7 nowych karetek dla 6 miast województwa, m.in. Katowic. Łącznie ambulanse kosztowały 4,5 mln zł

Urząd Marszałkowski Woj. Śląskiego
Nowe karetki dla Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego

Do 6 miast regionu, w tym do Katowic, trafią nowe ambulanse, które Wojewódzkiemu Pogotowiu Ratunkowemu przekazał 20 grudnia 2021 r. zarząd województwa śląskiego.

20 grudnia 2021 r. przed Urzędem Marszałkowskim zarząd województwa śląskiego z marszałkiem Jakubem Chełstowskim na czele przekazał 7 nowych  ambulansów Wojewódzkiemu Pogotowiu Ratunkowemu w Katowicach.

Nowe karetki w Wojewódzkim Pogotowiu Ratunkowym

Łączna wartość przekazanych wozów to ponad 4,5 mln złotych. Aż 3,5 mln z tej kwoty pochodzi z funduszy europejskich, a 1 mln - ze środków Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego. 

Nowe karetki trafią do stacji pogotowia w:

  1. Katowicach, 
  2. Zabrzu,
  3. Radzionkowie,
  4. Pszczynie,
  5. Chorzowie,
  6. Mikołowie

W przekazaniu siedmiu ambulansów uczestniczyło 10 osób: z zarządu woj. śląskiego oraz radnych wojewódzkich. 

Ambulanse zostały zakupione z pełnym wyposażeniem medycznym i posiadają: kardiomonitor, respirator, pompę infuzyjną, urządzenie do kompresji klatki piersiowej, krzesełko kardiologiczne, drukarkę, system do transportu małych dzieci, nosze, deskę ortopedyczną, nosze podbierakowe itp. Respirator posiada funkcję ciśnienia szczytowego, opcje ustawienia dodatniego ciśnienia końcowo wydechowego i jest jednym z najnowocześniejszych urządzeń tego typu.

Sprzęt najwyższej jakości

- To najwyższej jakości sprzęt, nie waham się użyć określenia, że na światowym poziomie - mówi Łukasz Pach, dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach. - Ambulanse są wyposażone m.in. w respiratory, defibrylatory, pompy. Koszt jednej karetki to ponad 650 tys. złotych, z czego sam samochód - Renault Master - to 150 tys. zł. Reszta to koszt sprzętu, w jaki jest wyposażony ambulans. Każde z wymienionych miast dostanie po jednej karetce, a Zabrze - dwie. Karetki mogą być eksploatowane 5 lat, po tym czasie mają już przejechane po 300 tys. kilometrów i nie nadają się już do użytku. Zwłaszcza w czasie pandemii, gdy jeździliśmy nie tylko po regionie, ale też po woj. łódzkim, małopolskim czy opolskim - dodaje Łukasz Pach.

Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach ma 130 ambulansów w tym 78 systemowych. Ambulanse zmienia się średnio co 5-6 lat, albo po przejechaniu 200 tys. kilometrów. Zgodnie z wytycznymi Ministra Zdrowia do 2028 roku wszystkie karetki mają mieć kolor żółty.

Nowe karetki dla Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Spadła temperatura, na drogach zrobiło się niebezpiecznie

Spadła temperatura, a na drogach zrobiło się niebezpiecznie

Autobus ZTM

Jest decyzja w sprawie 5 linii autobusowych PKM Katowice

Autobus linii 688

PKM Katowice nie ma kierowców. Nie będzie obsługiwać 5 linii

Przebudowa węzła DK86 i DK81

Dlaczego wciąż zamknięty jest zjazd z DK86 na DK81?

Ostatni opel astra w Gliwicach

Zakończono produkcję osobowych opli w Gliwicach

Zdjęcie Główne

Bezpieczna przyszłość z dotacją

Punkt ladowania

Katowice dostały 20 nowych punktów ładowania samochodów...