Dramatyczny wypadek podczas Tour de Pologne. Kolarz walczy o życie (wideo)

Tdp

1. etap Tour de Pologne zakończył się dramatycznym wypadkiem. W bardzo ciężkim stanie do szpitala trafił Fabio Jakobsen. Holender cały czas walczy o życie. Ucierpiał także sędzia.

W środę rozpoczęło się wielkie święto kolarskie w postaci Tour de Pologne. Gwiazdy kolarstwa wystartowały ze Stadionu Śląskiego w Chorzowie, a następnie skierowały się do Katowic. To tutaj znajdowała się meta pierwszego etapu.

Niestety, na ostatnich metrach doszło do wielkiej tragedii. Fabio Jakobsen i Dylan Groenewegen walczyli o zwycięstwo. Niestety, ten drugi zachował się bardzo nieodpowiedzialnie. Najpierw wjechał na tor jazdy rywala, a potem jeszcze go zepchnął z trasy.

Jakobsen przy bardzo dużej prędkości wjechał w barierki, a następnie wyleciał z roweru. Po drodze jeszcze wpadł na sędziego. Potem kibice oglądali dramatyczne obrazki. Ratownicy medyczni rozpoczęli akcję reanimacyjną, a następnie obaj poszkodowani trafili do szpitala.

Z sędzią nie jest najgorzej, ale Jakobsen został wprowadzony w stan śpiączki farmakologicznej. Przez całą noc lekarze ze szpitala w Sosnowcu walczyli o jego życie. W czwartek rano przekazano nowe informacje.

Holenderski kolarz przeszedł operację twarzoczaski. Jego stan jest stabilny. Zabieg przebiegał bez większych komplikacji. Jeszcze w czwartek lekarze będą próbować go wybudzić ze śpiączki farmakologicznej.

- Wtedy okaże się, jaki jest jego pełen stan zdrowia. Uwzględniając wyniki badań, tomografii, liczymy, że nie będzie uszkodzeń układu nerwowego. Musimy pamiętać, że przebył około godzinną akcję reanimacyjną na miejscu wypadku. Objawy kliniczne mogą jeszcze ulegać zmianie - mówił na konferencji prasowej dr Paweł Gruenpeter (za sportowefakty.wp.pl).

Już w środę zapadła decyzja o zdyskwalifikowaniu Groenewegena. Możliwe, że sprawą zajmie się także policja. Zwycięstwo w 1. etapie przyznano Jakobsenowi. Wiadomo, że na razie Tour de Pologne będzie się odbywać zgodnie z planem. W czwartkowym etapie kolarze przejadą trasę z Opola do Zabrza.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj dyskusję

czytaj więcej: