Fana

Dziś świętujemy Dziyń Slōnskij Fany

Dziś obchodzony jest Dziyń Slōnskij Fany – Dzień Śląskiej Fagi. Nieoficjalne święto zostało ustanowione w 2011 r. z inicjatywy ówczesnego posła Marka Plury i ma przypominać o rocznicy nadania autonomii przedwojennemu województwu śląskiemu.

100 lat temu województwu śląskiemu przyznano autonomię

15 lipca 1920 r. Sejm Ustawodawczy odrodzonej Rzeczypospolitej Polskiej przyjął pierwszą ustawę konstytucyjną. Zawierała ona Statut Organiczny Województwa Śląskiego, który gwarantował naszemu regionowi szeroką autonomię w ramach państwa polskiego. Przedwojenne województwo śląskie posiadało własny parlament, czyli Sejm Śląski oraz Skarb Śląski. Do kompetencji Sejmu Śląskiego należała większość spraw związany z autonomicznym regionem, poza polityką zagraniczną i wojskowością. Po zamachu majowym w 1926 r. samodzielność województwa była przez sanacyjne władze ograniczana, a autonomię ostatecznie zniesiono dekretem Krajowej Rady Narodowej w 1945 r.

Skąd się wzięły żółto-niebieskie barwy Górnego Śląska?

Żółto-niebieskie barwy naszego regiony nawiązują do tradycji heraldycznej Piastów górnośląskich. Złoty orzeł na niebieskim polu pojawił się już w 13. wieku na pieczęci księcia Kazimierza I Opolskiego, gdy formalnie podzielono Śląsk na dwa księstwa. Dolnośląskie godło, inspirowane wzorami niemieckimi, stanowił czarny orzeł na złotym tle. Górnośląskie, czyli złoty orzeł na niebieskim tle, nawiązywało do wzorów francuskich i włoskich. Barwy flag zwykle wywodzono z kolorystyki herbów stąd żółto-niebieska flaga Górnego Śląska.

W czasach współczesnych złoty orzeł na niebieskim tle był herbem przedwojennego województwa śląskiego oraz w herbie dawnego województwa katowickiego. Obecnie orzeł Piastów górnośląskich jest w herbie dwóch województw: śląskiego i opolskiego. Są jednak różnice – opolskie ma orła z koroną, a śląskie bez.

Skąd pomysł na Dziyń Slōnskij Fany?

Z pomysłem świętowania Dnia Śląskiej Flagi wyszedł w 2011 r. ówczesny poseł Marek Plura.

- 15 lipca1920 r. Sejm RP przyjął Konstytucję, zawierającą statut organiczny autonomicznego Województwa Śląskiego. Dziś ta rocznica jest okazją do manifestowania lokalnego patriotyzmu oraz przywiązania do śląskiej mowy i tożsamości. Te właśnie wartości utożsamiane są przez Ślązaków z żółto-modrymi barwami górnośląskiej flagi – napisał senator Plura.

Do obchodów Dnia Śląskiej Flagi co roku włączają się lokalne stowarzyszenia i samorządy górnośląskich miasta.

fot. RAŚ

czytaj dyskusję

Polecamy: