Do końca września wróci ruch na DK 86 w Katowicach

NDI 1

Droga Krajowa 86 na wysokości Giszowca w Katowicach zamknięta została pod koniec czerwca. Było to konieczne, bo po gwałtownych opadach osunęła się skarpa zabezpieczająca wiadukt drogowy. Dziś ogłoszono, że DK 86 będzie przejezdna do końca września.

W tym miejscu trwa przebudowa węzła drogowego, więc od początku rozważano dwa warianty rozwiązania awaryjnej sytuacji – naprawę wiaduktu, który przewidziany jest do rozbiórki lub budowę wiaduktu docelowego.

Zniszczony wiadukt na DK 86 zostanie rozebrany

– Ostatnie dwa tygodnie analizowaliśmy sytuację, tak, by wybrać rozwiązanie, które pozwoli jak najszybciej przywrócić ruch, a jednocześnie nie wpłynie na przebieg całej inwestycji, w tym jej koszty. Wspólnie z wykonawcą wybraliśmy wariant uwzględniający rozbiórkę uszkodzonego wiaduktu oraz budowę docelowego – tłumaczy Bogumił Sobula, zastępca prezydenta Katowic.

Do końca września ma być gotowy odcinek nowej jezdni w kierunku Tychów, gdzie ruch będzie się odbywał jednym pasem w każdym kierunku. Za nowym obiektem kierowcy powrócą na istniejącą jezdnię wschodnią kierując się w kierunku południowym do Giszowca, Tychów (DK86) lub na DK81 (ul. 73 Pułku Piechoty), a cała jezdnia zachodnia ma być gotowa wiosną przyszłego roku.

- Aby jak najszybciej przywrócić ruch na jednej z najpopularniejszych dróg krajowych w Katowicach – bo wyłączoną trasą w ciągu doby przejeżdża średnio ponad 50 tys. pojazdów – będziemy pracować w systemie zmianowym, w tym także w nocy już od najbliższego poniedziałku – dodaje Ryszard Trykosko, wiceprezes zarządu NDI SA.

Do czasu wybudowania nowego wiaduktu nadal obowiązywać będą objazdy. Zakończenie całej inwestycji na DK 86 przewidywane jest na II kwartał 2022 roku.

fot. UM Katowice

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj dyskusję

czytaj więcej: