Chcesz wymienić stary piec? Smogobus służy pomocą

Od 25 września wykona 30 kursów i pojawi się w każdej dzielnicy miasta. Smogobus ponownie wyjedzie na ulice Katowic, by pomóc mieszkańcom w wymianie starego „kopciucha”. W Katowicach rusza kolejna odsłona akcji #nieTruj.

Smogobus 2

W 2020 roku smogobus zaliczył 29 kursów, podczas których udzielono 545 porad związanych z wymianą starych kotłów i przyjęto 160 wniosków na takie wymiany. Urzędnicy służyli radą także w kwestii uzyskania dofinansowania z miasta na ten cel.

Dotacje bez limitu

Jak podkreślają eksperci główną przyczyną powstawania smogu w naszym regionie są stare kotły węglowe. Choć jako jedno z niewielu miast w Polsce nie mamy limitów na dotacje do ich wymiany, to wciąż tysiące osób nie skorzystało z tej możliwości. A szkoda – bo dla wszystkich chętnych spełniających proste kryteria mamy zarezerwowane pieniądze - oferujemy dofinansowanie w wysokości do 10 000 zł. Szacujemy, że w Katowicach aktualnie jest jeszcze kilkanaście tysięcy systemów grzewczych opartych o węgiel. W ubiegłym roku postanowiliśmy wysłać do katowickich dzielnic smogobus. Pomysł się sprawdził i dlatego w tym roku kontynuujemy akcję, by zmotywować mieszkańców do składania wniosków na wymianę „kopciuchów” – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Z roku na roku czystsze powietrze

W latach 2015-2020 miasto dofinansowało w sumie wymianę 4865 źródeł ciepła łączną kwotą w wysokości 42,1 miliona złotych. Dziesiątki milionów, które są inwestowane w polepszenie jakości powietrza, przynoszą efekty. Co prawda, do poprawy jest nadal bardzo wiele, jednak z roku na rok widać systematyczny progres.

Dane „Systemu monitoringu jakości powietrza” Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska pokazują, że 2020 rok charakteryzował się najlepszą jakością powietrza w historii pomiarów - wskaźnik PM10 (parametr określający ilość zawieszonych w metrze sześciennym powietrza cząsteczek o średnicy nieprzekraczającej 10 mikrometrów) osiągnął w ubiegłym roku wynik 29 (średnia miesięczna). Dla porównania w roku 2019 było to 33, w 2018 - 40, a w 2017 r. – 41.

Smogobus dotrze do mieszkańców

Dlatego smogobus ma jeszcze bardziej zintensyfikować wymianę kotłów grzewczych na te bardziej ekologiczne. Urzędnicy podróżujący pojazdem będą informować o możliwości uzyskania dofinansowania i ułatwiać całą procedurę. Wszystko w trosce o jakość powietrza w naszym regionie.

Chcemy dotrzeć bezpośrednio do mieszkańców. Dlatego już po raz drugi ruszamy w trasę smogobusem, który popołudniami będzie odwiedzał dzielnice naszego miasta. Dzięki temu katowiczanie nie będą musieć przyjeżdżać do urzędu, by złożyć wniosek o wymianę kotła. Poza przyjmowaniem wniosków będziemy również informować o ekologicznych sposobach ogrzewania mieszkań i domów, finansowych systemach wsparcia miasta, w tym o programie dotacji celowych na zmianę systemu ogrzewania oraz montaż odnawialnych źródeł energii czy o programie „Czyste powietrze” - mówi Daniel Wolny, kierownik Biura Zarządzania Energią.

Smogobus rusza w trasę w sobotę 25 września (Metropolitalne Dni Energii), a pierwszym przystankiem na mapie będzie plac Sławika i Antalla, przed Spodkiem. Trasa smogobusa zakończy się w grudniu – po odwiedzeniu 30 lokalizacji. Pojazd będzie kursował w godzinach dogodnych dla mieszkańców – popołudniami i w soboty. Harmonogram trasy będzie dostępny na stronie internetowej Miejskiego Centrum Energii.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Mikael1

Antykatowicka krucjata Duńczyka po Polsce

Wizualizacja 1

Ekomural powstanie na ścianie dworca PKP w Katowicach

Pl. Sejmu Śląskiego (WIZUALIZACJA)

Jak dojechać na Pl. Sejmu Śląskiego bez samochodu?

Budowa Nowego Nikisza

Obok Nikiszowca powstaje Nowy Nikisz. Co to za inwestycja?

Wizualizacje nowego biurowca przy ul. Chorzowskiej 145, Katowice

Nowy biurowiec stanie w Dębie, naprzeciwko "Tiramisu"

Słup dymu unosił się nad Katowicami w czasie pożaru lokomotywowni

Co dalej z lokomotywownią? Znamy stanowisko konserwatora

Przetarg na realizację zadań Zielonego Budżetu

„Żywy mural”. Zakład Zieleni Miejskiej ogłasza przetarg