Biegacze lubią zimę. Cykl zawodów City Trail w pełni sezonu. 319 zawodników stanęło w szranki w Katowicach

Wydawać by się mogło że środek grudnia to nie czas na zawody biegowe. Że szczyt sezonu dawno za nami. Oj nie. City Trail, cykl zawodów który już od 12 lat przyciąga amatorów biegania przełajowego jest w szczycie rozgrywanego Grand Prix. W niedzielę 11 grudnia 2022 r. odbył się trzeci bieg z pięciu, które stanowią Grand Prix Katowic.

Pomysł organizacji cyklicznych zawodów biegowych narodził się w głowach organizatorów w 2009 roku. Początkowo cykl miał zasięg lokalny. Pierwszy bieg odbył się 9 stycznia 2010 roku w Poznaniu. Po kilku edycjach Grand Prix Poznania, które z roku na rok stawało się coraz bardziej popularne wśród wielkopolskich biegaczy, zaistniało także w innych miastach. To tego stopnia, że idea objęła zasięgiem całą Polskę i od sezonu 2015/2016 na mapie City Trail jest 10 lokalizacji: Bydgoszcz, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Szczecin, Trójmiasto, Warszawa, Wrocław i oczywiście Katowice.

Trzeci z pięciu biegów City Trail w Katowicach odbył się 11 grudnia 2022 r.

W niedzielę 11 grudnia 2022 r. odbył się trzeci bieg z pięciu, które stanowią Grand Prix Katowic.

W malowniczej scenerii leśnej nad brzegami stawów Janina i Barbara w szranki stanęło 319 zawodników biegu głównego oraz 79 w kategoriach juniorskich. Trailowy bieg na dystansie 5 km to bieg dla wszystkich. Świetnie spędzony czas na świeżym powietrzu z przyjaznymi ludźmi. Tu nie ma limitów czasowych. Wszyscy są wspierani i dopingowani. Oczywiście startują tacy, co 5 km pokonują w 15 minut, ale są tacy, którzy ten sam dystans pokonują marszobiegiem w godzinę.

Wśród tych pierwszych trwa walka o sportowe zwycięstwo.

Najszybsi w trzecich zawodach cyklu to wśród kobiet Agnieszka Gortel Maciuk z czasem 19:05, a wśród mężczyzn Oliwier Mutwil z czasem 16:00. Wśród głównych kandydatów do zwycięstwa w generalnej klasyfikacji pozostaje zwycięzca poprzedniej edycji Dawid Malina, wielokrotny medalista zawodów rangi ogólnopolskiej, w tym zdobywca brązowego medalu Lekkoatletycznych Mistrzostw Polski w biegu na 5 km, który podkreśla że przełajowa piątka to świetna opcja dla każdego biegacza - i dla tego zaawansowanego i dla początkującego, a sam cykl daje możliwość sprawdzenia się na tej samej trasie w różnych miesiącach.

Rozmowa z pomysłodawcą i organizatorem City Trail Piotrem Bętkowskim

Skąd pomysł na realizację przedsięwzięcia?
Pomysł wynikał z naszej potrzeby treningowej. W 2009 roku, kiedy moda na bieganie była coraz większa, powstawały nowe biegi, ale głównie na dystansach 10 km i więcej. Nam, jako biegaczom brakowało krótkich dystansów w okresie jesienno-zimowym, na których moglibyśmy weryfikować formę. A skoro ich brakowało, to postanowiliśmy je sami stworzyć, aby móc startować.

Co jest charakterystyczne dla biegów trailowych?
Biegi trailowe to dokładne zaprzeczenie biegów asfaltowych. My biegamy po naturalnych nawierzchniach w lasach i parkach. Oprócz tego, że bieganie w naturze po prostu jest ciekawsze, to przynosi jeszcze inne wymierne korzyści – mięśnie pracują inaczej niż na równej nawierzchni – dzięki temu wzmacniamy się i możemy poprawiać nasze rezultaty biegowe.

Czy spodziewaliście się takiego sukcesu tego cyklu? Najwyraźniej trafiliście w niszę.
Nie zaczynaliśmy organizacji biegów z nadzieją osiągnięcia sukcesu, bo nawet ciężko byłoby to nam w jakiś sposób definiować. Biegacze głosują nogami – jeśli jest coraz więcej startujących, to jest to dla nas oznaka, że ludzie chcą u nas biegać z jakichś powodów. To jest budujące, motywujące.

Jak ocenia pan obecną frekwencję w cyklu? Jak Katowice wypadają na tle Polski?
Katowice z frekwencją plasują się w środku stawki 10 lokalizacji City Trail. Frekwencje biegów w Polsce bardzo mocno spadają. Ma to związek głównie z sytuacją makroekonomiczną. W naszym przypadku możemy mówić o porównywalnych liczbach biegaczy co w ubiegłym roku. Odbieramy to pozytywnie. Pierwszy bieg tego sezonu zgromadził na starcie 379 osób, w analogicznym okresie w 2021 roku było to 361 osób. Dla porównania, największe maratony w Polsce spadły z frekwencją o ok 40%.

Jak wybierano miejsce zawodów w Katowicach? Czy miało konkurencję czy braliście pod uwagę tylko to, w którym niezmiennie odbywają się zawody?
Wiele lat temu zorganizowaliśmy konkurs na social mediach, gdzie można było proponować miejsce rozgrywania naszych biegów. Korzystaliśmy też z rad lokalnych biegaczy.

Jak pan ocenia zawody w Katowicach pod kątem sportowym i atmosfery tu panującej?
Osobiście bardzo lubię trasy biegowe blisko zbiorników wodnych, więc Katowice wpisują się w moje preferencje. Superatmosferę w Katowicach robią grupy biegowe, przyjeżdżające z terenu całego Śląska i Zagłębia. Poziom sportowy jest bardzo, bardzo wysoki. Zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn mamy multimedalistów mistrzostw Polski. To dla nas nobilitacja, że chcą u nas startować.

Jakie plany na najbliższe sezony? Korekty, miana formuły? Czy jest optymalnie?
Zmiany wprowadzamy praktycznie cały czas i wynikają one z trendów w zawodach, ale też z podpowiedzi osób u nas startujących. W tym sezonie zmieniliśmy kategorie wiekowe i dystanse w zawodach City Trail Junior, jakiś czas temu ograniczyliśmy liczbę rozgrywanych biegów z 6 do 5. Chcemy też zachęcać nowych biegaczy do startowania w zawodach – stąd akcje promujące nasze zawody na 5 km jako łatwe do rozpoczęcia przygody z bieganiem.

Spiż, Katowice

Może Cię zainteresować:

Ostatni sylwester w klubie Spiż. "Potem zamykamy klub" - mówi menadżer klubu, Łukasz Wilczek

Autor: Katarzyna Pachelska

13/12/2022

Seanse saunowe na katowickich basenach

Może Cię zainteresować:

Gość "od naparzania" prowadzi autorskie seanse saunowe na katowickich basenach: Brynów, Zadole i Burowiec

Autor: Katarzyna Pachelska

13/12/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon