Bogusław Ziętek z Solidarności 80 w Radiu Piekary: Koniec górnictwa w Polsce nastąpi wcześniej niż w 2030 roku

Kiedy Polska wycofa się z węgla, co podpisał premier Morawiecki na szczycie COP w Glasgow, dlaczego podpisanie umowy społecznej z rządem w sprawie transformacji górnictwa było błędem - w Rozmowie Dnia w Radiu Piekary wyjaśniał Bogusław Ziętek, szef związku zawodowego Sierpień 80.

Sierpień 80
Bogusław Ziętek, szef związku zawodowego Sierpień 80

Gościem Marcina Zasady w Rozmowie Dnia Radia Piekary we wtorek, 9 listopada 2021 r. był Bogusław Ziętek, szef związku zawodowego Sierpień 80.

– Wie pan, co Morawiecki podpisał w Glasgow? On może nie wie, ale my wiemy. Koniec górnictwa musi nastąpić w Polsce do 2030, a ja twierdzę, że nastąpi daleko szybciej. Pomocy unijnej nie uzyskamy. Jeżeli nie uzyskamy do końca roku, to w styczniu 2022 r. Polska Grupa Górnicza, a także kopalnie, które należą w tej chwili do innych spółek energetycznych, staną na skraju upadłości – mówił w studiu Radia Piekary Bogusław Ziętek.

- W przypadku kopalń pozostałych, czyli Tauronu i Węglokoksu, do końca roku mają one być wydzielone ze swoich macierzystych grup. Skończy się finansowanie przez energetykę w sposób bezpośredni. To oznacza, że staną one na granicy bankructwa - uważa szef Solidarności 80.

- W świecie wydobywa się 5 mld ton węgla, w Polsce - 7 milionów. My nie zbawiamy świata. Wypychamy produkcję węgla z Europy. Porozumienia w Glasgow nie podpisały takie kraje jak Australia czy Indie - dodaje Ziętek.

Szef Sierpnia 80 tłumaczył się też z podpisania przez związek umowy społecznej z rządem w sprawie transformacji górnictwa. Dziś uważa, że zostali oszukani przez rząd. Sam przyznaje się do błędu i uważa, że teraz trzeba pracować nad zupełnie nowym programem. - Jeśli Unia Europejska nie pozwoli nam na dofinansowanie węgla, to klękniemy -mówił na antenie Radia Piekary. Wg niego, rząd od początku kłamał w kwestiach dotyczących polskiego rynku energetycznego i węgla po to, by postawić ich pod ścianą, zmusić do podpisania umowy w czasie, gdy na zwałach zalegał węgiel i brakowało pieniędzy na wypłaty dla górników.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon