Dom Kilara dalej będzie żyć muzyką. Ogłoszono przetarg na budowę Katowickiego Centrum Edukacji Muzycznej

W katowickiej dzielnicy Brynów, przy ul. Kościuszki 165, mieszkał i komponował przez kilkadziesiąt lat, tworząc muzykę do ponad 130 filmów i zdobywając światową sławę, Wojciech Kilar. Teraz w domu należącym do znanego kompozytora miasto Katowice realizuje projekt – Katowickie Centrum Edukacji Muzycznej „Dom Kilara”.

Miejsce to ma nie nie tylko upamiętniać dorobek artysty, ale także stać się przestrzenią do realizacji wydarzeń z udziałem kolejnych pokoleń twórców. Miasto właśnie ogłosiło przetarg na wybór wykonawcy robót.

Dom, w którym mieszkał Wojciech Kilar zostanie rozbudowany

- Kilkanaście dni temu obchodziliśmy siódmą rocznicę przyznania Katowicom tytułu Miasta Kreatywnego UNESCO w dziedzinie muzyki. Katowickie Centrum Edukacji Muzycznej „Dom Kilara” to kolejny krok do tego, by jeszcze bardziej poszerzyć ofertę związaną z tą dziedziną sztuki – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Katowice stały się domem Wojciecha Kilara. Dzięki temu dziś miasto kojarzy się ze znanym kompozytorem. Chcemy pamięć o nim kultywować. Dlatego kupiliśmy dom, w którym mieszkał i chcemy w nim stworzyć Katowickie Centrum Edukacji Muzycznej „Dom Kilara”. Budynek zostanie rozbudowany. W jednej części znajdzie się wystawa poświęcona Wojciechowi Kilarowi, w drugiej interaktywna wystawa poświęcona muzyce – dodaje prezydent.

Katowickie Centrum Edukacji Muzycznej „Dom Kilara” ma powstać w domu zamieszkiwanym przez Wojciecha Kilara. Budynek zostanie w tym celu rozbudowany, co pozwoli stworzyć różnorodną przestrzeń. „Dom Kilara” będzie przede wszystkim miejscem upamiętniającym wielkiego kompozytora i jego twórczość, przekazującym inspiracje jego życiem kolejnym pokoleniom. Ponadto ma być poświęcony całej śląskiej szkole kompozytorów i stworzonym przez jej przedstawicieli utworom. Będzie też służyć edukacji muzycznej, gromadzeniu zbiorów muzycznych oraz ich udostępnianiu, a także promowaniu Katowic jako Miasta Muzyki. Powstanie Centrum Edukacji Muzycznej to realizacja umowy jaką prezydent Marcin Krupa zawał z mieszkańcami Katowic.

Połączenie przeszłości z przyszłością

Choć budowa tego ważnego dla kultury ośrodka dopiero się rozpocznie, została już opracowana koncepcja wystawy stałej. Będzie składać się z dwóch części.

- Pierwsza z nich ma być muzealna i poświęcona życiu i twórczości Wojciecha Kilara. Będzie zlokalizowana w oryginalnej części budynku, który ma zachować swój pierwotny charakter, by można było poczuć się niczym podczas odwiedzin u wybitnego kompozytora. W budynku pozostawione będą przedmioty należące do kompozytora – fortepian, rękopisy, książki czy meble. Zwiedzanie rozpocznie się od seansu filmowego w salonie, po którego obejrzeniu goście będą kierowani do gabinetu Wojciecha Kilara oraz innych pokojów jego domu. Z kolei druga, edukacyjna wystawa ma być ulokowana w dobudowanej części obiektu i będzie poświęcona nie tylko muzyce poważnej, ale całej tej dziedzinie. Wyposażenie jej między innymi w interaktywne narzędzia nada przestrzeni nowoczesnego charakteru – mówi Jarosław Łuczyński, zastępca dyrektora ds. inwestycji kubaturowych w Katowickich Inwestycjach S.A.

Wystawy będą różniły się nie tylko tematyką, ale także charakterem i przeznaczeniem. O ile część muzealna będzie bardziej statyczna, to edukacyjna przestrzeń będzie tworzona przede wszystkim z myślą o dzieciach i nastolatkach. Oprócz wystawy stałej obiekt ma umożliwiać także organizowanie różnego rodzaju wydarzeń, jak recitale, warsztaty muzyczne czy minifestiwale. Służyć temu ma między innymi wytłumiona akustycznie sala wraz ze sceną. W efekcie szeroka oferta „Domu Kilara” będzie mogła docierać do różnych odbiorców – od dzieci po seniorów.

Dom Kilara coraz bliżej

Przetarg na prace budowlane w związku z tą inwestycją został właśnie ogłoszony. Wyłoniony wykonawca będzie miał 15 miesięcy od momentu podpisania umowy na wykonanie robót budowlanych. Obecnie także przygotowywany jest przetarg na wyposażenie oraz aranżację ekspozycji.

Wladca pierscieni kilar

Może Cię zainteresować:

22 lata temu do polskich kin wszedł "Władca pierścieni". Dlaczego muzyki do trylogii Jacksona nie napisał Wojciech Kilar?

Autor: Marcin Zasada

25/02/2024

Lokal na kulturę, Katowice

Może Cię zainteresować:

Trzy nowe biznesy z "Lokalu na kulturę" w centrum Katowic: Śląskie Lumpiary, Centrum Przestrzeni i pracownia rzeźbiarsko-ceramiczna

Autor: Katarzyna Pachelska

18/12/2022

NOSPR organy duze 2

Może Cię zainteresować:

Sala koncertowa NOSPR jest już kompletna. Zamontowano imponujące organy. Inauguracja instrumentu już 13 stycznia 2023

Autor: Katarzyna Pachelska

14/12/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon