Dzień Sąsiada, pikniki, koncerty w dzielnicach Katowic. Milion zł pójdzie na inicjatywy lokalne

Już znane są wyniki 10. edycji inicjatywy lokalnej w Katowicach. Wybrano do realizacji 120 wniosków mieszkańców miasta. W sumie do dyspozycji w 2022 r. jest na nie milion złotych.

Inicjatywa lokalna to narzędzie, za pomocą którego mieszkańcy zgłaszają pomysły i działania w swoim bezpośrednim otoczeniu, a potem określają swój udział w ich realizacji, najczęściej jest to praca społeczna.

Milion złotych na realizację 120 wniosków mieszkańców Katowic

Katowice już od 2013 roku wspierają takie inicjatywy, a w 2016 roku, w związku z dużą aktywnością mieszkańców, prezydent Marcin Krupa podjął decyzję o corocznym przekazywaniu na inicjatywę lokalną środków w wysokości 1 mln zł. To pozwoliło stworzyć obok budżetu obywatelskiego kolejne popularne wśród katowiczan narzędzie pozwalające na zmiany w ich najbliższym otoczeniu.

Mieszkańcy chętnie korzystają z inicjatywy lokalnej czy też budżetu obywatelskiego, bo widzą pozytywne efekty swojego zaangażowania w życie społeczności dzielnic. Zjednoczeni wokół społecznie ważnych celów, nie tylko ulepszamy i upiększamy nasze otoczenie, ale także integrujemy mieszkańców, wspieramy grupy sąsiedzkie i aktywistów miejskich. Dajemy przykład młodszemu pokoleniu, jak kształtować wspólną przyszłość – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Dzięki inicjatywie lokalnej wiele inspirujących i potrzebnych projektów może być zrealizowanych. Cieszę się, że w tym roku będzie ich aż 120! Katowice tworzą i rozwijają przede wszystkim nasi mieszkańcy – dlatego otwieranie się na potrzeby katowiczan uważam za swój obowiązek – dodaje prezydent.

W tym roku ponownie najwięcej, bo aż 56 zaakceptowanych pomysłów mieszkańców dotyczy obszaru kultury, następnych 38 inicjatyw będzie realizowanych przy wsparciu wydziału edukacji i sportu, 14 przy udziale wydziału polityki społecznej, 10 przy wsparciu wydziału kształtowania środowiska oraz po jednej z wydziałem promocji oraz wydziałem zarządzania kryzysowego.

Wiele spośród pomysłów mieszkańców planowanych na ten rok to wydarzenia kulturalne, sportowe czy ekologiczne skierowane do różnych grup mieszkańców oraz pikniki sąsiedzkie, piknik alpinistyczny, koncerty, warsztaty śpiewu, stworzenie muralu, nasadzenia roślin bylinowych, sadzenie drzew, czy kurs samoobrony dla kobiet.

– Warto przy tym podkreślić, że nieodłącznym elementem inicjatyw lokalnych jest praca społeczna, którą wnoszą grupy inicjatywne. Zaangażowanie społeczne katowiczan znacznie podnosi wartość inicjatyw, bo właśnie wspólne działanie buduje więzi społeczne, zwłaszcza te najbliższe – sąsiedzkie oraz wzmacnia poczucie współodpowiedzialności za nasze miasto – mówi Agnieszka Lis, pełnomocnik prezydenta ds. organizacji pozarządowych.

Te wydarzenia odbędą się w 2022 r. w ramach inicjatyw lokalnych

Wśród wielu ciekawych inicjatyw jest np. impreza pod nazwą „5-10-15-Dzień Sąsiada w 15-rocznicę działalności na Bagnie”. Będzie to spotkanie podsumowujące 15 lat działalności społecznej na Osiedlu Bagno. Odbędą się zajęcia plastyczne, warsztaty kulinarne i impreza plenerowa. „Bogucice aktywnie razem II” - to z kolei pięć wydarzeń integrujących społeczność lokalną, np. wycieczka rowerowa „Z Bogucic na Żabie Doły”, sprzątanie Naszego świata „Zielona Hałda”, gra terenowa „Poznawaj swoją Dzielnicę”, cykl cotygodniowych treningów biegowych i finał Inicjatywy „Bieg dookoła Bogucic”.

Będzie coś dla seniorów, np. profesjonalne zajęcia ruchowe dla uczestników Klubu Seniora z Dąbrówki Małej oraz spotkania integracyjne seniorów z Dąbrówki Małej, Szopienic, Burowca oraz Bogucic czy Kawiarenka Seniora w Dąbrówce Małej. Uczestnicy wezmą udział w różnorodnych wydarzeniach kulturalnych (teatr, filharmonia, kino, wycieczki i spotkania integracyjne). Piknik ekologiczny wraz z biegiem i marszem Nordic Walking oraz zajęcia edukacyjne dla dzieci, dorosłych i seniorów - będą miały miejsce w ramach imprezy „Żubry Murckowskie - powrót do korzeni” - promocja historycznej dzielnicy Murcki. Będzie też coś dla sportowców. „W kręgu natury - biegi i marsze nordic walking na Dolinie Pięciu Stawów” to inicjatywa zgłoszona z jednostki Szopienice - Burowiec. Zaś „Małe żagle w wielkim mieście” to inicjatywa z Osiedla Tysiąclecia, która ma na celu organizację szkoleń i zajęć żeglarskich, spływów dla dzieci i młodzieży. „Katowicka Liga Szóstek" - to sportowa, oddolna inicjatywa piłkarska z Dąbrówki Małej.

Składając pierwszą inicjatywę lokalną, zależało mi, by zmienić wizerunek miejsca mojego zamieszkania, a jej efekt finalny dał mi nadzieję, że będzie lepiej – mówi Barbara Wocław, liderka społeczności lokalnej. – Realizacja kolejnych inicjatyw pokazała też inne korzyści, jak integracja mieszkańców mojego osiedla do wspólnego działania, ich zaangażowanie w zmianę miejsca, w którym żyjemy na co dzień, a także poprawa relacji sąsiedzkich i relacji rodzinnych rodzic-dziecko. Cieszę się, że można pozyskać środki z budżetu miasta na realizację pomysłów służących innym mieszkańcom, choć najbardziej cieszy mnie radość tych, którzy uczestniczą w inicjatywach lokalnych – dodaje.

W tym roku najwięcej wniosków, które rozpatrzono pozytywnie, złożyli mieszkańcy

  • Zawodzia, Bogucic i Giszowca - po 14 wniosków,
  • Szopienic-Burowca - 12,
  • Ligoty-Panewniki - 11.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Piotr Beczała AM Katowice

Światowej sławy tenor Piotr Beczała wystąpi w Katowicach

Prime Orchestra 1

Orkiestra z Charkowa, Prime Orchestra, zagra w Katowicach

Koncert urodziny katowice 01

Katowice świętują 158 lat nadania praw miejskich

Piknik lotniczy, Katowice

Huczne obchody 100-lecia dołączenia Górnego Śląska do Polski

Andrea Bocelli

Andrea Bocelli wystąpi na Stadionie Śląskim

Diabelski młyn, Jarmark Bożonarodzeniowy 2021 Katowice

Katowice z diabelskiego młyna. Zobaczcie, co widać

Twórcy spektaklu "Pokora" w Teatrze Śląskim

"Pokora" Twardocha na scenie Teatru Śląskiego