Biurowce .KTW z nagrodą SARP 2022 w kategorii Budynek Biurowy, Oświaty lub Administracji

Kompleks dwóch czarnych biurowców .KTW przy Spodku, z najwyższym budynkiem Katowic, został doceniony przez jurorów konkursu o Nagrodę SARP, czyli Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Nagroda Roku SARP to jedna z najważniejszych nagród dla architektów w Polsce, a to dlatego, że inwestycje zgłaszają również sami architekci, którzy są oceniani przez kolegów po fachu z lokalnych oddziałów SARP (z katowickiego oddziału jurorem był Tomasz Konior). Nagroda ta jest przyznawana jest od 1983 roku za "realizację obiektu lub zespołu obiektów o znaczących wartościach architektonicznych". Obiekty muszą być zrealizowane na terytorium Polski i przekazane do użytku w minionym roku kalendarzowym, w tym wypadku - w 2021.

Zgłoszono 61 obiektów. Spośród nich sędziowie nominowali 17 realizacji w 7 kategoriach: Budynek Mieszkalny Jednorodzinny; Budynek Mieszkalny Wielorodzinny; Architektura W Przestrzeni Dziedzictwa; Budynek Kultury; Budynek Biurowy, Oświaty Lub Administracji; Przestrzeń Publiczna Oraz Inny Budynek Użyteczności Publicznej.

W tym roku przyznano aż dwie Grand Prix Nagrody Roku SARP 2022: dla rozbudowy Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. prof. Józefa Świdra w Jastrzębiu-Zdroju, projektu pracowni SLAS architekci z Katowic oraz za kładkę pieszo-rowerową w Dobczycach autorstwa Biura Projektów Lewicki Łatak.

Więcej o sali koncertowej w Jastrzębiu-Zdroju:

Przypomnijmy, że to właśnie projektanci ze SLAS architekci zaprojektowali nowy budynek Akademii Muzycznej w Katowicach: Akademia Muzyczna z wielkim oknem na Katowice i świat. Tak będzie wyglądać nowy budynek AM

Nagroda też dla biurowców .KTW

W kategorii Budynek Biurowy, Oświaty lub Administracji nagrodę otrzymał z kolei zespół biurowców .KTW projektu medusa group z Bytomia, za "bezkompromisową próbę wykreowania wertykalnej i spójnej formy dwóch budynków, które w sąsiedztwie ikonicznego Spodka wyznaczają nową skalę śródmieścia Katowic".

Jak czytamy w uzasadnieniu: "Używając współczesnego języka przesuniętych względem siebie brył tworzą charakterystyczny i silnie rozpoznawalny znak w panoramie miasta. Szklane elewacje podkreślone rytmem zwężających się ku górze lizen nadają całości świeży i elegancki charakter. Przeszklony parter wchodzi w relacje ze starannie zaprojektowanym otoczeniem. Planowane w przyziemiu funkcje zapewne zwiększą atrakcyjność przylegających przestrzeni publicznych".

W innej kategorii - Budynek Mieszkalny Wielorodzinny - był nominowany inny projekt medusa group - osiedle Pierwsza Dzielnica przy Strefie Kultury w Katowicach. Nie zdobył on jednak nagrody.

Nagroda Roku 2022 SARP, wyniki

  • W kategorii Budynek Mieszkalny Jednorodzinny - dwie równorzędne nagrody: Taras z domem nad jeziorem projektu UGO i Dom Mławie autorstwa James & Mau Arquitectura
  • W kategorii Budynek Mieszkalny Wielorodzinny - jury postanowiło jednak nie przyznawać nagrody
  • W kategorii Budynek Biurowy, Oświaty lub Administracji - dwie równorzędne nagrody: przedszkole w Aleksandrowie Łódzkim autorstwa xystudio i biurowce .KTW autorstwa medusa group
  • W kategorii Budynek Kultury: rozbudowa szkoły muzycznej w Jastrzębiu-Zdroju projektu SLAS architekci
  • W kategorii Inny Budynek Użyteczności Publicznej: nowy pawilon Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego przy ul. Mehoffera w Warszawie (proj. Atelier Tektura i Barbara Kozielewska)
  • W kategorii Przestrzeń Publiczna: kładka pieszo-rowerowa z zapory na Wzgórze Zamkowe w Dobczycach (proj. Biuro Projektów Lewicki Łatak)
  • W kategorii Architektura w Przestrzeni Dziedzictwa - hospicjum dla dzieci w Olsztynie (proj. Biuro Architektoniczne Gadomscy)
  • Nagrodę publiczności zdobył Dom Wiatrak koło Lubartowa (proj. Michał Kucharski, Mateusz Piwowarski, Sylwia Ciesielska, Tomasz Padło).

ZOBACZ TEŻ:

Neony Katowice

Może Cię zainteresować:

Zachwycicie się! Neony z Katowic z lat 60. i 70. jak prawdziwe. Zobaczcie ten film

Autor: Katarzyna Pachelska

30/10/2023

Pomnik Powstańców Śląskich, Katowice

Może Cię zainteresować:

Katowice bez Spodka? Trudno sobie to wyobrazić, łatwiej zobaczyć na starych zdjęciach

Autor: Katarzyna Pachelska

01/01/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon