Akademiki Uniwersytetu Śląskiego tylko dla zaszczepionych studentów

Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Ryszard Koziołek poinformował studentów uczelni w liście wysłanym drogą elektroniczną, że w najbliższym roku akademickim możliwość zakwaterowania w akademikach będą miały wyłącznie osoby zaszczepione.

Szkoła Filmowa im. Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego

Władze UŚ przygotowują się już na inaugurację roku akademickiego 2021/2022. W obliczu ogromnych wyzwań dotyczących kwestii zapewnienia bezpieczeństwa w czasie pandemicznym, z widmem kolejnej fali zachorowań na COVID-19 majaczącej w najbliższej przyszłości, postanowiono ogłosić pierwsze komunikaty.

Nauka stacjonarna zamiast zdalnej, akademiki dla zaszczepionych

Od 1 października zajęcia mają się odbywać w murach uniwersytetu – jeśli tylko sytuacja epidemiologiczna nie ulegnie drastycznej zmianie. Obecność na wykładach i ćwiczeniach w żaden sposób nie jest warunkowana przyjęciem, bądź nie, szczepionki przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Inaczej wygląda już sprawa meldunku w akademiku. Na kampusie uczelni będą mogły zamieszkać tylko zaszczepieni studenci.

List prof. Koziołka

W akademikach będą mogły zameldować się wyłącznie osoby w pełni zaszczepione, co należy potwierdzić stosownym zaświadczeniem o szczepieniu lub Certyfikatem COVID. Stawiamy ten warunek w obliczu ostrzeżeń przed kolejną falą epidemii, a także w przekonaniu, że przebywanie ze sobą w bliskiej odległości, w pokojach i korytarzach domów akademickich naraża Was szczególnie na ryzyko infekcji – stwierdził prof. Koziołek.

Szczepienia na uczelni

Rektor zapewnia, że Uniwersytet Śląski dołoży wszelkich starań, aby umożliwić przyjęcie szczepionki również na terenie uczelni. Zaszczepienie jak największej grupy osób, która będzie przebywać w salach i aulach w trakcie nadchodzącego roku akademickiego to priorytet:

Obecnie naszą troską jest bezpieczny powrót do badań i kształcenia w murach uczelni. Aby było to możliwe, epidemia musi ustąpić. Żeby ustąpiła, świat musi przyjąć szczepionkę. Większość pracowników naszej uczelni ją przyjęła. Dowodzi to naszej odpowiedzialności i zaufania do nauki, którą reprezentujemy. Abyśmy mogli bezpiecznie wrócić na uczelnię, konieczne są powszechne szczepienia studentów. Apeluję do wszystkich Państwa, którzy nie przyjęli jeszcze szczepionki, żeby uczynili to w trosce o siebie, o swoje rodziny oraz koleżanki i kolegów, z którymi spotkacie się w murach uniwersytetu. Nauka, którą współtworzymy i której autorytet reprezentujemy, kolejny raz w historii dała nam środek chroniący ludzkie zdrowie i życie. Decyzja o jego użyciu jest nasza, uważam jednak, że dla człowieka uniwersytetu powinna być ona oczywista – dodaje rektor UŚ.

Samorząd Studencki zaskoczony

Wątpliwości do decyzji władz uniwersytetu zgłosił Samorząd Studencki. Studenci wyrazili niepokój o osoby, które ze względów zdrowotnych nie mogą poddać się szczepieniu (alergie, choroby towarzyszące), a które chciałyby jednak móc skorzystać z pokoju dostępnego w domach studenckich. Proszą również o doprecyzowanie obostrzeń względem osób jedynie odwiedzających znajomych w akademiku. Niejasna wydaje się także forma prawna, która pozwalałaby na weryfikację covidowych certyfikatów.

Profesor Koziołek odniósł się do pytań studentów w kolejnym liście

Mój list jest wyrazem niepokoju i troski o Wasze zdrowie. Wyraża również moje przekonania i wolę działania wobec wciąż niejasnej i niebezpiecznej sytuacji pandemii. Nie jest oficjalnym zarządzeniem, które – rzecz jasna – musi być wyposażone w stosowne procedury, o jakie słusznie Państwo dopytujecie. Podobnie jak o zgodność dodatkowych warunków zakwaterowania z obowiązującym prawem. W przypadku zdarzeń tak trudnych i zaskakujących jak globalna epidemia łatwo zasłonić się formalnym legalizmem i nie podejmować decyzji narażających na krytykę (…) Zapewniam Państwa, że opracowując szczególne warunki zakwaterowania w akademikach w czasie epidemii, uwzględnimy aktualny stan prawny oraz indywidualny stan zdrowia, który nie pozwala części z Państwa przyjąć szczepionki – zakończył wykładowca.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Alicja Omięcka

Podwyżki dla pracowników Kolei Śląskich już od 1.10.2021!

Cwiczenia 4

Wybuch bomby w piwnicy - są ranni!

Marcin Banot i Leo Urban podczas wspinaczki

Śląski Spiderman znów zaatakował Paryż. I znów mu się udało!

Przegląd samochodu zmiany 2021

Przegląd techniczny samochodu. Będą zmiany

Dolina Trzech Stawów, Katowice

Dolina Trzech Stawów. Gdzie zjeść, imprezować

Zabawki

Zabawka Roku 2021. Najlepsze zabawki na Dzień Dziecka

Rynek w Katowicach

Pieszy ma pierwszeństwo, ale nie przed tramwajem!