Adam Góra z Gdańska miał oczy oparzone żrącym płynem. Wzrok uratowali mu śląscy okuliści pod kierownictwem prof. Wylęgały

Adam Góra z Gdańska miał oczy oparzone żrącym płynem. Nie widział. Wzrok uratowali mu śląscy okuliści z zabrzańskiej kliniki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Adam Góra z Gdańska kilka lat temu uległ wypadkowi. Miał oczy oparzone żrącym płynem. Był osobą niewidzącą. Miał wykonanych wcześniej kilka zabiegów w oku prawym, za granicą, z powodu braku refundacji i wykonywania tego typu procedur w Polsce.

W zeszły piątek (11 czerwca 2021 r.) zespół pod kierunkiem prof. Edwarda Wylęgały, kierownika Katedry i Oddziały Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu, wykonał zabieg wszczepienia sztucznej rogówki oraz usunięcia zaćmy w lewym oku.

- Obecnie pan Adam widzi bardzo dobrze zarówno na odległość, jak i do czytania – wyjaśnia prof. Wylęgała.

Adam Góra jest pierwszym pacjentem z Polsce z obuocznymi wszczepionymi keratoprtezami typu Boston, czyli sztucznymi rogówkami.

- Od połowy 2019 roku procedura ta jest w pełni refundowana przez NFZ, ale pierwsze zabiegi przeprowadziliśmy już w 2011 roku. Wówczas dostaliśmy sztuczne rogówki w formie darowizny z USA – mówi dr hab. n. med. Dariusz Dobrowolski z Katedry i Oddziału Klinicznego Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu.

W Polsce zabiegi te wykonują obecnie tylko specjaliści ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego! Obecnie na operację czeka 60 osób.

Keratoprotezy stosuje się u pacjentów po oparzeniach, z obuoczną ślepotą, a także we wrodzonych wadach rogówki lub gdy kilka kolejnych klasycznych zabiegów nie przynosi rezultatu. Niewidzący odzyskują wzrok, mogą normalnie żyć i funkcjonować.

– To niezmiernie satysfakcjonujący zabieg. Szczęście pacjentów, którzy wychodzą ze świata ciemności, to niesamowite przeżycie także dla nas – podkreśla prof. Wylęgała.

Keratoproteza jest montowana w tkance rogówkowej. Jest wykonana z tworzywa o odpowiednich właściwościach optycznych, co pozwala ominąć problemy związane z utrzymaniem przezroczystości klasycznego przeszczepu rogówki od zmarłego dawcy.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon