Akcja 100 policjantów z całej Polski. Przestępcy bez szans

Akcję przeprowadzono na terenie województwa śląskiego, mazowieckiego, pomorskiego i małopolskiego. Przeszukanych zostało 17 miejsc i zatrzymano 13 osób.

Rozbity gang lichwiarzy (CBŚP)
Rozbity gang lichwiarzy

Członkowie zorganizowanej grupy przestępczej działali w latach 2008-2015 również na terenie Katowic. Zajmowali się wyłudzaniem nieruchomości oraz pieniędzy, bazując na wysokoprocentowych pożyczkach lichwiarskich. Ich ofiary, będące w fatalnej sytuacji finansowej, decydowały się podpisać niekorzystną umowę. Często tracili dorobek całego życia.

Ogłoszenia w internecie

Z ustaleń policjantów wynikało, że osoby będące w bardzo trudnej sytuacji życiowej, wpadały w macki zorganizowanej grupy przestępczej. Poszkodowani znajdowali w prasie lub w internecie ogłoszenia, gdzie proponowano wysokie pożyczki gotówkowe pod zastaw nieruchomości, z krótkim okresem spłaty. Wysokość pożyczek wahała się od kilkunastu do kilkuset tysięcy złotych, a czas na ich spłatę wynosił od kilku miesięcy do roku. Wartość nieruchomości stanowiących zabezpieczenie spłaty pożyczki co najmniej kilkukrotnie przekraczała wartość niespłacanej pożyczki – informuje Centralne Biuro Śledcze Policji.

Umowy zawierały również wysokie prowizje dla oszustów i zapis, że w przypadku braku spłaty pożyczki, nieruchomość ujęta kontraktem mogła zostać przepisana na pożyczkodawcę.

Skoordynowana akcja służb

Akcja przeprowadzona przez funkcjonariuszy CBŚP, policji i Świętokrzyskiej Krajowej Administracji Skarbowej była misternie przygotowana. Zadanie nie było łatwe, ponieważ w tym samym czasie należało skoordynować działania w różnych miejscach. Mundurowi z wybiciem szyb, wyłamaniem drzwi, odgłosami wybuchów weszli do mieszkań członków gangu i zatrzymali w sumie 13 osób.

W trakcie operacji zabezpieczono nośniki danych informatycznych, komputery oraz dokumentację, która jest dokładnie analizowana. Zatrzymani zostali oskarżeni o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, wyzysk kontrahenta (lichwę), oszustwa i pranie pieniędzy pochodzących z przestępstw.


Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Oszust oferujący apartamenty nad morzem zatrzymany

Apartament nad morzem za pół darmo? Uwaga – oszuści

Mafia funeralna

Katowice. Wyłudzali zwrot podatku przy sprzedaży trumien

Katowiczanin próbował okraść z kolegą budynek w Imielinie

Katowiczanin wpadł na gorącym uczynku

Funkcjonariusze przejęli 19 milionów papierosów bez akcyzy

Prawie 20 milionów papierosów w rękach policji

Policjanci z Katowic rozbili mafię śmieciową

Magazyny pełne śmieci. „Toksyny wypływały z beczek”

Polsko-czeski gang narkotykowy rozbity

Polsko-czeski gang narkotykowy rozbity. Narkotyki z tabletek

Cwiczenia 4

Wybuch bomby w piwnicy - są ranni!