Doprowadzili do wybuchu bankomatu, żeby wykraść pieniądze. Teraz grozi im 10 lat za kratami

Materiałami pirotechnicznymi próbowali włamać się do bankomatu. Teraz będą odpowiadać przed sądem. Grozi im 10 lat więzienia.

Do zatrzymania doszło kilka dni po włamaniu do rozmieniarki pieniędzy i usiłowaniu włamania do bankomatu.

W nocy z 24 na 25 czerwca 2021 roku trzej mężczyźni za pomocą materiałów pirotechnicznych próbowali się włamać do bankomatu w dzielnicy Józefowiec.

- Urządzenie wytrzymało działanie sprawców i ostatecznie pieniądze nie zostały skradzione. Jeszcze tej samej nocy podejrzani w podobny sposób włamali się do rozmieniarki pieniędzy w innej katowickiej dzielnicy. W wyniku wywołanej eksplozji włamywacze dostali się do urządzenia i ukradli bilon – informuje katowicka policja.

Jak podaje Komenda Miejska Policji w Katowicach, sprawą zajęli się policjanci z wydziału zwalczania przestępczości przeciwko mieniu katowickiej komendy. W wyniku intensywnych działań już kilka dni później, policjanci zatrzymali trzech mężczyzn - dwóch w wieku 23 lat oraz 20-latka.

Pirotechnicy musieli wkroczyć do akcji

Jeden z 23-latków miał przy sobie amfetaminę w torebce tzw. „nerce” materiał pirotechniczny z zapalnikiem gotowym do użycia. Na miejsce natychmiast zostali wezwani policyjni pirotechnicy z katowickiego Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji. Na czas działań policyjnych kontrterrorystów ewakuowano mieszkańców z dwóch budynków w katowickiej dzielnicy Dąb. W trakcie przeszukania budynku policjanci zabezpieczyli kolejne materiały pirotechniczne i zapalniki, które po odpowiednim zabezpieczeniu zostały zdetonowane na poligonie.

Mężczyznom grozi 10 lat więzienia

Zatrzymani mężczyźni zostali osadzeni w policyjnym areszcie. Podczas czynności procesowych przyznali się do winy. Na wniosek Prokuratury Rejonowej Katowice – Północ 23-latek został tymczasowo aresztowany na okres 3 miesięcy. Dwóch pozostałych mężczyzn na czas trwającego postępowania zostało objętych policyjnym dozorem. Za popełnione przestępstwa grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon