Dom Aniołów Stróżów potrzebuje 100 tys. zł na remont dwóch świetlic dla dzieci, w tym w Załężu

Dom Aniołów Stróżów od ponad 20 lat pomaga dzieciom, które wychowują się w trudnych warunkach z katowickiego Załęża, ale też w innych miastach, w Chorzowie i Sosnowcu. Jednak dwie świetlice, prowadzone przez fundację, potrzebują pilnego remontu. Aby nagłośnić sprawę, wolontariusze wraz z przedszkolakami zbudowali w Galerii Katowickiej... dom. Z kartonu, ale jednak.

Katarzyna Pachelska
Ekipa Domu Aniołów Stróżów w Galerii Katowickiej

W Galerii Katowickiej powstał Dom Aniołów Stróżów. Konstrukcję zbudowała nietypowa ekipa budowlana złożona z... przedszkolaków i wolontariuszy stowarzyszenia. - Happening ma na celu nagłośnienie zbiórki na remont naszych świetlic - wyjaśnia Monika Bajka, prezeska Stowarzyszenia Domu Aniołów Stróżów.

Zbiórka na remont świetlicy Aniołów w Załężu

W sumie Dom Aniołów Stróżów prowadzi 8 "domów" dla dzieci. W ciągu roku ma ich pod opieką aż pół tysiąca. W akcji chodzi o dwie świetlice: w katowickim Załężu oraz w Chorzowie Batorym. W sumie stowarzyszenie potrzebuje na te dwa remonty 100 tys. zł.

Szczególnie zaniedbana jest jedna z czterech świetlic w budynku w katowickim Załężu. - Od 18 lat nie była remontowana - tłumaczy Monika Bajka.

Przez ten czas Dom w Katowicach dał schronienie ponad 2 000 dzieci w wieku od 2,5 do 18 lat. Świetlica jest jedną z najważniejszych części Domu Aniołów Stróżów. To miejsce do codziennej opieki, pomocy, zabawy, nauki i pracy nad dobrymi nawykami.

- Bardzo marzymy o tym, żeby dzieciakom wyremontować łazienkę, bo często się u nas kąpią, piorą odzież, wykonują różne czynności higieniczne - tłumaczy Monika Bajka. - My uczymy je myć ręce przed jedzeniem, myć zęby, uczymy wszystkiego tego, czego powinny nauczyć się w domu, a z jakiegoś powodu się nie nauczyły. Chcemy stworzyć kącik do nauki, z biurkami, krzesłami i lampkami, gdzie byłoby dobre światło. Dziś nie mamy dobrych warunków dla dzieci do nauki, a ta jest dla wielu z nich i tak wystarczająco trudna, doświadczają problemów szkolnych. Chcemy też zorganizować miejsce do zabawy, bo pod naszą opieką są dzieci od 6. do 10. roku życia, którym zabawa i aktywności ruchowe są niezbędne. Może nawet uda się zrobić coś na kształt ścianki wspinaczkowej. Marzy nam się też odnowiona kuchnia z jadalnią, bo gotujemy wspólnie, jemy. Chcemy też docieplić świetlicę, bo zimą jest tu zimno a latem gorąco - dodaje Monika Bajka.

Zbiórkę na remont bezpiecznych Domów dla dzieci można wesprzeć na stronie Domu Aniołów Stróżów: https://anioly24.pl/dom/

Silesia City Center

Może Cię zainteresować:

Sklep Primark Katowice szuka pracowników. Tyle można zarobić. Dokładne stawki brutto

Autor: Katarzyna Pachelska

26/09/2022

Monika Bajka

Może Cię zainteresować:

„Czy mogę pomóc jednorazowo, czy jestem w stanie zaangażować się w dłuższym czasie?” Szefowa Domu Aniołów Stróżów o pomocy dla Ukraińców

Autor: Katarzyna Pachelska

28/03/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon