Apel naukowców: Zaszczepcie się trzecią, przypominającą, dawką szczepionki przeciw COVID-19

"W konfrontacji z czwartą fala zachorowań na COVID-19 w Polsce każdy z nas został pozostawiony samemu sobie" - uważają naukowcy z zespołu ds. COVID przy prezesie Polskiej Akademii Nauk. Apelują o przyjmowanie trzecich, przypominających, dawek szczepionki przeciw COVID-19. Przeczytajcie, dlaczego eksperci są poważnie zaniepokojeni zwiększającą się liczbą chorych na COVID-19 w szpitalach i brakiem odpowiedniej reakcji ze strony władz państwowych na taką sytuację. - Uwierzmy nauce i faktom, zaszczepmy się dawką przypominającą - apelują.

Katarzyna Pachelska/24kato.pl
Punkt szczepień, Katowice

Czwarta fala epidemii koronawirusa w Polsce jest już faktem. Dzisiaj, 12 listopada 2021 r., Ministerstwo Zdrowia ogłosiło
12 965 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Najwięcej jest w woj. mazowieckim - 3082. Województwo śląskie jest na 2. miejscu z 1432 zakażeniami. Z powodu COVID-19 zmarło 7 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 24 osoby.

Tą sytuacją są poważnie zaniepokojeni naukowcy z zespołu ds. COVID przy prezesie Polskiej Akademii Nauk. Wystosowali specjalny apel w sprawie przyjmowania trzeciej, przypominającej, dawki szczepienia przeciw COVID-19.

Apel naukowców z Polskiej Akademii Nauk

"W konfrontacji z czwartą fala zachorowań na COVID-19 w Polsce każdy z nas został pozostawiony samemu sobie. W tej sytuacji zwracamy się z gorącym apelem do wszystkich, którzy wcześniej wykazali się odpowiedzialnością i przyjęli szczepionkę przeciwko COVID-19, o zaszczepienie się dawką przypominającą, gdy tylko stanie się to dla nich możliwe.

Z ogromnym niepokojem obserwujemy gwałtownie zwiększającą się liczbę osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2 oraz liczbę hospitalizowanych z powodu COVID-19. Dla niektórych osób choroba skończy się zgonem, dla innych trwałym kalectwem oddechowym i drastycznym ograniczeniem aktywności życiowej, zawodowej i społecznej. Chorują także osoby już zaszczepione, jednak w ich przypadku ryzyko poważnych konsekwencji dla zdrowia jest znacznie mniejsze.

Poważny niepokój budzi w nas brak adekwatnej do powagi sytuacji epidemicznej reakcji ze strony władz państwowych. W konfrontacji z czwartą fala zachorowań na COVID-19 w Polsce każdy z nas został pozostawiony samemu sobie.

W tej sytuacji zwracamy się z gorącym apelem do wszystkich, którzy wcześniej wykazali się odpowiedzialnością i przyjęli szczepionkę przeciwko COVID-19, o zaszczepienie się dawką przypominającą, gdy tylko stanie się to dla nich możliwe.

Badania przeprowadzone w innych krajach dowodzą, że pełne zaszczepienie się znacząco zmniejsza ryzyko ciężkiej choroby, jednak ochrona ta słabnie z czasem. Przyjęcie dawki przypominającej wzmocni zdolność organizmu do walki z wirusem. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób starszych i schorowanych. Również u osób młodszych dawka przypominająca zmniejsza ryzyko zakażenia, zachorowania i transmisji wirusa na inne osoby. Wprowadzenie w najbliższym czasie skutecznych, prostych w użyciu w warunkach domowych leków, dodatkowo pozwoli chronić osoby u których dojdzie do zakażenia. Chociaż leki nie zastąpią szczepionek, uzupełnią one ich działanie i pozwolą postawić kolejny krok na drodze do normalności.

Uwierzmy nauce i faktom, zaszczepmy się dawką przypominającą"

Interdyscyplinarny zespół doradczy ds. COVID-19 powołano w PAN 30 czerwca 2020 r. Przewodniczącym grupy jest prezes PAN prof. Jerzy Duszyński, a jego zastępcą – prof. Krzysztof Pyrć (Uniwersytet Jagielloński). Funkcję sekretarza pełni dr Anna Plater-Zyberk (Polska Akademia Nauk).

Członkami zespołu są ponadto:

  • dr Aneta Afelt (Uniwersytet Warszawski),
  • prof. Małgorzata Kossowska (Uniwersytet Jagielloński),
  • prof. Radosław Owczuk (Gdański Uniwersytet Medyczny),
  • dr hab. Anna Ochab-Marcinek (Instytut Chemii Fizycznej PAN),
  • dr Wojciech Paczos (Instytut Nauk Ekonomicznych PAN, Cardiff University),
  • dr hab. Magdalena Rosińska (Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny),
  • prof. Andrzej Rychard (Instytut Filozofii i Socjologii PAN),
  • dr hab. Tomasz Smiatacz (Gdański Uniwersytet Medyczny).

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon