Abp Wiktor Skworc ostro o handlu w niedzielę: Niedziela jest Boża i nasza

Abp Wiktor Skworc na pielgrzymce mężczyzn i młodzieńców do Piekar Śląskich ostro o przedsiębiorstwach, które omijają ustawę o ograniczeniu handlu w niedzielę: W tej sprawie wspólnota Kościoła milczeć nie będzie, zwłaszcza tu, u Matki Bożej Piekarskiej, gdzie zrodziło się hasło: "Niedziela jest Boża i nasza".

ARC
Arcybiskup Wiktor Skworc
- Umowy społecznej dotyczącej wolnej od handlu niedzieli nie można lekceważyć i podważać, bo w ten sposób okazuje się lekceważenie dla prawa – mówił abp. Wiktor Skworc podczas niedzielnej pielgrzymki mężczyzn i młodzieńców do Piekar Śląskich.

Podczas swojego wystąpienia szczególnie potępiał postępowanie marketów, które wykorzystują luki prawne by prowadzić działalność w niedziele niehandlowe. Arcybiskup podczas swojego wystąpienia sugerował, że celem wprowadzenia usług pocztowych do sklepów sieci Kaufland jest nie tylko ułatwienie dostępu do nadania czy odebrania paczek przez klientów sklepów, ale przede wszystkim ominięcie zakazu handlu w niedzielę. Prowadzenie usług pocztowych pozwala sklepom na prowadzenie działalności w niedziele niehandlowe. Lukę prawną wykorzystały już wcześniej: Żabka, Delikatesy Centrum, Intermarche czy franczyzowe Biedronki.

Abp Wiktor Skworc krytykuje Kaufland

- Niemiecka sieć Kaufland już triumfalnie ogłosiła, że dołącza do firm handlowych, które wykorzystują furtkę o usługach pocztowych umożliwiającą sprzedaż również w niedziele niehandlowe. Za zachodnią granicą nie mogą handlować, niedziela jest chroniona konstytucją. U nas omijają prawo – grzmiał.

Metropolita katowicki wspomina, że rodzina potrzebuje czasu wolnego, który razem będzie mogła spędzić. Niedziele handlowe mogłyby zaburzyć ten ład i jeszcze bardziej ograniczyć relacje rodzinne. Arcybiskup dodał, że wypoczęty człowiek pracuje efektywniej, jest bardziej zaangażowany i zmotywowany. Duchowny grzmiał, iż niedziela jest dniem dla Boga i odpoczynku.

Przypomnijmy, że ograniczenia w handlu reguluje ustawa z dnia 10 stycznia 2018 roku dotycząca ograniczenia handlu w niedzielę i święta oraz w niektóre dni. Według niej w niedzielę i święta w placówkach handlowych: handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem oraz powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywanie czynności związanych z handlem są zakazane. W ustawie wyszczególniono również placówki, których nie dotyczy powyższy zakaz, a są to: stacje paliw, apteki i punkty apteczne, kwiaciarnie, zakłady lecznicze dla zwierząt, a także placówki pocztowe.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon