Bezpłatne przejazdy koleją dla Ukraińców i punkt informacyjny na dworcu w Katowicach

Od soboty, 26 lutego 2022 r. obywatele Ukrainy mogą bezpłatnie podróżować pociągami Kolei Śląskich. Na dworcu kolejowym w Katowicach uruchomiono także punkt informacyjny dla Ukraińców.

fot. FB/Koleje Śląskie
Koleje Śląskie

Obywatele Ukrainy od 26 lutego do odwołania mogą bezpłatnie jeździć pociągami Kolei Śląskich. Jak informuje przewoźnik podróż odbywa się na podstawie paszportu potwierdzającego obywatelstwo ukraińskie.

– Kolejarze doskonale rozumieją swoją misję społeczną. Wierzymy, że bezpłatne przejazdy pomogą Ukraińcom, którzy uciekają przed wojną na teren województwa śląskiego, w szybszym odnalezieniu się w nowej rzeczywistości – mówi Patryk Świrski, prezes Kolei Śląskich.

Wcześniej darmowe przejazdy dla obywateli Ukrainy wprowadziła spółka PKP Intercity. Ministerstwo infrastruktury poinformowało, że od 26 lutego, obywatele Ukrainy po przekroczeniu polskiej granicy mogą nieodpłatnie korzystać z przejazdów w drugiej klasie pociągami PKP Intercity kategorii ekonomicznych TLK i IC na terenie Polski z uwzględnieniem przesiadek na kolejne połączenia krajowe przewoźnika wskazanych kategorii.

- Polska solidaryzuje się z narodem ukraińskim, który z ogromną determinacją opiera się rosyjskiej agresji. Naszym obowiązkiem moralnym jest nieść pomoc uciekającym przed wojną Ukraińcom, dlatego wprowadzamy nieodpłatne przejazdy dla obywateli Ukrainy w pociągach PKP Intercity - powiedział minister infrastruktury, Andrzej Adamczyk.

Punkt informacyjny dla Ukraińców na dworcu kolejowym w Katowicach

W sobotę, 26 lutego, na dworcu kolejowym w Katowicach Śląski Urząd Wojewódzki uruchomił punkt informacyjno-doradczy dla obywateli Ukrainy. - To kolejny krok w naszych działaniach wspierających uchodźców. Tutaj, w tym punkcie umiejscowionym na dworcu, na którym wysiadają także obywatele Ukrainy, uzyskają pierwsze informacje dotyczące legalizacji pobytu w naszym kraju – podkreślił wojewoda śląski, Jarosław Wieczorek.

Punkt położony jest w pasażu katowickiego dworca głównego. Jest odpowiednio oznakowany i przystosowany do obsługi klientów. Będzie działał w godzinach od 8.00 do 22.00, również w weekendy. Informacji udzielać będą pracownicy Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców oraz wolontariusze. - Jesteśmy przygotowani do tego, by udzielać wsparcia w języku ukraińskim, więc przybywający uchodźcy otrzymają wszystkie niezbędne i potrzebne dane – podkreśla Magdalena Szewczuk–Szturc, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Uchodźcy przyjechali do Katowic pociągiem Kolei Śląskich

Pociąg pełen uchodźców z Ukrainy przyjechał do Katowic

Uchodźcy z Ukrainy na przejściu granicznym

Kilkuset uchodźców z Ukrainy przyjedzie pociągiem do Katowic

ZTM tramwaj

Bezpłatna komunikacja miejska dla obywateli Ukrainy

Alicja Omięcka

Podwyżki dla pracowników Kolei Śląskich już od 1.10.2021!

Ks nowości 1920x1080

Koleje Śląskie – ofertowe nowości, o których warto wiedzieć

Zdjęcie Główne

Nowe, atrakcyjne oferty w Kolejach Śląskich! Sprawdź i jedź

Źle parkujący kierowcy to plaga w Katowicach

Akcja „Wyzwanie: parkowanie!”. Statystyki zwalają z nóg!