Denerwuje Was błoto i gruz na ulicy wokół budowy? Straż Miejska rozdaje za to mandaty (ZDJĘCIA)

Straż Miejska w Katowicach kontroluje tereny wokół placów budowy i nakłada mandaty za zanieczyszczanie ulic. Skala problemu może zaskakiwać.

Widok zabrudzonej nawierzchni ulicy w pobliżu placu budowy, na której odbija się ślad bieżnika opony koparki to tak naprawdę codzienność. A gdy jeszcze popada deszcz, błoto rozpościera się na długie odcinki jezdni. Kierowcy przyzwyczajeni, piesi przyzwyczajeni, budowniczy również. Na szczęście strażnicy miejscy już nie. Funkcjonariusze przypominają, że oczyszczanie dróg publicznych należy do obowiązków wykonujących prace budowlane.

Przepisy regulujące oczyszczanie dróg publicznych

  • Art. 91. Kto zanieczyszcza drogę publiczną lub na tej drodze pozostawia pojazd lub inny przedmiot albo zwierzę w okolicznościach, w których może to spowodować niebezpieczeństwo lub stanowić utrudnienie w ruchu drogowym, podlega karze grzywny do 1500 złotych albo karze nagany
  • Art. 101. Kto uchyla się od obowiązku oczyszczania i usuwania z odcinków dróg publicznych o twardej nawierzchni, przechodzących przez obszary o zabudowie ciągłej lub skupionej poza miastami i osiedlami, błota, kurzu, śniegu lub lodu, podlega karze grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.
  • Art. 102. Kto uchyla się od obowiązku utrzymania w należytym stanie zjazdów z dróg publicznych do przyległych nieruchomości, podlega karze grzywny do 1000 złotych albo karze nagany

Strażnicy rozdają mandaty

Kontrola strażników miejskich na kilku budowach wykazała duże lekceważenie tych przepisów przez osoby za to odpowiedzialne. Nawierzchnie ulic: Raciborskiej, Ceglanej i Pułaskiego wyglądają katastrofalnie i co najistotniejsze – stwarzają zagrożenie dla kierujących pojazdami. Błoto, na którym łatwo wpaść w poślizg jest wszędzie. Stwierdzono również brak urządzeń do mycia kół pojazdów wyjeżdżających z budowy na drogę publiczną, o pominięciu kwestii utwardzenia wyjazdu nie wspominając.

Za zaniedbania funkcjonariusze ukarali osoby odpowiedzialne mandatami karnymi w kwocie po 200 złotych. Wydali również polecenie oczyszczenia jezdni z błota.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Straż miejska z dronem Katowice

Strażnicy miejscy znów będą dronem sprawdzać dym z kominów

Strażnicy miejscy w Katowicach

Straż miejska szuka chętnych do pracy. Ile można zarobić?

Straż Miejska w Katowicach opublikowała zdjęcia "miszczów parkowania"

Straż miejska zrobiła zdjęcia miszczów parkowania. Brak słów

Od roku akademickiego 2021/2022 studentom medycyny Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w nauce będzie pomagał... „Wirtualny Pacjent”.

Studenci ŚUM będą leczyć wirtualnego pacjenta

Rynek w Katowicach

Pieszy ma pierwszeństwo, ale nie przed tramwajem!

Youtuberzy katowice

Youtuberzy z Katowic. Gwiazdy polskiego...

Maszyna do parkowania katowice

Maszyna do parkowania powstanie w Katowicach....