Do śląskiego zoo przyjechał z Lizbony nowy lew! To 3-letni Moxico. Zastąpi w stadzie zmarłego Bolka

Śląski Ogród Zoologiczny
Nowy lew w śląskim zoo

Nowy nabytek Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie to 3-letni samiec lwa angolskiego o imieniu Moxico. Przyjechał na Śląsk aż z Lizbony w Portugalii. Zobacz zdjęcia nowego lwa.

W piątek 12 listopada do Śląskiego Zoo przyjechał nowy mieszkaniec – samiec lwa angolskiego o imieniu Moxico. Lew urodził się 1 grudnia 2018 r. w Ogrodzie Zoologicznym w Lizbonie (Portugalia).

Nowy lew w chorzowskim zoo

Moxico jest młody, silny i bardzo okazały jak na swój wiek. Jest jednym z dwóch samców urodzonych w tym miocie.

To jedyny samiec lwa, który jest obecnie w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym. Poprzedni, o wdzięcznym imieniu Bolek, zmarł 29 lipca 2021 r., w wieku zaledwie 6 lat. Jak się okazało, chorował od jesieni 2020 r., ale nie wiadomo, na co.

Pisaliśmy o tym: Nie żyje Bolek, lew z chorzowskiego zoo

Moxico przebywa obecnie we wnętrzu budynku lwiarni. Do dyspozycji ma dwa pomieszczenia, w tym jedno niedostępne dla wzroku zwiedzających. Przy odrobinie szczęścia można obserwować go przez szybę ekspozycyjną od strony wybiegu zewnętrznego.

- Chcemy dać mu maksymalnie dużo czasu na aklimatyzację w nowym miejscu. Obecnie lew odseparowany jest od samic. Zwierzęta przebywają w osobnych pomieszczeniach – widzą się przez kraty oddzielające kotniki, czują swój zapach i słyszą wydawane przez siebie dźwięki. Nie mają jednak bezpośredniego kontaktu ze sobą - informują pracownicy Śląskiego Ogrody Zoologicznego

Na razie samiec i samice oswajają się ze swoją obecnością

Jak dodają pracownicy chorzowskiego zoo, proces dołączania do stada dużych drapieżników nowych osobników bywa zwykle trudny i niesie ze sobą pewne niebezpieczeństwa. Dając zwierzętom możliwość wcześniejszego oswojenia się ze swoją obecnością zoo minimalizuje ryzyko niepowodzenia. Próba połączenia zwierząt zostanie przeprowadzona, gdy Moxico zaaklimatyzuje się już w chorzowskim zoo i oswoi się z nowym miejscem.

Do tej pory samice będą korzystały z części wewnętrznej budynku od strony niedźwiedzi oraz z wybiegu zewnętrznego. Samiec zaś będzie przebywał tylko wewnątrz budynku od strony wybiegu zewnętrznego.

Nowy lew w śląskim zoo

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Zoo szopka

Żywa szopka w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym. Robi wrażenie!

Legendarny Kosmiczny Mecz

Legendarny Kosmiczny Mecz w Spodku już 15 stycznia

Żywa szopka w śląskim zoo 10

W śląskim zoo stanęła żywa szopka

Lampa Aladyna Ogród Świateł, Legendia

Lampa Aladyna Ogród Świateł w Legendii już od dzisiaj

Plac Mozaikowy przy hali Kapelusz, Park Śląski

Park Śląski. Plac za Kapeluszem został odnowiony

Koleje Śląskie

Koleje Śląskie zapraszają do wakacyjnych podróży pociągiem!

Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko

Nowa atrakcja w Śląskim Wesołym Miasteczku