Dramatyczna relacja pacjenta szpitala tymczasowego w MCK w Katowicach

161119327 139208528098398 5758737290101507225 n

Szpital tymczasowy w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach pęka w szwach. Jest już prawie 300 pacjentów, brakuje pielęgniarek, ratowników medycznych i salowych. - Co chwilę podjeżdżają karetki. Widzę, jak uwijają się pielęgniarki i ratownicy. Jest ich stanowczo za mało. Za to lekarzy jest sporo - relacjonuje pobyt w szpitalu w MCK pacjent, proszący o zachowanie anonimowości.

Trzecia fala pandemii nie odpuszcza. Dzisiaj, we wtorek 23 marca 2021 r., Ministerstwo Zdrowia poinformowało o nieco mniejszej liczbie nowych przypadków zakażenia koronawirusem niż ostatnio. Jest 16 741 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia, w tym 2023 w woj. śląskim. Z powodu COVID-19 zmarły 82 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami - 314 osób.

Szpital tymczasowy w MCK w Katowicach pęka w szwach

Jedyny działający szpital tymczasowy, zajmujący się pacjentami chorymi na COVID, w woj. śląskim jest w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Placówka coraz bardziej się zapełnia. Co prawda może mieć aż 500 łóżek, jednak, jak wynika z relacji pacjenta, personelu i sprzętu monitorującego funkcje życiowe już teraz brakuje. Zajętych jest ok. 300 łóżek. W nocy z 22 na 23 marca po raz pierwszy szpital w MCK zaczął odsyłać karetki, bo już nie było miejsc dla nowych pacjentów.

- Jest coraz gorzej - relacjonuje pacjent, który chce zachować anonimowość. - Ja nie czuję się aż tak źle. Mogę chodzić np. do toalety. Często rozmawiam z pielęgniarkami czy ratownikami. Od nich wiem, że jeśli chodzi o łóżka, to szpital jest uzbrojony "po kokardkę". Ale łóżka to jest wszystko, w co ten szpital jest uzbrojony. Zaczyna brakować urządzeń monitorujących ich funkcje życiowe. Wszystkie inne szpitale covidowe są pełne, i pacjenci są zwożeni do szpitala tymczasowego w MCK. W niedzielę 14 marca było ich 120, we wtorek 16 marca - już 180 osób. Niby już nie mieli przyjmować, ale personel podejrzewa, że są naciski z góry, by to robić. W nocy z niedzieli na poniedziałek 21/22 marca było aż 60 przyjęć pacjentów. Dzisiaj pacjentów w szpitalu w sumie jest już prawie 300 - opowiada.

Szpital tymczasowy w Katowicach. Student medycyny: Starsi pacjenci płaczą z samotności

Z jego relacji wynika, że w szpitalu tymczasowym w MCK dramatycznie brakuje personelu innego niż lekarze. Do tego stopnia, że zostali ściągnięci do pomocy ratownicy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej i żołnierze z jednostek wojskowych z województwa śląskiego. - Wiem, że szpital usilnie poszukuje pielęgniarek, ratowników medycznych, pomocy medycznych i salowych. Niektóre osoby z personelu zostały tu ściągnięte przez wojewodę nakazem pracy. Co ciekawe, lekarzy nie brakuje - dodaje pacjent szpitala tymczasowego.

- Jak mi mówią pielęgniarki i ratownicy, do szpitala są coraz częściej przywożeni młodzi ludzie, którzy ciężko przechodzą chorobę, nawet dwudziestokilkulatki. Są nawet Czesi. Zresztą ludzie dzwonią po karetkę za późno, gdy już mają poważne duszności. Na OIOMIE przebywają pacjenci pod respiratorami, to najcięższe przypadki. Jest ich ponad 30, jak słyszę - opowiada.

Szpital przyjmuje coraz więcej pacjentów - przyznaje rzeczniczka wojewody

Rozmowa z Aliną Kucharzewską, rzeczniczką prasową wojewody śląskiego:

Ile obecnie osób pracuje w tym szpitalu, w tym ilu lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych i opiekunów?

Szpital tymczasowy obecnie (dane na piątek 19.03 - przyp. red.) ma podpisanych 120 umów z lekarzami, 150 z pielęgniarkami, 33 z ratownikami oraz 45 z opiekunami medycznymi. Personel pracuje zgodnie z harmonogramem 7 dniowym, ilość personelu zależy od liczby oraz stanu klinicznego przebywających w szpitalu pacjentów i jest na bieżąco zwiększana.

Ile łóżek jest obecnie zajętych w tym szpitalu?

Na dziś (dane na piątek 19 marca - przyp. red.) w szpitalu jest 167 pacjentów, w tym 21 leczonych pod respiratorami.

Po ilu pacjentów przyjmuje szpital w ostatnim tygodniu, czy widać wzrost liczby przyjęć?

Wzrost ilości przyjmowanych pacjentów w poprzednim tygodniu jest widoczny - w weekend 13-14.03 przyjęto ponad 50 osób. Szpital w trybie ciągłym przyjmuje pacjentów z WPR oraz innych szpitali. Obecnie 90 proc. przyjęć to pacjenci przywożeni bezpośrednio do szpitala tymczasowego z wezwań zespołów ratownictwa medycznego. Średnio na dobę przyjmowanych jest do nawet 20 mieszkańców.

Fot. zdjęcia prywatne

161119327 139208528098398 5758737290101507225 n

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj dyskusję

czytaj więcej: