Czy ubezpieczenie domu jest w Polsce obowiązkowe?

Chociaż ubezpieczenie domu lub mieszkania należą do grupy polis dobrowolnych, to w niektórych przypadkach taka polisa jest obowiązkowa. Mimo to, liczba wykupywanych ubezpieczeń nieruchomości stale rośnie. Czyżby Polacy byli mądrzy nie tylko po, ale i przed szkodą? Podpowiadamy, dlaczego warto mieć ubezpieczenie mieszkania lub domu.

Czy ubezpieczenie domu jest w Polsce obowiązkowe?

Jak wspomnieliśmy na początku naszego artykułu, obowiązek ubezpieczenia mieszkania lub domu faktycznie istnieje. Nie dotyczy on jednak każdego właściciela nieruchomości. Możemy wyróżnić dwie sytuacje, gdy zakup takiej polisy jest obligatoryjny. Kiedy mamy z tym do czynienia?

Pierwszą z nich jest sytuacja, gdy posiadamy gospodarstwo rolne. Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych z 22 maja 2003 roku, właściciel każdego gospodarstwa rolnego o powierzchni powyżej 1 hektara i powierzchni użytkowej budynku powyżej 20 metrów kwadratowych, musi posiadać ubezpieczenie OC gospodarstwa rolnego oraz ubezpieczenie budynku (czyli ubezpieczenie domu).

Druga sytuacja to ubezpieczenie domu w budowie, jeżeli inwestycja finansowana jest przez kredytodawcę. Najczęściej tą instytucją jest bank, który udziela pożyczki pod warunkiem ubezpieczenia domu w budowie. Jest to forma zabezpieczenia dla banku, który do czasu spłacenia kredytu jest właścicielem obiektu. W przypadku uszkodzenia budynku w wyniku np. pożaru, kredytodawca będzie mógł odzyskać niespłaconą część kredytu dzięki polisie ubezpieczeniowej.

A co z osobami, które nie muszą kupić takiego ubezpieczenia? Otóż w ich przypadku, warto mieć taką polisę. Dlaczego? Takie ubezpieczenie po prostu się opłaca. Swoim zakresem obejmuje wiele różnych sytuacji, które mogą nam się przydarzyć. Nie ważne, czy mamy do czynienia z kradzieżą, zalaniem lub pożarem. W każdym z tych przypadków, dobre ubezpieczenie domu zabezpieczy nas finansowo przed powstałymi w ten sposób stratami. Dlatego jeśli zastanawiamy się, czy ubezpieczenie domu jest obowiązkowe, wówczas możemy odpowiedzieć że nie, ale dobrze jest je mieć.

Dlatego bez względu na to, czy masz gospodarstwo rolne, kredyt hipoteczny lub stałeś się już właścicielem nieruchomości, ubezpieczenie domu zawsze może się przydać. Czy jest obowiązkowe, czy też nie. Więcej na ten temat przeczytasz na stronie https://beesafe.pl/dom-i-mieszkanie/.

Jeżeli wiemy już, że posiadanie takiej polisy się zwyczajnie opłaca, pozostaje odpowiedzieć na pytanie, na co zwrócić uwagę podczas jej zakupu? Przede wszystkim powinniśmy sprawdzić, jaki jest jej zakres. Dobre ubezpieczenie naszego domu powinno obejmować swoim zakresem zarówno klęski żywiołowe, jak i kradzieże lub zalania przez sąsiadów. Ubezpieczenie domu od zdarzeń losowych to absolutna podstawa ochrony.

O tym, ile kosztuje ubezpieczenie domu decyduje szereg czynników, jak powierzchnia nieruchomości, jej usytuowanie, a także sam zakres polisy. Nie warto na niej oszczędzać, dlatego w pierwszej kolejności nie patrzmy na cenę, a to, co takie ubezpieczenie oferuje. A gdzie szukać dobrej polisy dla naszego domu lub nieruchomości? Wystarczy wejść na beesafe.pl i przekonać się, jak szybko można kupić ubezpieczenie domu online. Sprawdź już dziś!

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon