Christmas Garden w chorzowskim zoo już otwarty. Czy warto się wybrać? RECENZJA

Christmas Garden to nowy park świateł. Powstał w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym w Chorzowie. 17 listopada można go było obejrzeć po raz pierwszy. Czy nam się podobało? Przeczytajcie w naszej recenzji, zobaczcie zdjęcia i wideo.

W Niemczech parki świateł w ogrodach zoologicznych to nic dziwnego. Od wielu lat organizuje się takie atrakcje. W Polsce to zupełna nowość. Pierwszy taki park działa od 17 listopada w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym w Chorzowie. Nazywa się Christmas Garden.

Christmas Garden w śląskim zoo

Widać go już od bramy głównej zoo, która - wraz z sąsiednimi fragmentami płotu - jest ozdobiona setkami światełek. Monumentalna brama, która kiedyś zdobyła piękny pałac w Świerklańcu, robi wrażenie. Dalej jest już gorzej z efektem "wow".

Specjalna świetlna trasa, którą wyznaczono w chorzowskim zoo liczy 2 kilometry. I tylko nią można chodzić wieczorem. Reszta zoo nie jest dostępna. Trasa prowadzi okręgiem dookoła stawu, dochodzi prawie do płotu zoo, a potem do wybiegu słoni oraz żyraf. Ale żadnego ze zwierząt (prawdziwych) nie zobaczymy po drodze. Wszystkie są w pawilonach.

Trasa zaczyna się dobrze, gdy wchodzimy przez główną bramę zoo, mamy ciekawe gwiezdne instalacje na pniach drzew, świetlną fontannę, później łąkę z prezentami, i odbijamy w lewo. Tam witają nas m.in. świetlna żyrafa i nosorożec. Są też zając i motyl. Kiedy wydaje się, że ktoś miał pomysł na to, by w zoo były świetlne odpowiedniki zwierząt, to okazuje się, że zaraz się robi misz-masz. A tu jakieś geometryczne wzory, a to pole światełek mrugających do muzyki. Zaraz po tym choinki i Mikołaj. A dalej - wróżki jak z Piotrusia Pana, miś polarny i pingwin. W dodatku te figury nie są za bardzo ani okazałe, ani kolorowe. Z głośników wydobywa się nie za głośna muzyka świąteczna.

Jest parę ciekawszych momentów po drodze, np. wspomniane figury geometryczne, pole światełek, wyświetlane na chodniku wzory czy laserowa dżungla, gdzie w dodatku sączy się niepokojąca muzyka.

Skromniej niż w Legendii

Jednak Christmas Garden ma pecha, bo gdyby został otwarty dwa lata temu, gdy zaczynano rozmowy w zoo o takim projekcie, pewnie wszyscy zachwycalibyśmy się nim. Niestety w 2021 roku wyrosła mu dosłownie przed nosem silna konkurencja, czyli Ogród Świateł w Legendii Śląskim Wesołym Miasteczku. Christmas Garden wygląda przy nim skromnie, bardzo skromnie. Dodatkowo w Legendii można korzystać z kilkunastu atrakcji (karuzel), a w zoo ustawiono jedną małą karuzelę wiedeńską i jeden, też nieduży, pociąg dla dzieci.

Jeśli by szukać pozytywów świetlnej atrakcji w zoo, to można powiedzieć, że jest tu o wiele bardziej tajemniczo, ciemno. Jeśli ktoś ma bujną wyobraźnię, to może nawet czuć lekki niepokój, że chodzi w nocy wśród pawilonów z dzikimi zwierzętami. Czasami nawet czuć, że się jest w zoo, zwłaszcza przy wybiegu dla słoni.

Na początku i w środku trasy ustawiono budki z gastronomią. Można tu zjeść dania typu duszonki (20 zł), bigos (20 zł), hot-dog (20 zł), zapiekanka (20 zł), frytki (17 zł). Do picia są np. kawa czy herbata (po 10 zł), czekolada na ciepło (17 zł), piwo grzane (15 zł), wino grzane (18 zł).

Christmas Garden w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym jest czynny od 17 listopada 2022 do 15 stycznia 2023 roku od godz. 17:00 do 22:00. Nieczynne: 21/22 listopada, 28/29 listopada, 24 i 31 grudnia 2022.
Bilety: dzieci do lat 6. - wstęp darmowy; ulgowy i dziecięcy od 33 zł (poniedziałek - czwartek: od 39 zł, piątek – niedziela: od 49 zł,
16 grudnia – 15 stycznia: od 49 zł); normalny od 39 zł (poniedziałek - czwartek: od 39 zł, piątek - niedziela: od 49 zł, 16 grudnia-15 stycznia: od 49 zł); rodzinny (2 osoby dorosłe + 3 dzieci w wieku od 6 do 14 lat lub 1 osoba dorosła + 4 dzieci w wieku od 6 do 14 lat) od 111 zł.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon