Będą pieniądze na Centrum Nauki oraz Muzeum Himalaizmu w Katowicach

Premier i prezydent katowic

W niedzielę premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że rząd przeznaczy środki na utrzymanie Centrum Nauki w stolicy województwa. W niedzielę 8 września wraz z prezydentem Katowic Marcinem Krupą podpisał list intencyjny w tej sprawie.

O powstaniu centrum nauki mówiło się od dawna. Prezydent Marcin Krupa wspominał o nim podczas kampanii wyborczej w 2014 roku. Planowaną lokalizacją inwestycji jest teren Hali Parkowej w Parku Kościuszki i jego okolice.

Do rozbiórki?

- Niestety obiekt byłej hali nie nadaje się obecnie do użytkowana. Mamy ekspertyzę, która mówi o złym stanie technicznym, tak więc nie ma sensu podejmowania działań ratujących ten obiekt, tylko należy po prostu go wyburzyć. Choć ostateczna decyzja ekspertów jeszcze nie zapadła, to wstępne założenie. - powiedział na konferencji prezydent Marcin Krupa. W hali parkowej mieściły się dawniej m.in. hala wystawiennicza a także sieć spożywcza Alma. Najprawdopodobniej jeszcze przed wyborami dowiemy się, czy wyburzenie starej hali jest przesądzone, ponieważ ta kwestia ma zostać rozwiązana jeszcze przed ogłoszeniem konkursu architektonicznego czyli w przyszłym miesiącu.

Prezydent dodał również, że od wschodu ma zostać zbudowany duży obiekt z podziemnym parkingiem. Ma on być głównym obiektem centrum. Dodatkowo powstanie jeszcze mały budynek dla obsługi centrum nauki oraz biura zarządu.

Finansowanie

Koszt inwestycji to 325 milionów złotych. Większość środków (200 milionów) miasto uzyska dzięki kredytowi w Europejskim Banku Inwestycyjnym. Do tego dochodzi finansowanie bieżącej działalności centrum. Za nią zapłaci w większości rząd. Ustalono, że to on pokryje 2/3 kosztów – reszta należeć będzie do Katowic. Podobną strukturę ma finansowanie Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Za wspomnianą kwotę miasto wybuduje nowoczesny ośrodek, skupiony na zdobywaniu praktycznej wiedzy w czterech specjalizacjach: - energetyce - technologiach informacyjnych (w tym e-sporcie) - medycynie - architekturze i urbanistyce

Dodatkowo powstanie również m.in.: pokój doświadczeń, wystawy czasowe, teatr i kino naukowe oraz strefa odpoczynku. Według premiera: Centrum będzie kładło nacisk na nowoczesność. Będzie to instytucja, która przyciągnie młodych ludzi oraz przedsiębiorców. Planowana data rozpoczęcia budowy to 2021 rok. Jeśli wszystko pójdzie z planem, zakończenia prac doczekamy się w 2023 roku.

Stolica himalaizmu i escape room w muzeum

W 2021 roku ma ruszyć również budowa Muzeum Himalaizmu na Bogucicach. Szacowany koszt to 65 milionów złotych. Ma ono promować osiągnięcia polskich wspinaczy. Dlaczego to w naszym mieście powstanie muzeum?

- Jak pytamy się jaka jest stolica gór w Polsce, to możemy powiedzieć śmiało, że Zakopane. Ale jak pytamy jaka jest stolica zdobywców gór, to jest to na pewno Śląsk i Katowice - wspomniał prezes rady ministrów.

To w Bogucicach u zbiegu ulic Markiefki i Katowickiej, przez wiele lat, mieszkał Jerzy Kukuczka. Centrum powstanie w nowoczesnym stylu. Dzięki multimediom, goście doświadczą jakie warunki panują w wysokich górach. W muzeum będzie utworzony również tematyczny escape room. Oprócz tego planuje się także bardziej „klasyczne” propozycje dla zwiedzających: ekspozycję pamiątek oraz spotkania z ludźmi związanymi ze wspinaczką. Zbudowanie centrum obiecywał już kilka lat temu, w ramach kampanii wyborczej prezydent Marcin Krupa.

Kampania wyborcza

Ogłoszenie budowy to już kolejna inicjatywa polskiego rządu w regionie. Premier w wyborach parlamentarnych startować będzie z okręgu obejmującego nasze miasto. W niedzielę w Miejskim Domu Kultury „Szopienice – Giszowiec” odbyło się spotkanie Mateusza Morawieckiego z jego komitetem honorowym. Nie dziwią więc takie deklaracje jak ta, że Śląsk musi być centrum przemysłu, nowoczesnych technologii. Ile z tych obietnic pozostanie po wyborach parlamentarnych? Czas pokaże. Dużo zależy od dobrej woli kandydata oraz tego czy PiS zdobędzie większość w Sejmie, bo to, że premier dostanie się do parlamentu, jest raczej przesądzone.

fot. profil kandydata na facebooku

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj dyskusję

czytaj więcej: