Będą pomiary hałasu na torowiskach w Katowicach. Tramwaje Śląskie miały skargi

Tramwaje Śląskie chcą zlecić pomiary hałasu na swoich torowiskach w Katowicach. To efekt skarg zgłaszanych przez mieszkańców – przyznają sami tramwajarze. Jak podają, sprawdzone ma zostać 26 punktów w mieście. Jeśli okaże się, że jeżdżące tramwaje generują tam zbyt wiele hałasu, to konieczne będzie szlifowanie szyn.

M. Wroński
Tramwaj Katowice Chorzowska

Siedem ofert otrzymały Tramwaje Śląskie w przetargu na wykonanie „okresowych, wymaganych przepisami, pomiarów poziomów hałasu w środowisku, w związku z oddziaływaniem komunikacji tramwajowej” na terenie Katowice. Jak wynika ze specyfikacji zamówienia spółka proponuje wykonawcy zadania, opierając się na skargach od mieszkańców, 26 lokalizacji do przeprowadzenia pomiarów. Na liście znajdziemy m.in. :

  • ul. Kościuszki (np. w obrębie skrzyżowania z ul. Słowików, w obrębie ulic Łabędziej i Gawronów, w obrębie skrzyżowania z ul. Ceglaną)
  • ul. 3 Maja w obrębie Rynku
  • al. Korfantego (m.in. w obrębie Hotelu Katowice, w obrębie skrzyżowania z ul. Karłowicza
  • ul. Gliwicką (m.in. na wysokości Młodzieżowego Domu Kultury oraz Osiedla „Kolonia Mościckiego)
  • ul. Chorzowską na wysokości biurowca Tauron Polska Energia
  • Park Śląski w obrębie budynku Smart Gym 4 Wieże
  • ul. 1 Maja (w obrębie skrzyżowania z ul. J.D. Gracza, w obrębie skrzyżowania z ul. Bogucicką, w obrębie skrzyżowania z ul. St. Żółkiewskiego oraz w obrębie skrzyżowania z ul. Pawła Chromika)
  • ul. Obr. Westerplatte w obrębie skrzyżowania z ul. Gen. J. Hallera
  • skrzyżowanie ul. Morawa/Sosnowiecka
- Owszem, dostajemy skargi na hałas od mieszkańców i mamy świadomość, że skarżący w części mają rację – mówi nam Andrzej Zowada, rzecznik Tramwajów Śląskich.

Jak tłumaczy, hałas to efekt zużycia torowisk i pojawiających się na nich nierówności. Czy coś da się z tym zrobić? Tak, wyszlifować. Takie szlifowanie odbywało się w ostatnią sobotę w ciągu ulic Warszawskiej i 1 Maja w centrum Katowic, czego skutkiem ubocznym był brak komunikacji tramwajowej od rana do wieczora na trasie od śródmieścia do Zawodzia. Jest jednak jedno „ale”.

- Nie mamy swojej szlifierki. Do tej pory wynajmowaliśmy ją od zewnętrznych podmiotów, ale to się wiązało z dużymi kosztami. Dlatego zdecydowaliśmy się na zakup własnej szlifierki w ramach unijnego dofinansowania. W październiku powinna ona już do nas trafić – zapowiada Zowada.

Specyfikacja zamówienia potwierdza ten optymistyczny scenariusz. Zgodnie z nią pomiary hałasu w Katowicach mają zostać wykonane w dni robocze w terminie do końca października.

Pociąg Kolei Śląskich na stacji Katowice

Może Cię zainteresować:

Najpierw zwolnią pociągi, zmieni się rozkład jazdy, a potem... Nadchodzi koszmar pasażerów, czyli przebudowa katowickiego węzła kolejowego

Autor: Michał Wroński

26/09/2023

Katowice tramwaje slaskie gzm

Może Cię zainteresować:

Marcin Zasada: Katowicom marzyło się supermiasto. Po awanturze o tramwaje można już przestać marzyć

Autor: Marcin Zasada

14/09/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon