Automaty biletowe w autobusach i tramwajach ZTM. Metropolia zaprasza do testowania

Metropolia ZTM chce wypróbować nowy sposób sprzedaży biletów za pomocą automatów. W najbliższych dniach odbędą się konsultacje, podczas których mieszkańcy będą z nich próbnie korzystać. Będzie można też wyrazić swoją opinię na ich temat.

Kasowniki

Nowoczesne, czytelne kasowniki oraz automaty obsługujące płatności zbliżeniowe będą wprowadzane sukcesywnie w autobusach i tramwajach Zarządu Transportu Metropolitalnego. 12 i 13 stycznia ochotnicy będą mogli skorzystać z innowacji i wyrazić swoje zdanie na ich temat. Montaż kasowników i biletomatów to jeden z elementów wprowadzenia nowego systemu płatności w pojazdach ZTM.

- Wszystkie nowe autobusy i tramwaje, kursujące w ramach ZTM, będą systematycznie wyposażone w nowe urządzenia. Pierwsze z nich to automaty z ekranem dotykowym, które będą obsługiwać karty ŚKUP, jak również płatności zbliżeniowe. Podobne urządzanie, z dużym i dotykowym ekranem, funkcjonują od 2019 r. w pojazdach komunikacji miejskiej w Tychach - czytamy w komunikacie Metropolii ZTM.

Drugim typem urządzeń będą kasowniki, które będą służyć do rejestracji biletów zapisanych na kartach ŚKUP.

Ile urządzeń zostanie zamontowanych?

Zgodnie z zapowiedzią ZTM, urządzenia będą montowane proporcjonalnie do liczby drzwi w pojeździe. Oznacza to, że autobus z trzema wejściami będzie miał trzy urządzenia - główny automat z ekranem dotykowym oraz dwa mniejsze kasowniki. Dzięki tej zmianie zarówno osoby korzystające z karty ŚKUP, jak i zbliżeniowego środka płatniczego, będą mogły kupić bilet.

Urządzenia obligatoryjnie będą montowane w nowych pojazdach. Przewoźnicy będą mieli 12 miesięcy od zawarcia umowy na montaż automatów i kasowników w pojazdach, a zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, pojazdy ZTM będą musiały zostać wyposażone w jeden główny automat obsługujący płatności zbliżeniowe.

- W trosce o to, aby urządzenia w możliwie największym stopniu spełniały oczekiwania podróżnych, Metropolia zaprasza mieszkańców do udziału w konsultacjach. (...) Zgłaszane uwagi będą analizowane i uwzględniane w pracach nad ostatecznym kształtem systemu. - dodaje Metropolia ZTM.

Chętnych do przetestowania urządzeń zarząd ZTM zaprasza mieszkańców do siedziby Urzędu Metropolitalnego GZM przy ul. Barbary 21A, w dniach 12-13 stycznia 2022 roku. Osoby, które chcą wziąć udział, proszone są o zgłoszenie się na adres: l.korsak@metropoliagzm.pl lub m.polap@metropoliagzm.pl wraz z podaniem numeru telefonu do kontaktu oraz proponowanych godzin.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Autobus z napisem Nie dla wojny w Katowicach

Autobus z napisem "Nie dla wojny" na ulicach Katowic

266739358 422907639346721 6257774404222180938 n

Miasta chcą przekazać udziały w Tramwajach Śl. metropolii

Alicja Omięcka

Podwyżki dla pracowników Kolei Śląskich już od 1.10.2021!

Marcin Banot i Leo Urban podczas wspinaczki

Śląski Spiderman znów zaatakował Paryż. I znów mu się udało!

Przegląd samochodu zmiany 2021

Przegląd techniczny samochodu. Będą zmiany

Zabawki

Zabawka Roku 2021. Najlepsze zabawki na Dzień Dziecka

Metropolia GZM chce zakupić 20 autobusów zasilanych wodorem

Metropolia GZM chce zakupić 20 autobusów zasilanych wodorem.