Co to jest fluoryzacja i kto ją wykonuje?

Fluoryzacja to zabieg profilaktyczny wykonywany zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Jego celem jest uodpornienie szkliwa na szkodliwe działanie kwasów i bakterii próchniczych. Sprawdź, na czym polega fluoryzacja i jakie są jej efekty, a także dowiedz się, kto ma uprawnienia do jej przeprowadzania.

fluoryzacja

Fluoryzacja - co to jest?

Fluoryzacja to zabieg, którego celem jest zapobieganie powstawaniu zmian próchniczych w szkliwie. Polega ona na pokryciu zębów specjalnym preparatem w formie żelu, lakieru, pasty lub pianki, który zawiera duże stężenie fluoru. Pierwiastek ten uodparnia szkliwo na szkodliwe działanie bakterii i kwasów, hamuje proces demineralizacji (powstawania ubytków), przyspiesza remineralizację oraz tworzy na zębach barierę chroniącą je przed osadzaniem się kamienia nazębnego. Fluoryzację przeprowadza dentysta lub wykwalifikowana higienistka stomatologiczna. Szkoła w Katowicach dba o to, aby ich absolwentki posiadały odpowiednią wiedzę i umiejętności do wykonywania zabiegów profilaktyczno-leczniczych.

Jak wygląda zabieg fluoryzacji?

Fluoryzacja jest procedurą bezpieczną i całkowicie bezbolesną. Do jej przeprowadzenia używa się preparatów o wysokim stężeniu związków fluoru. Na początku higienistka stomatologiczna bardzo dokładnie oczyszcza zęby, a następnie nakłada na ich powierzchnię cienką warstwę lakieru. Fluor utrzymuje się na zębach przez kilka godzin i oddaje swoje jony do szkliwa. Preparaty w formie pianki podawane są na specjalnych łyżkach stomatologicznych. Po zabiegu fluoryzacji nie należy jeść ani pić przez godzinę, ponieważ mogłoby to osłabić działanie fluoru. Zęby można umyć najwcześniej po 12 godzinach. Do tego czasu higiena jamy ustnej powinna ograniczyć się jedynie do płukania wodą.

Kto może wykonywać fluoryzację?

Fluoryzacja, choć wydaje się dość prostym zabiegiem, musi być przeprowadzana przez osobę z odpowiednim wykształceniem oraz kwalifikacjami, na przykład lekarza dentystę lub higienistkę stomatologiczną po szkole w Katowicach. Paradoksalnie, nadmiar fluoru może doprowadzić do fluorozy, czyli choroby, której objawami są nadżerki i jasne lub ciemne pasma na przodzie zębów. Powoduje ona zwiększenie kruchości szkliwa, prowadzi do zatrucia, a także negatywnie wpływa na układ nerwowy. Przypadkowe połknięcie preparatu do fluoryzacji lub przeprowadzenie tego zabiegu w sposób niewłaściwy, może mieć zatem tragiczne skutki dla zdrowia. Z tego powodu pod żadnym pozorem nie należy robić fluoryzacji samodzielnie w warunkach domowych.

Czy warto zostać higienistką stomatologiczną?

Do pracy w zawodzie higienistki stomatologicznej przygotowuje szkoła policealna w Katowicach. Kierunek ten trwa dwa lata, a w jego trakcie słuchacze zdobywają zarówno wiedzę teoretyczną, jak i umiejętności praktyczne. Przedmioty objęte planem nauczania to m.in. anatomia, fizjologia i patofizjologia narządu żucia, propedeutyka stomatologiczna, edukacja i promocja zdrowia w profilaktyce stomatologicznej, bezpieczeństwo i higiena pracy oraz zawodowy język obcy. Słuchacze odbywają także zajęcia praktyczne w profesjonalnie wyposażonych pracowniach. Do ich dyspozycji są np. fotel stomatologiczny z unitem, kamera wewnątrzustna, skaler, wstrząsarka, myjka ultradźwiękowa, lampa do utwardzania wypełnień oraz liczne narzędzia do różnych typów leczenia.

Kierunek higienistka stomatologiczna w szkole w Katowicach jest w pełni darmowy. Jego absolwenci mogą znaleźć zatrudnienie w miejscach takich jak prywatne i publiczne gabinety, kliniki, poradnie, szpitale, szkoły i przedszkola.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon