Były wiceprezes i członek zarządu Katowickiego Holdingu Węglowego zatrzymani przez CBA

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało byłego wiceprezesa Katowickiego Holdingu Węglowego, byłego członka zarządu tej spółki oraz przedsiębiorcę. Wszyscy usłyszeli zarzuty powoływania się na wpływy w spółce.

Mat. CBA
Funkcjonariusz CBA

Zatrzymanie całej trójki ma związek ze śledztwem prowadzonym przez warszawską delegaturę CBA pod nadzorem Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Krakowie. Postępowanie dotyczy m.in. powoływania się na wpływy w spółce skarbu państwa i podjęcie się pośrednictwa w uzyskaniu kontraktów handlowych w zamian za obietnicę otrzymania korzyści majątkowej.

- Łapówka, zgodnie z ustaleniami śledczych, miała formę prowizji od każdego pozyskanego zamówienia – czytamy w komunikacie CBA.

Z ustaleń śledczych wynika, że w zamian za obietnicę prowizji w wysokości 15 proc. od wartości umów, członek zarządu KHW oraz osoby z jego otoczenia zobowiązały się ułatwić jednej z firm zawarcie korzystnych umów na obsługę kadrową dużych podmiotów. Zlecenia miały polegać przede wszystkim na tzw. optymalizacji wartości składek na PFRON, do których uiszczania zobowiązane są duże firmy. Przedstawione zatrzymanym zarzuty obejmują lata 2015-2016.

Na wniosek prokuratury sąd zastosował areszt tymczasowy wobec dwóch spośród zatrzymanych przez CBA osób. Wobec trzeciej prokurator zastosował dozór policji i poręczenie majątkowe w wysokości 100 tys. zł. Jak zastrzega CBA w sprawie prowadzone są dalsze ustalenia i czynności.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Bogusław Ziętek

Bogusław Ziętek: Artur Soboń? Sprawny krętacz i oszust

Górnicy zablokowali transporty węgla dla sektora energetycznego

Związkowcy z PGG zablokowali transporty węgla

KWK Ruda Ruch Bielszowice

Idą po drugiego górnika. Trzecia doba akcji w Bielszowicach

Piotr Pyzik w Katowicach

Czy dziś nastąpi rozstrzygnięcie ws. umowy społecznej?

Jacek Sasin i Piotr Pyzik

Jacek Sasin przyjedzie na rozmowy ze związkowcami

Zdjęcie Główne

Bezpieczna przyszłość z dotacją

Źle parkujący kierowcy to plaga w Katowicach

Akcja „Wyzwanie: parkowanie!”. Statystyki zwalają z nóg!