Billboard promujący narodowość śląską i język śląski już w Katowicach

Slaska sztama

Na Placu Oddziałów Młodzieży w Katowicach zawisł billboard z kampanii „Niech nas zobaczą – Jesteśmy narodowości Śląskiej" z europosłem Łukaszem Kohutem i posłanką Moniką Rosą. Politycy w ten sposób chcą zachęcić Ślązaków do deklarowania w Narodowym Spisie Powszechnym narodowości śląskiej.

Pierwszy billboard zawisł w Rybniku, teraz przyszedł czas na Katowice. Jak zapowiada Łukasz Kohut, na Śląsku zawiśnie kilkadziesiąt takich billboardów. Wszystko w ramach kampanii „Niech nas zobaczą – Jesteśmy narodowości Śląskiej", która ma zachęcić Ślązaków do deklarowania narodowości śląskiej w Narodowym Spisie Powszechnym.

Spis Powszechny to fantastyczna okazja dla całej naszej Śląskiej Sztamy, dla wszystkich śląskich organizacji i polityków, aby namawiać do tego właśnie, by się nie wstydzić i deklarować to jak się czujemy – mówi Łukasz Kohut. Czujemy się w dużej ilości w województwie śląskim Ślązakami i Ślązaczkami. Mówimy w języku śląskim i my już z Moniką Rosą spisaliśmy się oraz namawiamy do tego, aby w tym Spisie Powszechnym wziąć udział, aby spisać się tak jak mówi wam serce, bo to jest taki moment raz na 10 lat, że państwo polskie nie może odwracać głowy od tego, że istnieje mniejszość śląska i, że ludzie mówią językiem śląskim – dodaje.

W akcję zaangażowani są nie tylko Łukasz Kohut i Monika Rosa. Dołączyły się do niej także różnego rodzaju śląskie organizacje i stowarzyszenia, które pod wspólnym szyldem „Śląskiej Sztamy”, promują śląską narodowość i język.

Walczymy tak naprawdę o podstawowe prawa człowieka, do tego, żeby żyć zgodnie ze swoją tożsamością, żeby moc porozumiewać się językiem, którym mówimy – mówi Monika Rosa. Dlatego tutaj jesteśmy, my spisani jako narodowość śląska. My z Łukaszem i zdecydowanie większość osób ze Śląskiej Sztamy, już tego spisu dokonały. Dlatego zachęcamy by nas kolejny raz zobaczyli, żeby kolejny raz udowodnić Polsce i politykom, że Ślązacy po prostu istnieją – dodaje.

Billboardy mają pojawić się jeszcze m.in. w Rudzie Śląskiej, Świętochłowicach, Tychach.

TRANSMISJA NA ŻYWO:

CZYTAJ TAKŻE:

Ruszył Narodowy Spis Powszechny 2021. Można zadeklarować narodowość śląską

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

List do dudy

Europoseł Kohut napisał list do Andrzeja Dudy. Chce się...

Laptopy

Narodowy Spis Powszechny 2021. Zadeklaruj narodowość śląską

Spotkanie ws. języka śląskiego i Ślązaków w Parlamencie Europejskim

O języku śląskim i Ślązakach w Parlamencie Europejskim

Youtuberzy katowice

Youtuberzy z Katowic. Gwiazdy polskiego Internetu ze Śląska

Szpital cieszyn

Oddziały leczenia chorób zakaźnych i chorób płuc w...

Test 5434382 1280

Darmowe testy na COVID dla pracowników pomocy społecznej

Konfa

Będzie aktualizacja uchwały antysmogowej