Aktywny wypoczynek z historią w tle i doskonałą kuchnią? Postaw na Warmię i Mazury!

Warmia i Mazury to region mogący pochwalić się wyjątkowymi walorami turystycznymi. Nazywany jest Krainą Tysiąca Jezior. Jest to jednak spore niedopowiedzenie, bo jezior jest tu prawie 3 razy więcej. Część z nich, połączona kanałami i rzekami, tworzy wielokilometrowe szlaki wodne, które można przemierzać żaglówką czy też kajakiem lub jednym z licznie kursujących tu statków pasażerskich. Wielość jezior oznacza także bogactwo kąpielisk i plaż, gdzie można spędzać czas z całą rodziną zażywając kąpieli słonecznych i zanurzając się dla ochłody w krystalicznie czystej wodzie.

Szlakami wodnymi po jeziorach i rzekach

Najpopularniejszy Szlak Wielkich Jezior Mazurskich, zaczynający się na jeziorze Wiartel i biegnący w kierunku północnym liczy ponad 130 km; przebiega przez kilkanaście akwenów, pomiędzy którymi można się swobodnie przemieszczać, odwiedzając po drodze najsłynniejsze mazurskie miasta i miasteczka tj.

 • Ruciane-Nida,
 • Mikołajki,
 • Ryn,
 • Giżycko,
 • Węgorzewo.

Drugi znany szlak wodny to Kanał Elbląski z systemem pochylni umożliwiających podróż statkiem po trawie. Można go przebyć także kajakiem. Jeśli już o kajakach mowa, to warto wspomnieć o Krutyni i Łynie – dwóch głównych rzekach doskonale przygotowanych do spływów kajakowych – zarówno krótkich, trwających kilka godzin, jak i dłuższych – wielodniowych.

Rowerem nad Jeziorem

Raj dla rowerzystów

Warmia i Mazury to także raj dla rowerzystów. Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo to najdłuższa (2000 km) i jedna z najbardziej malowniczych i widowiskowych tras rowerowych w Polsce. Warmińsko-mazurski odcinek szlaku liczy blisko 400 km i można podróżować nim rowerem od miasta do miasta, podziwiając i zwiedzając po drodze wszystkie ciekawe i bogate w atrakcje obu subregionów. Amatorzy dwóch kółek znajdą tu także inne trasy – zarówno krótkie i łatwe, jak i te będące prawdziwym wyzwaniem. Wart uwagi jest malowniczy szlak wiodący wzdłuż Kanału Elbląskiego czy też wzdłuż rzeki Łyny, zwany Łynostradą.

Więcej informacji na www.mazury.travel/rowery

Zamek w Lidzbarku Warminskim

Szlakiem bogatej historii

Po sporej dawce aktywności można zanurzyć się w historię regionu, wybierając się w podróż Szlakiem Zamków Gotyckich. To jedna z najciekawszych tras turystycznych, obejmująca kilkanaście obiektów, wśród których znajdują się zarówno zamki biskupie, kapitulne, jak i krzyżackie. Zamki zachowały się w różnym stanie. Część jest w dużym stopniu oryginalna, ale większość została odbudowana lub odremontowana.

W centrum Lidzbarka Warmińskiego na przykład stoi imponujący zamek biskupów warmińskich, jeden z najcenniejszych zabytków architektury gotyckiej w Polsce. To tu rezydowali: Ignacy Krasicki, kardynał Stanisław Hozjusz czy Mikołaj Kopernik. Obecnie na terenie zamku mieści się luksusowy hotel oraz Muzeum Warmińskie, w którym można zobaczyć zbrojownię z zabytkową bronią, kolekcje malarstwa, zbytkowe meble, monety, księgi i wiele innych ciekawych eksponatów.

Wizytując stolicę Warmii – Olsztyn, koniecznie trzeba zajrzeć do Zamku Kapituły Warmińskiej, którego najsłynniejszym administratorem był Mikołaj Kopernik. Obecnie mieści się w nim Muzeum Warmii i Mazur. Zobaczyć tu można zabytki z regionu z dziedziny archeologii, historii, sztuki, numizmatyki, rzemiosła, piśmiennictwa i kultury ludowej. Szczególnie warta zobaczenia jest niezwykła pamiątka po Mikołaju Koperniku - tablica astronomiczna, służąca do przedstawienia pozornego ruchu słońca w dniach bliskich równonocy wiosennej i jesiennej, połączona ze swoistą formą zegara słonecznego.
Więcej informacji na stronie – www.zamkigotyckie.org.pl

Miasteczka Cittaslow Barczewo

Miasteczka dobrego życia

W dzisiejszych „zabieganych” czasach brak pośpiechu i celebrowanie każdej chwili to cenna wartość. W tę ideę doskonale wpisują się miasta Cittaslow, których liczna reprezentacja znajduje się właśnie na Warmii i Mazurach.

Nazywane miastami dobrego życia, miejscowości sieci Cittaslow pielęgnują swoją spuściznę historyczną i troszczą się o lokalną twórczość oraz tradycje, w tym również kulinarne. Ich cechą charakterystyczną jest gościnność i chęć dzielenia się tymi wartościami z odwiedzającymi je turystami. Podstawą działania miast Cittaslow jest idea zrównoważonego rozwoju, w którym poszanowanie tradycji i dziedzictwa kulturowego harmonijnie łączy się z dbałością o jakość życia. Przede wszystkim jednak miasta Cittaslow są enklawami spokoju, zarówno dla swoich mieszkańców, jak i odwiedzających je turystów, w których stworzono idealne warunku do życia, pracy i wypoczynku.

Obecnie na całym świecie do ruchu należy ponad 260 miast z 30 krajów. W Polsce aż 26 z 35 miasteczek zrzeszonych w Cittaslow znajduje się na Warmii i Mazurach. Członkami stowarzyszenia są:

 • Barczewo,
 • Bartoszyce,
 • Biskupiec,
 • Bisztynek,
 • Braniewo,
 • Dobre Miasto,
 • Działdowo,
 • Gołdap,
 • Górowo Iławeckie,
 • Jeziorany,
 • Lidzbark,
 • Lidzbark Warmiński,
 • Lubawa,
 • Nidzica,
 • Nowe Miasto Lubawskie,
 • Olsztynek,
 • Orneta,
 • Pasym,
 • Reszel,
 • Ryn,
 • Sępopol.

Więcej informacji na www.cittaslowpolska.pl

Mazurskie Farszynki
Fot. Głodny świat

Regionalne przysmaki

Warmia i Mazury jako pierwszy region w Polsce, już w 2005 r., przystąpiło do Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego. To organizacja, która promuje żywność wytwarzaną w sposób nieprzemysłowy i przyjazny dla środowiska, z wykorzystaniem naturalnych, lokalnych surowców. Wspaniałych przysmaków na Warmii i Mazurach jest bardzo dużo, ale istnieje kilka, których po prostu nie wypada nie spróbować odwiedzając region.

Jedną z najbardziej charakterystycznych tradycyjnych potraw jest zupa karmuszka - podobna do gulaszu, przygotowywana z mięsa, fasoli, kapusty i wielu innych składników oraz przypraw.

Ciekawą przystawką, która może stanowić dużą niespodziankę są stynki – małe rybki wyglądem przypominające szprotki. Innym tradycyjnym przysmakiem są plińce z pomoćką, czyli rodzaj placków ziemniaczanych podsmażanych z wędzonką i polanych sosem na bazie kwaśnej śmietany oraz twarogu z cebulą i czosnkiem. Jeszcze inna propozycja warta uwagi to mazurskie farszynki. Są to tradycyjne mazurskie kotleciki ziemniaczane z mięsno-jajecznym farszem. Na koniec specjał warmiński, czyli dzyndzałki – rodzaj małych pierogów z mięsem wołowym przypominających nieco litewskie kołduny. Dobre jedzenie warto czymś popić, fani piwa koniecznie powinni spróbować chmielowych napitków produkowanych przez lokalne browary – np. Kormoran.
Po więcej ciekawostek Warmii i Mazur warto zajrzeć na www.mazury.travel

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon