Drzewa Alei Noblistów koło Biblioteki Śląskiej nie zostały wycięte. To była nieprawdziwa informacja

Drzewa pod Biblioteką Śląską, o których wycince informowaliśmy wczoraj, nie zostały wycięte i stoją nadal. To była nieprawdziwa informacja.

Sytuacja wydawała się oczywista i taka jest. Tyle tylko, że diametralnie inna, niż głosiła informacja, jaka pojawiła się w sieci i którą zbyt pochopnie zamieściliśmy. Biblioteka Śląska (której wprawdzie nie przypisywałem rzekomego wycięcia drzew, jednak której otoczenia sprawa bezpośrednio przecież dotyczyła) zareagowała błyskawicznie. Jej dyrektor prof. Zbigniew Kadłubek nadesłał aktualne fotografie drzew przed Biblioteką Śląską, domagając się sprostowania informacji o ich wycięciu. Co niniejszym czynię, przepraszając zarazem tę szacowną instytucję i dyr. Kadłubka za popełnioną - wprawdzie w dobrej wierze, niemniej jednak - pomyłkę. Gdyż drzewa w Alei Noblistów wycięte nie zostały.

Z Biblioteki Śląskiej otrzymaliśmy też nadal aktualną listę drzewek w Alei Noblistów wraz z historią ich zasadzenia. Oto ona.

Drzewka przed Biblioteką Śląską – Aleja Noblistów

11 października 2010 r.

W ramach obchodów 8. Święta Drzewa w Bibliotece Śląskiej zasadzone zostały 3 drzewka:

1. buk na pamiątkę bitwy pod Byczyną, zasadzili prof. Jan Malicki (dyrektor Biblioteki Śląskiej) i Kazimierz Szabla (dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach);

2. dąb z okazji 600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem, zasadzili Magdalena Skóra (zastępca dyrektora Biblioteki Śląskiej) i Zbigniew Podraza (prezydent Dąbrowy Górniczej);

3. wierzba z okazji Roku Chopinowskiego, zasadzili Jacek Bożek (prezes Klubu Gaja), Wojciech Kuczok (pisarz), Magdalena Piekorz (reżyser) i Ewa Podolska (dziennikarka Radia TOK FM);

Drzewka sadzili także pracownicy Biblioteki Śląskiej oraz mieszkańcy Katowic.

11 października 2011 r.

W ramach obchodów 9. Święta Drzewa zasadzono 4 lipy dla Noblistów:

– Władysławowi Reymontowi (prof. Jan Malicki – dyrektor Biblioteki Śląskiej i Piotr Spyra – Wojewoda Śląski);

– Henrykowi Sienkiewiczowi (Marcin Krupa – wiceprezydent Katowic);

– Czesławowi Miłoszowi (Wojciech Kuczok – pisarz);

– Wisławie Szymborskiej (Tadeusz Norman – Nadleśnictwo Katowice

i Lidia Sztwiertnia – rzeźbiarka);

Podczas uroczystości zasadzono także świerk – Tomasowi Tranströmerowi, laureatowi literackiej Nagrody Nobla 2011. Drzewko zasadził Jacek Bożek – prezes Klubu Gaja.

W sadzeniu drzewek brały udział dzieci i młodzież z katowickich szkół i przedszkoli.

29 listopada 2012 r.

Zasadzono wierzbę dla Gerharta Hauptmanna, laureata literackiej Nagrody Nobla 1912.

Drzewko zasadzili uczestnicy międzynarodowej konferencji "Dzieło Gerharta Hauptmana
w 150. rocznicę urodzin", m.in. prof. Grażyna Szewczyk i prof. Jan Malicki.

23 kwietnia 2013 r.

Żak to słowo, które wygrało w plebiscycie czytelników Biblioteki Śląskiej na wyraz, który chcieliby ocalić od zapomnienia. Cezary Żak – aktor oraz prof. Walery Pisarek – wybitny językoznawca, Honorowy Prezes Rady Języka Polskiego – zasadzili przed Biblioteką dąb nazwany „Żakiem”.

Informacja o wycięciu drzew okazała się nieprawdziwa. W sumie na szczęście, gdyż drzewa, których domniemany los budził żal - stoją. Niemniej nigdy nie powinna zaistnieć na łamach naszego serwisu.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon