Dziś więcej policji drogowej na autostradzie A4. Uważajcie, żeby nie zasłużyć na mandat

Dzisiaj, w piątek 28 stycznia 2022 r., policjanci ze śląskiej drogówki zapowiadają wzmożone kontrole na śląskim odcinku autostrady A4. Odbywa się akcja „Bezpieczna autostrada A4”.

Śląska Policja
Kontrola grupy Speed

A4 to najdłuższa autostrada w Polsce. Dlatego w akcji „Bezpieczna autostrada A4” biorą udział nie tylko policjanci z woj. śląskiego, ale też z małopolskiego, opolskiego, dolnośląskiego i podkarpackiego.

Akcja odbywa się dzisiaj, w piątek 28 stycznia 2022 r. Mundurowi kontrolują m.in.

  • przestrzeganie limitów prędkości,
  • zachowanie właściwego odstępu od poprzedzającego pojazdu.

Wzmożone kontrole prowadzone są przy wykorzystaniu nieoznakowanych radiowozów grupy Speed.

W 2021 roku tylko na śląskim odcinku A4 doszło do 19 wypadków drogowych, w których zginęły 3 osoby, a 30 zostało rannych.

Ponadto śląska drogówka odnotowała na regionalnym odcinku A4 971 kolizji.

- Pamiętajmy, że na autostradach obowiązują dodatkowe przepisy drogowe - przypomina policja. - Od 1 czerwca 2021 roku kierujący, który porusza się autostradą lub drogą ekspresową, ma obowiązek zachować minimalny odstęp między poprzedzającym go pojazdem jadącym tym samym pasem. Odstęp ten wyrażony w metrach określa się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Oznacza to, że kierowca, który jedzie autostradą z prędkością 140 km/h, powinien zachować przynajmniej 70 metrów odstępu między pojazdem, który jedzie przed nim tym samym pasem - dodają policjanci.

Za niezachowanie minimalnego odstępu taryfikator przewiduje mandat w kwocie od 300 do 500 złotych.

W trakcie prowadzonej akcji policjanci sprawdzają między innymi, czy kierujący poruszają się z dozwoloną prędkością, zachowują odpowiednią odległość od poprzedzającego pojazdu i czy stosują się do obowiązku jazdy prawym pasem ruchu.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon