7 nowych stacji roweru miejskiego w Katowicach. Są zlokalizowane przy obiektach sportowych

Od 1 czerwca 2022 r. można korzystać z siedmiu nowych stacji roweru miejskiego w Katowicach. Sprawdź, gdzie postawiono nowe stacje.

R Kaźmierczak
Stacja roweru miejskiego na katowickim Rynku

Tegoroczny sezon roweru miejskiego rozpoczął się 1 kwietnia i będzie trwał do 1 listopada. Od 1 czerwca mieszkańcy mogą korzystać z siedmiu kolejnych stacji, które w większości zlokalizowane są przy obiektach sportowych. W tym roku docelowa liczba rowerów wyniesie ok. 1000.

Katowiczanie wypożyczają rowery na potęgę

Z rowerów chętnie korzystają mieszkańcy, co potwierdzają statystyki pierwszych dwóch miesięcy funkcjonowania systemu w tym roku.

Rowery miejskie cieszą się rosnącą popularnością wśród mieszkańców Katowic. W pierwszych dwóch miesiącach funkcjonowania systemu w tym roku widzimy prawie dwa razy więcej wypożyczeń w stosunku do analogicznego okresu w roku ubiegłym! W kwietniu i maju 2021 r. mieszkańcy skorzystali z roweru miejskiego prawie 27 tys. razy, a w tym roku, po dwóch miesiącach działania systemu tych wypożyczeń mamy już ponad 49 tys. – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – W Katowicach, z roku na rok, rośnie także długość dróg rowerowych, przez co dotarcie do wybranej lokalizacji staje się coraz łatwiejsze. Poza tym, rower to także świetny sposób na spędzanie wolnego czasu. Dlatego dalej będziemy rozwijać i promować ten sposób transportu w mieście. Chcemy by docelowo na system wypożyczalni roweru miejskiego w Katowicach składało się 150 stacji – dodaje prezydent.

Nowe stacje wypożyczalni roweru miejskiego zlokalizowane są przede wszystkim w pobliżu miejskich boisk i ośrodków sportowych.

To stacje:

 • Józefowska-Hala sportowa MOSiR,
 • Ośrodek Sportowy Podlesianka,
 • Boisko Rapid,
 • Ośrodek Sportowy Gliwicka/Jana Pawła II.

Te stacje stanowią uzupełnienie możliwości dojazdu rowerem do miejskich obiektów sportowych. Przypomnijmy, że stacje wypożyczania rowerów znajdują się już m.in. przy miejskich basenach w Brynowie i Burowcu czy Ośrodku Sportowym Kolejarz, ale też w popularnych miejscach wypoczynku, takich jak parki i skwery, np. Dolina Trzech Stawów, Park Bogucki, Park Kościuszki, Parku Zadole. Kolejna uruchomiona 1 czerwca stacja znajduje się w pobliżu Osiedla Zgrzebnioka i chętnie odwiedzanego przez mieszkańców Parku Kościuszki.

Dwie ostatnie uruchomione stacje to stacje:

 • GPP Business Park (Wełnowiec),
 • Green Park (aleja Murckowska).

  Kolejna rozbudowa systemu czeka nas w lipcu. Nowe stacje pojawią się m.in. w Parku Bolina, na osiedlu Gwiazdy oraz przy Fabryce Porcelany. Ponadto stacje będą pojawiać się w ramach realizacji inwestycji miejskich, np. w rejonie kompleksu sportowego przy ul. Asnyka - termin uruchomienia uzależniony będzie od zakończenia inwestycji.

  Więcej o stadionie przy Asnyka: Kompleks sportowy przy ul. Asnyka. Dawne boisko Kolejarza będzie nie do poznania. Zobaczcie zdjęcia z drona

  Statystyki roweru miejskiego

  W tym roku obserwujemy znaczący wzrost liczby wypożyczeń w porównaniu do roku 2021. Tylko w maju odnotowaliśmy o 20 tys. wypożyczeń więcej niż w maju ubiegłego roku! Mieszkańcy najchętniej korzystają ze stacji „Katowice-Rynek”, w której odnotowano ponad 2,6 tys. wypożyczeń, „Dolina 3 Stawów” z ponad 1,5 tys. oraz „Os. Paderewskiego-Sikorskiego” - prawie 1,4 tys. – wymienia Paweł Sucheta, przedstawiciel miasta Katowice ds. realizacji polityki rowerowej. – W trwającym sezonie do systemu dopisało się już 6,2 tys. nowych użytkowników – dodaje Sucheta.

  Dzisiaj w systemie „City by bike” dostępnych jest ich już 118 (106 miejskich i 12 partnerskich) oraz 954 rowery – (850 miejskich i 104 partnerskie) w tym 20 w typie cargo, które mogą przewozić ładunki o masie do 100 kg lub czwórkę dzieci (tyle jest dostępnych kompletów pasów bezpieczeństwa w każdym rowerze cargo). Docelowo zakłada się, że całkowita wielkość systemu „City by bike” w roku bieżącym wynosić będzie 125 stacji zlokalizowanych na terenie Katowic, wraz ze stacjami partnerskimi.

  Rozwój systemu rowerów miejskich

  Pierwsze rowery miejskie pojawiły się w Katowicach w 2015 r. Wtedy były dostępne tylko trzy testowe stacje. Z roku na rok liczba stacji rosła. W 2019 r. było ich już 76, a w 2020 r. 83. W 2021 r. przekroczona została liczba 100 stacji. W dniu tegorocznego startu systemu w bazie zarejestrowanych było łącznie 102 277 użytkowników.

  W zeszłym roku od kwietnia do listopada system łącznie zanotował 130 171 wypożyczeń rowerów. Wśród użytkowników byli tacy, którzy bardzo często korzystali z tego środka lokomocji. Rekordzista wypożyczał rower aż 502 razy. W samym 2021 r. zarejestrowało się ok. 10 tys. użytkowników. Średni czas wypożyczenia wynosił ok. pół godziny. Najczęściej użytkownicy wypożyczali i zwracali rower w tej samej stacji.

  Jak wypożyczyć rower miejski

  Aby wypożyczyć rower, najpierw należy się zarejestrować w systemie, a następnie na terminalu przy stacji wybrać opcję ,,Wypożycz”. Każde pierwsze 15 minut jest darmowe, później do pierwszej godziny koszt wynosi 1 zł, druga godzina kosztuje 2 zł, trzecia 3 zł, a każda kolejna 4 zł. Z rowerów można korzystać przez całą dobę.

  Operatorem systemu jest firma Nextbike Polska S.A., która ma za zadanie uruchomić stacje, zamontować nowe, a także serwisować je wraz z rowerami przez cały sezon. Całkowity koszt organizacji systemu roweru miejskiego w Katowicach wynosi w tym roku ponad 6,6 mln zł.

  ZOBACZ TEŻ:

  Subskrybuj 24kato.pl

  google news icon