" - piszą rodzice Agatki na portalu siepomaga.pl

Lot do USA na pokładzie specjalistycznego samolotu medycznego

Dzisiaj, w piątek 3 grudnia 2021 r. dziewczynka została przetransportowana na pokład specjalistycznego samolotu medycznego, którym poleci do San Diego, gdzie rozpocznie się jej leczenie.

Agatka i jej mama Katarzyna Kuberska polecą do San Diego odrzutowcem medycznym - Bombardieriem Learjet 45 Centrali Lotów Sanitarnych. Aby zapewnić dziewczynce stałą opiekę medyczną, na pokładzie samolotu będzie jej towarzyszył lekarz pediatra. Wybrany do tej misji samolot jest wyposażony w sprzęt medyczny porównywalny do tego, który znajduje się na oddziałach intensywnej terapii.

Lot Agaty potrwa około 19 godzin, wliczając w to postoje na paliwo.

W piątek rano karetka pogotowia odebrała Agatę z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła II w Katowicach i przetransportowała bezpośrednio do Międzynarodowego Portu Lotniczego „Katowice” w Pyrzowicach im. Wojciecha Korfantego.

Po wylądowaniu w Porcie Lotniczym San Diego, kolejna karetka odbierze dziewczynkę i jej mamę z odrzutowca, a następnie pod nadzorem lekarza zabierze do Rady Children’s Hospital w San Diego.

Centrala Lotów Sanitarnych organizuje lotniczy transport medyczny na całym świecie. Organizuje pediatryczny transport medyczny, który jest indywidualnie dostosowany do potrzeb chorego dziecka.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Samorządowcy z umowami na realizację projektów zakładających powstanie nowych CUS

"Nowe spojrzenie na usługi społeczne"

Cwiczenia 4

Wybuch bomby w piwnicy - są ranni!

Marcin Banot i Leo Urban podczas wspinaczki

Śląski Spiderman znów zaatakował Paryż. I znów mu się udało!

Przegląd samochodu zmiany 2021

Przegląd techniczny samochodu. Będą zmiany

Dolina Trzech Stawów, Katowice

Dolina Trzech Stawów. Gdzie zjeść, imprezować

Rynek w Katowicach

Pieszy ma pierwszeństwo, ale nie przed tramwajem!

Youtuberzy katowice

Youtuberzy z Katowic. Gwiazdy polskiego...